Narodowy Dom częściowo zamknięty

  Narodowy Dom częściowo zamknięty

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Część pomieszczeń w gmachu przy ul. Kościuszki 5 nieoczekiwanie została wyłączona z użytkowania przez inspektorat budowlany.

  Część pomieszczeń w gmachu przy ul. Kościuszki 5 nieoczekiwanie została wyłączona z użytkowania przez inspektorat budowlany. ©NORBERT ZIĘTAL

  Na kilkanaście dni przed uroczystościami z okazji 60. rocznicy akcji "Wisła" inspektor budowlany zamknął część ukraińskiego Domu Narodowego.
  Część pomieszczeń w gmachu przy ul. Kościuszki 5 nieoczekiwanie została wyłączona z użytkowania przez inspektorat budowlany.

  Część pomieszczeń w gmachu przy ul. Kościuszki 5 nieoczekiwanie została wyłączona z użytkowania przez inspektorat budowlany. ©NORBERT ZIĘTAL

  Z użytkowania są wyłączone sala teatralna, klatka schodowa i część innych pomieszczeń budynku przy ul. Kościuszki 5. Taką decyzję podjął Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Miasto twierdzi, że stało się to na wniosek Związku Ukraińców w Polsce. Inspektor zobowiązał władze miejskie, które są właścicielem gmachu, do zamknięcia pomieszczeń i ich zabezpieczenia.

  Wszyscy zaskoczeni

  - Jesteśmy zaskoczeni tą decyzją. Nie zgadzamy się z nią, dlatego się odwołaliśmy - mówi Witold Wołczyk z Kancelarii Prezydenta Przemyśla.

  Władze miejskie starają się o ekspertyzę budowlaną gmachu.

  Zaskoczeni są również Ukraińcy.

  - Ta sprawa jest bardzo dziwna. Wielokrotnie w ostatnich latach zwracaliśmy uwagę na stan budynku i nie było reakcji. Aż tu naraz się pojawiła, tuż przed zaplanowanymi wcześniej uroczystościami - mówi Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

  Rocznicowe imprezy odbędą się

  Od 27 do 30 kwietnia w budynku przy ul. Kościuszki 5 zaplanowanych jest część uroczystości związanych z obchodami 60. rocznicy akcji "Wisła". Prawdopodobnie nie będzie tych, które mają się odbyć w sali teatralnej. Chyba że uda się zorganizować inne pomieszczenia.

  - Organizację imprez związanych z uroczystościami zaplanowaliśmy w kilku budynkach i one się odbędą - dodaje Tyma.

  Przyspieszenie ze strony władz

  W ostatnich tygodniach sprawa zwrotu Ukraińcom tego budynku, nabrała przyspieszenia. Miasto gotowe jest oddać gmach w zamian za inną nieruchomość od polskiego skarbu państwa. Pracownikom Kancelarii Prezydenta RP wskazane zostały trzy nieruchomości w Przemyślu, którymi jest zainteresowane miasto.

  Europoseł przestrzega przed precedensem

  W sprawie zwrotu Ukraińcom gmachu przy ul. Kościuszki 5 i rezolucji przemyskiej Rady Miasta w tej sprawie głos zabrał europoseł Andrzej Zapałowski z Przemyśla. Mówi, że przekazanie budynku powinno się odbyć na zasadzie takiego samego gestu wobec polskich organizacji na Ukrainie.

  - Zwrot nieruchomości tylko w oparciu o jednostronną decyzję byłby nieprzewidywalnym co do skutków precedensem - twierdzi Zapałowski.

  Przypomina, że w ostatnich latach w Polsce zostały uregulowane sprawy własnościowe wobec Kościołów greckokatolickiego i prawosławnego. Tymczasem na Ukrainie tylko w diecezji lwowskiej, zgodnie z prawem powinno być zwróconych polskiemu Kościołowi kilkanaście obiektów. Dotychczas tak się nie stało.

  Zapałowski proponuje, aby w sprawie zwrotów nieruchomości spotkały się rady miejskie Przemyśla i Lwowa i wypracowały wspólne stanowisko.

  Na 19 kwietnia zaplanowane jest posiedzenie lwowskiej rady miasta, na którym ma być omawiana sprawa zwrotu nieruchomości społeczności polskiej.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Tłum przemyślan odśpiewał hymn

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO