Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na armaturze nie warto oszczędzać

Materiał Partnera Serwisu
Na polskim rynku obok markowych produktów dobrej jakości można znaleźć spor tanich, chińskich wyrobów. Czy niższa cena to argument, który może zadecydować o wyborze armatury? Jakie kryteria stosować, aby wybrać i kupić produkt dobrej jakości?

- Jeszcze kilka lat temu o dobrym wyborze baterii miał świadczyć jej ciężar, oznaczający użycie solidnych materiałów. Wyznacznik ten wciąż warto brać pod uwagę. Choć na rynku pojawiają się rozmaite ciekawostki - jak baterie z włókien poliwęglanowych czy ceramiki, to wciąż mosiądz jest głównym materiałem, z którego produkuje się korpusy – mówi Jerzy Dziedzic z firmy BOZ w Rzeszowie.

Mosiądz oznaczany jest symbolem MO 59, liczba zaś jest pochodną dominującego w nim pierwiastka - miedzi (około 59 procent udziału).

Jakość stopu może być różna, zależnie od tego, jaki jest w nim udział poszczególnych pierwiastków. Jeżeli producent oszczędza na miedzi, mosiądz będzie mniej elastyczny, a bardziej podatny na uszkodzenia. Niestety, tego w sklepie nie jesteśmy w stanie zweryfikować.

- Inna paskudna sztuczka, polegającą na „oszczędzaniu" na mosiądzu sprawia, że korpus baterii jest cieńszy. Ale to możemy wykryć, porównując wagę baterii o zbliżonych gabarytach i wyposażeniu. Jeśli mocno się różnią, warto wybrać oczywiście tę cięższą – mówi Jerzy Dziedzic.

Jeśli do produkcji baterii użyto innych nowoczesnych materiałów (poliwęglanu, kompozytów mineralno-akrylowych), możemy tylko wierzyć producentom, że materiały użytkowane do budowy promów kosmicznych sprawdzą się w domowych kuchniach czy łazienkach.

Sprawdź głowicę

Drugim wyróżnikiem jest zastosowanie głowicy ceramicznej. Wyposażone w nią krany są długowieczne i nie kapią. Jednak obecnie niemal wszystkie popularne typy baterii uchwytowych wyposażone są w takie głowice. - Dzięki nim producenci wydłużyli gwarancję do 10 a nawet 15 lat. Ale uwaga - dotyczy ona zwykle głowicy lub korpusu, a nie pozostałych elementów baterii. Warto sprawdzić, jak długo obowiązuje na nie gwarancja – mówi specjalista BOZ.

To, jakie elementy znajdą się w wyposażeniu baterii zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest, co oczywiste, miejsce jej przeznaczenia. Armatura kuchenna wymaga innych rozwiązań niż umywalkowa czy wannowa. Niektóre elementy są jednak wspólne dla wszystkich lub kilku typów baterii. Część jest już na tyle popularna, że montuje się je seryjnie także w bateriach ze średniej półki cenowej.

Odkąd rozpowszechniły się baterie mieszakowe (jednouchwytowe), standardem stały się głowice ceramiczne. Dzięki nim krany nie przeciekają. Szerokość głowicy wpływa też na wielkość strumienia wody - standardowo jest to 35 i 40 mm. Pierwsze nadają się do mniejszych urządzeń sanitarnych (umywalka, bidet), drugie mają większą regulację strumienia i zazwyczaj też większą wytrzymałość.

Bardzo pożytecznym elementem jest perlator, czyli sitko nakręcane na wylewce, którego zadaniem jest napowietrzenie strumienia wody. Dzięki temu zwiększa się jego objętość, a jednocześnie spada zużycie wody. To najpopularniejszy element wyposażenia - montuje się go zarówno w bateriach kuchennych, jak i w łazienkowych (umywalkowych, bidetowych, wannowych).

- Wiele baterii sprzedawanych jest wraz z zaworem spustowym, zwanym automatycznym korkiem. Otwiera się go i zamyka za pomocą dźwigni, umieszczonej na korpusie baterii. Takie korki montowane są w bateriach umywalkowych i bidetowych. W modelach kuchennych i wannowych, automatyczne korki są niezależne od baterii, gdyż stanowią element zestawów przelewowo-odpływowych – wyjaśnia Jerzy Dziedzic.

W kuchni bardzo przydaje się wyciągany natrysk. Ułatwia pracę, bo daje możliwość napełnienia naczynia znajdującego się poza zlewozmywakiem bądź nie mieszczącego się pod wylewką. Wąż w takiej baterii ma obciążnik, dzięki któremu łatwo się zwija i chowa w korpusie. To samo rozwiązanie jest stosowane także w wielootworowych bateriach wannowo-prysznicowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24