Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa stacja dializ w Sanoku - otwarta

Dorota Mękarska
Fot. Dorota Mękarska
Dzisiaj przy Szpitalu Specjalistycznym w Sanoku otworzono nową Stację Dializ i Poradnię Nefrologiczną. Stało się to w 15 rocznicę dializowania w Sanoku pierwszych pacjentów.

Sanocka Stacja Dializ powstała na początku lat 90. Pierwsi pacjenci byli tu dializowani w 1994 roku. Na początku dysponowała zaledwie czterema sztucznymi nerkami, a następnie zwiększyła je do sześciu.

Z roku na rok powiększała się jednak liczba pacjentów i wykonanych hemodializ. Pracowano, więc na cztery zmiany, a ostatnia kończyła się o 4 rano. W 2006 roku stało się jasne, że stacja dializ jest za mała.

- Podjęliśmy decyzję o poszukiwaniu inwestora strategicznego - mówi Adam Siembab, dyrektor SP ZOZ w Sanoku.

Przetarg wygrała spółka Diaverum Polska, która specjalizuje się w dostarczaniu sprzętu i usług nefrologicznych. Nowa stacja jest w całości jej dziełem. Dysponuje ona 17 "sztucznymi nerkami". Dzięki temu mieszkańcy, powiatu sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego mają łatwiejszy dostęp do dializoterapii. Jest to dostęp całkowicie bezpłatny, gdyż placówka ma podpisany kontrakt z NFZ.

Dyrektorem medycznym Stacji Dializ jest dr Stanisław Dzimira, pierwszy nefrolog w Sanoku. W nowej placówce został również zatrudniony cały personel medyczny starej stacji, jak również pracownicy sekcji transportu i działu technicznego.
W uroczystości otwarcia uczestniczyła wicewojewoda Małgorzata Chomycz.

- Tu nikt nie przeszkadzał, gdy wchodził prywatny inwestor, bo prywatny nie znaczy zły - podkreśliła pani wojewoda zwracając uwagę na fakt, iż w Sanoku sprywatyzowanie "sztucznej nerki" miało spokojny i nie opatrzony protestami przebieg, tak jak to działo się np. W Krośnie.

Starosta Wacław Krawczyk jest zdanie, że współpraca z podmiotami zewnętrznymi daje pozywany wynik.

- Na początku roku otwieraliśmy hemodynamikę. W poprzednich latach woziliśmy na hemodynamikę do Przemyśla około 600 pacjentów rocznie, a przez 3 miesiące funkcjonowania hemodynamiki wykonano w Sanoku już 600 zabiegów ! - podkreśla starosta sanocki.

W uroczystości otwarcia nowej Stacji Dializ uczestniczył prof. dr hab. med. Władysław Sułowicz, konsultant regionalny w dziedzinie nefrologii województwa małopolskiego i podkarpackiego. Podkreślił on rolę niepublicznych "zozów" w rozwoju dializoterapii. . To dzięki nim i tworzonym przez nich stacjom cztery lata temu województwo podkarpackie opuściło ostatnie miejscu w kraju pod względem liczby dializowanych pacjentów na 1 mln mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24