Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pisanki w Błażowej to niezwykłe miejsce, gdzie historia splata się ze sztuką [ZDJĘCIA, WIDEO]

Barbara Galas
Barbara Galas
Wideo
od 7 lat
Pisanki są nieodłącznym elementem polskiej tradycji wielkanocnej. W Błażowej na Podkarpaciu znajduje się Muzeum Pisanki, które istnieje od 7 lat i posiada ponad 3 tysiące eksponatów.

Jak wyjaśnia Janusz Tłuczek, pracownik Gminnego Domu Kultury w Błażowej, zebrane pisanki są efektem organizowanych od 37 lat konkursów na najładniejszą pisankę wielkanocną. Błażowski konkurs jest najstarszą i największą imprezą tego typu nieprzerwanie organizowaną na Podkarpaciu. W tym roku do konkursu zgłoszono 37 zestawów pisanek.

Pisanki są nieodłącznym elementem polskiej tradycji wielkanocnej.
Pisanki są nieodłącznym elementem polskiej tradycji wielkanocnej. Barbara Galas

Tradycja malowania pisanek wielkanocnych jest kultywowana w Błażowej i okolicznych wsiach od wielu pokoleń. Konkurs "Najładniejsza Pisanka Wielkanocna" zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem. To wydarzenie, w którym uczestniczą całe rodziny.

- Są rodziny, w których tradycja wykonywania pisanek jest przekazywana od wielu pokoleń. Jedna z pań wzięła udział we wszystkich edycjach. Najstarsze uczestniczki mają ponad 80 lat, a najmłodsi zaledwie 8 lat - mówi Barbara Mroczka dyrektor GOK-u.

Pisanki są nieodłącznym elementem polskiej tradycji wielkanocnej.
Pisanki są nieodłącznym elementem polskiej tradycji wielkanocnej. Barbara Galas

Na ekspozycji prezentowane są pisanki wykonywane dwoma technikami. Batikową - kiedy najpierw skorupki jajek ozdabiane są roztopionym woskiem, po czym są barwione - a wosk usuwany. Oraz te na których dekoracje są wydrapywane. Są to często misterne wzory geometryczne i roślinne. Są też pisanki np. z motywami patriotycznymi. Zrobienie jednej zajmuje od kilku do nawet kilkunastu godzin. Dzięki temu każda jest małym dziełem sztuki.

Dyrektor GOK-u podkreśla, że pomimo dostępności w sklepach różnych barwników to jest wiele jeszcze twórców, którzy korzystają z naturalnego barwienia jajek.

W muzeum znajdują się także inne pamiątki związane zarówno ze świętami wielkanocnymi, jak i z okresem poprzedzającym je, czyli Wielkim Postem. Można zobaczyć zabytkowe, drewniane figury Jezusa Frasobliwego i Zmartwychwstałego. Ponadto eksponowane są popularne z końca XIX wieku obrazy przedstawiające wizerunki świętych, które kiedyś ozdabiały każdy dom na wsi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24