Niektórzy pacjenci mogą już osobiście pójść do lekarza. Czy to koniec teleporad?

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Od 16 marca będą obowiązywały nowe zasady udzielania konsultacji lekarskich przez telefon. „Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6. roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście” - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Teleporady przez ostatni rok stały się niemal normą, ale od 16 marca sytuacja się zmieni. Teleporady zostaną w pewnym stopniu ograniczone – informuje Rafał Śliż, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia na Podkarpaciu. - Nawet jeśli teleporada będzie zastosowana, powinna być jedynie formą „wstępną”, która w uzasadnionych przypadkach powinna zmienić się w formę wizyty osobistej.

Stanisław Mazur, kardiolog, właściciel Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie: - Pacjenci mają bardzo duże trudności z dostaniem się do lekarzy. Tak nie powinno być. Jako doświadczony lekarz uważam, że powinniśmy się bardziej otworzyć na pacjentów, tym bardziej, że jesteśmy już po szczepieniu i większość pacjentów starszych też już jest poszczepiona. Zwłaszcza, że nie wszystkie dolegliwości i choroby można zdiagnozować podczas teleporady.

– To za długo już trwa – dodaje lekarz. - Przychodząc na wizytę do lekarza, powinniśmy przestrzegać wszystkich zasad reżimu sanitarnego, bo ilość zachorowań na Podkarpaciu jest bardzo duża.

Rzecznik NFZ informuje, że część świadczeń w ramach ubezpieczenia może być udzielania w formie teleporad. - Lecz niektóre zupełnie się do tego nie nadają – podkresla Rafał Śliż.

Dlatego teraz wizyty związane z leczeniem np. dzieci do 6. roku życia mają odbywać się w gabinecie, a nie w formie teleporad.

CZYTAJ TEŻ: Lekarze na telefon zostaną już z nami na zawsze? O to pytają mieszkańcy, a lekarze zapewniają, że przyjmują chorych w przychodniach

W gabinecie lekarskim przyjęte powinny być też osoby z podejrzeniem choroby nowotworowej, a także z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów.

Na podstawie danych Krajowego Rejestru Nowotworów sprawdziliśmy, na jakie nowotwory najczęściej chorowali mieszkańcy Podkarpacia. Roczna średnia z 20 lat (1999-2018).

25 nowotworów, które najczęściej atakują mieszkańców wojewód...

– Tutaj też wliczana jest pierwsza wizyta realizowana przez lekarza, pielęgniarkę lub położną POZ, wskazanych w deklaracji wyboru – dopowiada rzecznik podkarpackiego NFZ. – Wizyty w gabinecie związane powinny być też z sytuacją, gdy pacjent albo jego opiekun ustawowy nie wyraził zgody na realizację świadczenia w formie teleporady, z wyłączeniem świadczeń, przy których lekarz, pielęgniarka i położna może, bez dokonania badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej bądź świadczeniem związanych z wydaniem zaświadczenia.

Jeśli pacjent ma trudności z uzyskaniem pomocy medycznej – np. osobistej wizyty lekarskiej – powinien to zgłosić w oddziale NFZ lub Rzecznikowi Praw Pacjenta.

- Pamiętajmy jednak, że decyzja o sposobie leczenia jak i formie w jakiej wizyta będzie się odbywać, należy przede wszystkim do lekarza – podkreśla Rafał Śliż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

q
qqsa

To ktoś ma problem z wizytą u lekarza? Przecież na teleporadzie można się umówić na wizytę(o ile są wskazania) i to od.... początku pandemii!

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie