- Na terenie lasów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie rójka głównych szczepów chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca występuje co cztery lata - tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie. - Wynika to z cyklu rozwojowego tych gatunków, których larwy, zwane pędrakami, żerują przez ten czas w glebie, miedzy innymi na korzeniach młodych drzew, a po przepoczwarczeniu się wychodzą z gleby w postaci owada doskonałego i odbywają rójkę.
Dodaje, że gdy pojawia się ich wiele, potrafią bardzo mocno uszkadzać aparaty asymilacyjne drzew i doprowadzać do zamierania całych połaci upraw i młodników.
- Od szeregu lat podejmujemy działania ograniczające liczebność chrabąszczy, skierowane zarówno przeciwko pędrakom, jak i owadom doskonałym – objaśnia Tomasz Najbar, główny specjalista ds. ochrony lasu w RDLP w Krośnie. – W minionym roku była bardzo intensywna rójka chrabąszczy. Wtedy też została przeprowadzona akcja ograniczania liczebności ich populacji, głównie przy użyciu sprzętu lotniczego, ale również naziemnego na łącznej powierzchni 27 tysięcy hektarów w nadleśnictwach: Lubaczów, Narol, Jarosław, Oleszyce i Leżajsk. Mamy nadzieję, że zabiegami tymi znacząco ograniczyliśmy populację chrabąszczy i następna rójka szczepów głównych spodziewana w 2023 roku nie będzie tak intensywna, jak ubiegłoroczna.
W tym roku chrabąszcze mogą liczniej roić się jedynie lokalnie na niewielkich powierzchniach np. w Nadleśnictwie Leżajsk, gdzie występują szczepy poboczne tych owadów.
ZOBACZ TEŻ: Tajemnice czosnku niedźwiedziego
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Ostrowska-Królikowska pierwszy raz o wnuczce. Radosne słowa do maleńkiej Jadzi [FOTO]
- "Królowa Życia" wreszcie ściągnęła doczepy. Szok, co naprawdę ma na głowie | ZDJĘCIA
- Nie uwierzycie, gdzie pracuje dziewczyna Żyły. Jej koleżanki pękają z zazdrości
- Sąd orzekł, że to Zając jest winna w sprawie jej dzieci. Wymierzył jej bolesną karę