Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocą warto będzie patrzeć w niebo. Zobaczymy spadające Perseidy

Hubert Lewkowicz
Rój Perseidów związany jest z kometą okresową Swift-Tuttle. Jego obserwacje prowadzone są od prawie 2000 lat. Najwcześniejsze informacje o obserwacji pochodzą z Dalekiego Wschodu
Rój Perseidów związany jest z kometą okresową Swift-Tuttle. Jego obserwacje prowadzone są od prawie 2000 lat. Najwcześniejsze informacje o obserwacji pochodzą z Dalekiego Wschodu Wojciech Zatwarnicki
Dawniej mówiło się, że to spadają gwiazdy. Miały przynosić szczęście. Dziś wolimy mniej romantyczne, ale bardziej rzeczywiste określenie - rój Perseidów lub deszcz meteorów.

Co w rzeczywistości spada i tworzy takie piękne zjawisko na niebie, którego kulminacja przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia?

- Właściwie to nic nie spada, bardziej przelatuje. Pewnie, że romantyczniej brzmi oglądanie „spadających gwiazd”, ale w rzeczywistości to drobinki, na które natrafia Ziemia w swojej wędrówce dookoła Słońca - mówi Anna Rosiak z Jarosławia, nauczycielka fizyki i miłośniczka astronomii. - Owe drobinki, dostając się w górne warstwy atmosfery, spalają się i to zjawisko nazywamy właśnie spadającą gwiazdą lub meteorem. Jeżeli okruch jest nieco większy, może nie ulec w całości spaleniu. Wtedy spada na powierzchnię naszej planety i nosi nazwę meteorytu. Są miejsca na orbicie okołosłonecznej, gdzie jest dużo pyłków i drobinek. Są to pozostałości po komecie, jak w przypadku Perseidów lub po zderzeniu planetoid. Wtedy widzimy znacznie więcej meteorów, czyli ich roje - dodaje pani Anna.

Ten, który możemy właśnie obserwować, to rój Perseid. Skąd ta nazwa?

- W zależności od tego, gdzie maja swój radiant, taką nazwę roje noszą. Perseidy przy maksymalnej aktywności mają swój radiant w gwiazdozbiorze Perseusza. To bardzo obfity rój, a takie nazywane są również deszczem meteorów - wyjaśnia pani Anna.

Zobaczysz Perseidy gołym okiem

Rój Perseidów jest bardzo regularny, a więc przewidywalny. Maksimum przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. By zobaczyć zjawisko, nie trzeba żadnego sprzętu, choć lornetka na pewno nie zaszkodzi.

- Dobrze jest zaopatrzyć się w rozkładane krzesełko, karimatę lub koc i herbatę w termosie, bo sierpniowe noce mogą już być chłodne. Nie mniej ważne jest towarzystwo i dobry humor - twierdzi pani Anna.

Ponad 100 Perseidów na godzinę

W maksimum możemy dostrzec nawet ponad 100 Perseidów na godzinę, do trzech na minutę. By dobrze wszystko zobaczyć, warto wybrać miejsce dość ciemne.

- Bieszczady słyną z pięknego rozgwieżdżonego nieba i świetnych warunków obserwacyjnych, więc bardziej zainteresowani z pewnością mogą się tam wybrać. Jednak obrzeża miasta lub okoliczne wioski też są równie dobrym wyborem. Ważne, by być z dala od świateł - podkreśla miłośniczka astronomii.

Zaznacza, że nie trzeba ograniczać się tylko do jednej nocy, bo całą zabawę może nam zepsuć pogoda.

Warto w ogóle w nocy spoglądać w niebo?

- Oczywiście. To świetna alternatywa spędzenia wolnego czasu. Z pewnością oglądanie takiego zjawiska i podstawowa wiedza o nim, bardziej zaimponują partnerce niż łapanie pokemonów - śmieje się pani Anna.

Perseidy :

  • To meteory, a dokładnie zjawiska zachodzące w górnych partiach atmosfery. To efekt przelotu przez atmosferę drobiny materii pozostawionej przez kometę Sifta-Tuttle’a powracającą do Słońca co ok. 130 lat. Zbliżając się do naszej gwiazdy, rozgrzewa się i wyrzuca mnóstwo drobin gazu i pyłu. Raz do roku Ziemia przecina pozostałości po jej przelocie i wtedy jesteśmy bombardowani takimi cząsteczkami, które spalają się w atmosferze. Wtedy właśnie widzimy - krótki, szybki błysk.
  • Perseidy można zaobserwować od połowy lipca, ale najlepiej widoczne są od 9 do 14 sierpnia. Maksimum przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia.
  • Zjawisko bywa nazywane „łzami świętego Wawrzyńca”, ze względu na obchodzone 10 sierpnia wspomnienie męczeńskiej śmierci tego świętego.
  • Doskonałym miejscem do obserwacji są Bieszczady, które słyną z rozgwieżdżonego i dobrego do obserwacji nieba. Ale rój jest dobrze widoczny także z takich miejsc, jak obrzeża miast czy wsie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24