Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele szkolą się w pierwszych na Podkarpaciu warsztatach kreatywnego pisania

Beata Terczyńska
Uczestnicy poznają tajniki pisania bestsellerowych powieści, dowiadują się jak wydać książkę. Swoją bezcenną wiedzą dzielą się z nimi znani pisarze i wydawcy.

- Warsztaty kreatywnego pisania zostały przygotowane z myślą o nauczycielkach i nauczycielach szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, dla wszystkich tych, którzy do swoich zawodowych umiejętności zechcą dołożyć jeszcze jedną cegiełkę - praktyczną wiedzę na temat sprawnego i jasnego posługiwania się słowem pisanym - tłumaczy Magdalena Louis, pomysłodawca akcji. - Kurs ten łączy wykłady, ćwiczenia indywidualne i grupowe oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi; pisarzami, znawcami literatury także z przedstawicielami wydawnictw. Przygotowałam również dla kursantów - wielki quiz literacki z nagrodami.

W trakcie zajęć pedagodzy mają okazję nie tylko posłuchać wykładów omawiających tajniki przygotowywania i pisania utworów literackich z perspektywy profesjonalnych pisarzy.

Warsztaty rozpoczęły się konferencją, którą poprowadziła pisarka, kulturoznawczyni, laureatka wielu nagród literackich, Sylwia Chutnik. Mówiła m.in. o inspiracjach do pisania, podstawach konstrukcji tekstu, osi fabuły, wątkach pobocznych.

Warsztaty prowadzą:
- Magda Louis - pisarka, dziennikarka, tłumaczka, autorka wielu nagradzanych książek, organizatorka Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie,
- Jerzy Fąfara - poeta, prozaik, autor słuchowisk, wydawca – dyrektor Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie,
- Magda Skubisz - pisarka specjalizująca się w powieściach o tematyce młodzieżowej, nominowana do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza,
- Maksymilian Wiszniewski, przedstawiciel wydawnictwa Prószyński i S-ka.
- Alicja Ungeheuer-Gołąb, wykładowca uniwersytecki, specjalistka od literatury dziecięcej.

- Program warsztatów uwzględnia wiele ćwiczeń praktycznych, jakie nauczyciele najpierw sami wykonają, aby je potem mogli zaproponować swoim uczniom. Ćwiczenia te, dostosowane do wieku uczniów, mają na celu pobudzić młodą wyobraźnię oraz zainspirować do kreatywnego myślenia i pisania, wypracować tę umiejętność, konsekwentnie zaniedbywaną w świecie szybkich i krótkich tekstów jakimi młodzi ludzie posługują się na co dzień. Nie trzeba już uczyć młodzieży pisania tweetów, wpisów na FB czy SMS-ów, ale na naukę poprawnego przygotowania e-maila, najbardziej rozpowszechnionej formy komunikacji pisemnej, CV czy podania, należy i warto przeznaczyć trochę czasu - dodaje Magdalena Louis.

Ostatnie zajęcia planowane są 16 maja. W organizację warsztatów zaangażowało się Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Nauczyciele korzystają z nich za darmo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24