Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawarzymy w Bieszczadach dobrego piwa

Alina Bosak [email protected]
Nawarzymy w Bieszczadach dobrego piwaBieszczadzkie Ursa Maior okiem rysownika.
Nawarzymy w Bieszczadach dobrego piwaBieszczadzkie Ursa Maior okiem rysownika. Rys. Mariusz Sopyłło
Przy drodze z Leska do Ustrzyk Dolnych rośnie warzelnia piwa i zarazem centrum kultury. Na panele słoneczne zrzucają się internauci

Obiekt Centrum Ursa Maior (czyli: Wielka Niedźwiedzica) powstaje w Uhercach Mineralnych przy głównej drodze krajowej prowadzącej w Wysokie Bieszczady oraz w kierunku przejścia granicznego w Krościenku.

Będzie mieścić salę koncertową Ursa Maior Hall, sklep z produktami regionalnymi, informacją turystyczną oraz Bieszczadzką Wytwórnię Piw Rzemieślnicznych. Cały obiekt będzie wykorzystywać energię odnawialną, będzie wyposażony w ogrodową oczyszczalnię ścieków i inne zupełnie innowacyjne rozwiązania.

Zapaleńcy robią spółkę

Inwestorem jest spółka Ursa Maior zarządzana przez trójkę zapaleńców. Szefową przedsięwzięcia jest Agnieszka Łopata, która posiada tytuł Mistrza Piwowara za zajęcie I miejsce w Konkursie Piw Domowych w Żywcu i prowadzi bloga o piwie i jedzeniu. Ona będzie odpowiadać za jakość produkowanego trunku.

Wspierają ją: Janusz Demkowicz, organizator imprez kulturalnych, pomysłodawca warsztatów jazzowych, założyciel i basista folkowej grupy Tołhaje oraz dr Andrzej Czech, przedsiębiorca zajmujący się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie ochrony przyrody i środowiska, pasjonat korzystania z odnawialnych źródeł energii, redaktor naczelny magazynu Bieszczadnik.

- Doszliśmy kiedyś do wniosku, że nie mamy produktu lokalnego, który jednoznacznie kojarzyłby się z Bieszczadami. A ponieważ Agnieszka jest specjalistką od piwa, pomyśleliśmy, że takim produktem mogłoby być wysokiej jakości piwo regionalne - mówi dr Andrzej Czech.

Nazwy trunku jeszcze nie ma, ale kilka recept już czeka na wdrożenie do produkcji. Browar, którego otwarcie planowane jest na lato przyszłego roku, będzie w stanie wyprodukować 600 tys. litrów rocznie - małe serie, wysokiej jakości piwa.

 W  internecie tr wa zbiórka

Inwestorzy chcą, aby instalacja do produkcji piwa zasilana była energią słoneczną. Wpadli także na pomysł, by ekologiczny projekt zrealizować dzięki finansowaniu społecznościowemu.

22 października na serwisie www.polakpotrafi.pl, pojawił się apel do internautów o wsparcie „Słonecznego Piwa z Bieszczadów”. Budowniczowie Centrum Ursa Maior potrzebują na panele słoneczne 102 tys. zł. Zbiórka potrwa do 21 grudnia. Kto się dorzuci, trafi na zbiorowy portret fundatorów i mecenasów centrum, będzie także mógł liczyć na dożywotnie zniżki w sklepie internetowym.

- Mamy nadzieję, że akcja się uda - mówi Andrzej Czech. - Ale nawet, jeśli nie zbierzemy całej kwoty, przyszłego roku nasze piwo z Bieszczad popłynie.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24