Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie archeologów w Jaśle. Znaleźli Koci Zamek z XV wieku

Ewa Wawro
- Wiedzieliśmy, że znajdował się tutaj dwór obronny, ale takich odkryć się nie spodziewaliśmy - mówi Piotr Szmyd, archeolog z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
- Wiedzieliśmy, że znajdował się tutaj dwór obronny, ale takich odkryć się nie spodziewaliśmy - mówi Piotr Szmyd, archeolog z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Fot. Marek Dybaś
Odkrycie w Jaśle zaskoczyło archeologów. Chcieli udokumentować pozostałości muru synagogi sprzed 100 lat, a odkryli Koci Zamek z XV wieku.
Archeolodzy w Jaśle odkryli Koci zamekArcheolodzy w Jaśle odkryli Koci zamek

Archeolodzy w Jaśle odkryli Koci zamek

W centrum Jasła dobiegają końca prace archeologów z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

- Znaleźliśmy pozostałości po dworze obronnym, który funkcjonował w tym miejscu., tzw. Kocim Zamku - mówi Piotr Szmyd, archeolog z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. - Widoczne są piwnice, jak też pozostałości po dworze obronnym, a także to, czego pierwotnie się spodziewaliśmy, czyli mur będący pozostałością po synagodze. Gmina żydowska, która kupiła ten teren wykorzystała prawdopodobnie zarówno budulec jak i ścianę działową muru obronnego budując mur fundamentowy - podkreśla Szmyd.

Znaleziono też fragmenty ceramiki i kilka monet, które zostaną zbadane przez archeologów.

Wyjątkowo cenne odkrycie

Wstępnie oceniono, że odkryte ślady dworu pochodzą z XV lub XVI wieku.

- Ale po dokładnych badaniach może się okazać, że datowanie trzeba będzie cofnąć - dodaje Szmyd.

Koci Zamek to, jak dotąd jedyne odkryte miejsce w Jaśle dokumentujące odległą przeszłość miasta. Badaniem jego historii od lat zajmowali się Barbara i Andrzej Bosakowie, historycy sztuki.

- Wygląd budynku nie został uwieczniony na rycinach czy fotografiach, można go odnaleźć w przedstawieniach pokazujących panoramiczne widoki miasta - czytamy w opracowaniu naukowych Bosaków.

Znajdujmy tam też cytowany ze źródeł historycznych opis:

(…) był to ogromny budynek o trzech frontach (…) dużą przestrzeń od ulicy zajmowała stajnia z wozownią, drewutnią, chlewami i kurnikiem (…) Koci Zamek stał na poziomie ulicy i całego miasta, ale od strony zachodniej wznosił się na skarpie.

Koci Zamek, podobnie jak istniejący w Bieczu, mógł pełnić rolę tzw. "Grodu", czyli miejsca sprawowania sądów grodzkich i przechowywania akt. Sto lat temu dwór został sprzedany gminie żydowskiej, jako nienadający się do zamieszkania i rozebrany. Na jego miejsce postawiono synagogę, która z kolei zniszczona została przez Niemców podczas II wojny św.

Dlaczego "koci"?

Prawdopodobnie nazwa wzięła się od odbywających się tam praktyk religijnych kalwinistów. Joachim Lubomirski, pierwszy starosta jasielski niegrodowy, był wyznawcą kalwinizmu, a Jasło stało się w tym czasie jednym z głównych ośrodków kalwińskiego dystryktu. Starosta użyczał rezydencję swoim współbraciom.

Po zwycięstwie kontrreformacji (w drugiej połowie XVI wieku prąd w Kościele katolickim zwalczający reformację w celu odbudowy własnej potęgi oraz politycznych, gospodarczych i kulturalnych wpływów) innowierców nazywano “kacerzami" lub wyznawcami “kociej wiary". Zamek, w którym odbywały się praktyki religijne kalwinistów nazwano więc kocim.

Co dalej z niezwykłym odkryciem?

Koci Zamek znajduje się przy ul. Jagiełły, w miejscu, gdzie stała kiedyś restauracja "Panorama". Na bazie starego, rozbudowanego teraz budynku powstanie galeria handlowa z częścią restauracyjną i tarasem widokowym.

- Trwają rozmowy dotyczące eksponowania części dworu i synagogi z inwestorem - mówi Szmyd. - Nie ma jednak jeszcze ostatecznych uzgodnień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24