Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrobek Tadeusza Ferenca gotowy. Zaprojektował go Krzysztof Brzuzan, ceniony artysta rzeźbiarz [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Urszula Sobol
Urszula Sobol
Na pomniku, z boku, umieszczony został napis: „Zawsze kierował się dobrem swojego ukochanego miasta i jego mieszkańców”. Pomnik wykonany został z litego czarnego aksamitnego granitu indyjskiego
Na pomniku, z boku, umieszczony został napis: „Zawsze kierował się dobrem swojego ukochanego miasta i jego mieszkańców”. Pomnik wykonany został z litego czarnego aksamitnego granitu indyjskiego Paweł Dubiel
Nagrobek zmarłego w ub. roku prezydenta Rzeszowa miał być gotowy w pierwszą rocznicę jego śmierci. I tak się stało. Pomnik zaprojektował Krzysztof Brzuzan, ceniony artysta rzeźbiarz.

W niedzielę, 27 sierpnia, przypada pierwsza rocznica śmierci Tadeusza Ferenca, wieloletniego prezydenta Rzeszowa, który zmarł w szpitalu po długiej chorobie. Miał 82 lata. Prezydentem stolicy Podkarpacia był od 2002 do 2021 roku, Zrezygnował z funkcji w lutym 2021 roku, po przejściu COVID-19. Jego odejście to była wielka strata nie tylko dla Podkarpacia, ale też dla Polski. Do informacji o śmierci byłego włodarza Rzeszowa odniósł się sam prezydent Andrzej Duda: „Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu wybitnego polityka samorządowego Tadeusza Ferenca. Przez lata służby publicznej, jako Prezydent Rzeszowa zmienił oblicze Miasta, łącząc jego tradycyjne piękno z nowoczesnością. Pozostawia trwały wkład w rozwój samorządu w Polsce. R.I.P.” - pisał.

Prezydent Andrzej Duda wziął również udział w uroczystościach pogrzebowych włodarza Rzeszowa, gdzie na ręce żony i córki przekazał - przyznany pośmiertnie - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Jak mówił prezydent Duda, to efekt zasług na rzecz rozwoju wspólnoty samorządowej, aktywności publicznej i społecznej oraz osiągnięć w pracy na rzecz nowoczesnego samorządu terytorialnego w Polsce.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że prezydent Tadeusz Ferenc był człowiekiem dialogu, jedną z ikon polskiego samorządu.

W służbie miastu i ludziom. Zawsze na posterunku

Przypomnnijmy. Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku. Od 1956 do 1963 roku pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”. W 1964 roku zapisał się do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1972-1981 pełnił funkcję zastępcy dyrektora przedsiębiorstwa Transbud Rzeszów. W 1975 ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1981 do 1984 był kierownikiem w przedsiębiorstwie Budimex. Następnie, do 1985, pełnił funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów. W latach 1985-1991 kierował Miejskimi Zakładami Budownictwa Mieszkaniowego. W 1993 roku został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”.

W 1994 i 1998 roku był radnym Rady Miasta Rzeszowa. W latach 2001-2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim. Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 roku. Zwyciężając w kolejnych wyborach, kierował miastem do 10 lutego 2021 roku. Decyzja prezydenta Ferenca o rezygnacji z funkcji była ogromnym zaskoczeniem dla mieszkańców miasta. Duży wpływ na nią miał stan zdrowia prezydenta, m.in. przejście COVID-19.

Doceniany, wyróżniany i odznaczany

Prezydent Tadeusz Ferenc wielokrotnie był odznaczany za zasługi, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2022 roku, za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce). Odznaczony został również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2010 roku, za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2005 roku, za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej). Otrzymał też tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej (w 2017 roku).

Pomnik w rocznicę śmierci

Wieloletni prezydent stolicy Podkarpacia pochowany jest w Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie. Pisaliśmy, że nagrobek Tadeusza Ferenca będzie gotowy w pierwszą rocznicę jego śmierci. I tak się stało. Rzeszowianie mogą już oglądać go w całej okazałości, a jest naprawdę piękny. Wykonany został z litego czarnego aksamitnego granitu indyjskiego. Jest zwieńczony krzyżem maltańskim umieszczonym po czterech stronach bloku, co ma symbolizować cztery kadencje prezydentury Tadeusza Ferenca.

Wykonana została także mosiężna płaskorzeźba z wizerunkiem byłego włodarza miasta.

Na pomniku, z boku, umieszczony został napis: „Zawsze kierował się dobrem swojego ukochanego miasta i jego mieszkańców. Miał wizję, wiarę i determinację, by każdy rzeszowianin poczuł się dumny ze swojego miasta”.

Krzysztof Brzuzan, który zaprojektował pomnik, to ceniony rzeszowski rzeźbiarz sakralny i pomnikowy. Bierze czynny udział w wystawach środowiska rzeszowskiego i wystawach ogólnopolskich. Jego dzieła znajdują się w prywatnych i muzealnych kolekcjach na całym świecie. To wielokrotny laureat cyklicznej wystawy „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”. Od 1980roku nauczyciel w PLSP w Rzeszowie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24