Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na 3 Maja w Rzeszowie zobaczysz, jak kiedyś budowano ulice

Bartosz Gubernat
Na drewniane bele pod nawierzchnią deptaka natrafiono podczas wykopów związanych z modernizacją ulicy. Specjaliści rozpoznali w nich zabytkową podbudowę drogi, datowaną na przełom XVII i XVIII wieku. Ponieważ elementy były świetnie zachowane, prezydent Tadeusz Ferenc polecił zmienić projekt przebudowy deptaka, wprowadzając do niego miejsce do ekspozycji tych elementów.- Początkowo myśleliśmy o gablocie równej poziomowi ulicy. Uznaliśmy jednak, że piesi ślizgaliby się na szkle, którym belki będą przykryte. Dlatego ostatecznie stanęło na komorze, której ściany są nieco wyniesione ponad poziom ulicy. Jej wnętrze jest wentylowane i podświetlone. W środku można zobaczyć warstwy, jakich kiedyś używano do budowy ulic - mówi Tadeusz Kuśnierz, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.Wczoraj wykonawca kończył wnętrze gabloty. Pozostałe prace na deptaku potrwają do końca czerwca.<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/51b3a7cf-c3a8-b8aa-1c0b-404265659fa4,aedcfc7f-5109-1963-8d95-26f3e668f3c0,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js"></script>
Na drewniane bele pod nawierzchnią deptaka natrafiono podczas wykopów związanych z modernizacją ulicy. Specjaliści rozpoznali w nich zabytkową podbudowę drogi, datowaną na przełom XVII i XVIII wieku. Ponieważ elementy były świetnie zachowane, prezydent Tadeusz Ferenc polecił zmienić projekt przebudowy deptaka, wprowadzając do niego miejsce do ekspozycji tych elementów.- Początkowo myśleliśmy o gablocie równej poziomowi ulicy. Uznaliśmy jednak, że piesi ślizgaliby się na szkle, którym belki będą przykryte. Dlatego ostatecznie stanęło na komorze, której ściany są nieco wyniesione ponad poziom ulicy. Jej wnętrze jest wentylowane i podświetlone. W środku można zobaczyć warstwy, jakich kiedyś używano do budowy ulic - mówi Tadeusz Kuśnierz, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.Wczoraj wykonawca kończył wnętrze gabloty. Pozostałe prace na deptaku potrwają do końca czerwca.<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/51b3a7cf-c3a8-b8aa-1c0b-404265659fa4,aedcfc7f-5109-1963-8d95-26f3e668f3c0,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js"></script> Krzysztof Kapica
Na wysokości dawnych delikatesów na ul. 3 Maja w Rzeszowie kończy się budowa gabloty z historyczną podbudową drogi. Znajdą się tu zabytkowe belki i kostka.

Na drewniane bele pod nawierzchnią deptaka natrafiono podczas wykopów związanych z modernizacją ulicy. Specjaliści rozpoznali w nich zabytkową podbudowę drogi, datowaną na przełom XVII i XVIII wieku. Ponieważ elementy były świetnie zachowane, prezydent Tadeusz Ferenc polecił zmienić projekt przebudowy deptaka, wprowadzając do niego miejsce do ekspozycji tych elementów.

- Początkowo myśleliśmy o gablocie równej poziomowi ulicy. Uznaliśmy jednak, że piesi ślizgaliby się na szkle, którym belki będą przykryte. Dlatego ostatecznie stanęło na komorze, której ściany są nieco wyniesione ponad poziom ulicy. Jej wnętrze jest wentylowane i podświetlone. W środku można zobaczyć warstwy, jakich kiedyś używano do budowy ulic - mówi Tadeusz Kuśnierz, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Wczoraj wykonawca kończył wnętrze gabloty. Pozostałe prace na deptaku potrwają do końca czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24