Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wydarzenia i premiery w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Na początek off festiwal [WIDEO]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
od 16 lat
Teatr im. Wandy Siemaszkowej otwiera nowy sezon festiwalem Off Rzeszów. Na początku września kolejną, trzecią kadencję rozpoczął dyrektor Jan Nowara.

Czwarta edycja Off Rzeszów odbędzie się w dniach 17-21 września i będzie doskonałą okazją do zapoznania się z twórczością popularnych artystów niezależnych z całej Polski. Kuratorka festiwalu Katarzyna Knychalska zaprosiła do Rzeszowa pięć spektakli: „Valeska Valeska Valeska Valeska” Fundacji Performa; „Faktoria przyjemności” Fundacji Mikro Teatr; „Invisible” Grupy Coincidentia; „Very Funny” autorstwa Patrycji Kowańskiej i Dominiki Knapik oraz „Coś z Nietzschego” Teatru Brama. Z powodu trwającego remontu zabytkowego Teatru im. W. Siemaszkowej wszystkie spektakle będą grane na scenie Teatru Maska.

22 - 24 września teatr zaprasza na Scenę Fresh, czyli czytania performatywne nowych tekstów dramatycznych, które odbywać się będą w Biurze Wystaw Artystycznych. Żaden z tekstów nie miał jeszcze swojej scenicznej realizacji. Młodzi aktorzy przeczytają: „Zmęczone” Darii Sobik (tegoroczna finalistka 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej) w reż. Pameli Leończyk, „Podbrzusze” Konrada Sikory w reż. Katarzyny Dudzic-Grabińskiej oraz „D10S” Sandry Szwarc w reż. Moniki Jarosińskiej.

Jako że jesteśmy jedynym teatrem dramatycznym w regionie, w naszym planie repertuarowym znajdują się pozycje z różnych gatunków i sfer artystycznych.
Jako że jesteśmy jedynym teatrem dramatycznym w regionie, w naszym planie repertuarowym znajdują się pozycje z różnych gatunków i sfer artystycznych. Jednocześnie będziemy korzystać z wielkich tytułów klasycznych – zapowiada Jan Nowara Barbara Galas

22 września miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w kolejnej odsłonie Literackiego Festiwalu Międzysłów Karpat, tym razem pod tytułem „Historia odkrywana na nowo. Literatura i film”. Tego dnia będą rozmawiać Ałbena Grabowska, autorka powieści „Stulecie winnych”, oraz Wacław Holewiński, pisarz, prawnik, wydawca, autor trylogii „Pogrom 1905”, „Pogrom
1906”, „Pogrom 1907”. Spotkanie poprowadzi Jakub Pacześniak.

24 września w Rzeszowskich Piwnicach zabrzmią piosenki do wierszy Wisławy Szymborskiej. Koncert nosi tytuł „Loteryjka u Pani Wisławy”. Będą śpiewać m.in. Gaba Janusz (również w roli kompozytorki), Monika Adamiec, Justyna Król, Natalia Szott, Dagny Mikoś i Małgorzata Pruchnik-Chołka. Towarzyszyć im będą kompozytorzy: Piotr Madura, Krzysztof Mroziak i Tomasz Jachym.

- Jako że jesteśmy jedynym teatrem dramatycznym w regionie, w naszym planie repertuarowym znajdują się pozycje z różnych gatunków i sfer artystycznych. Jednocześnie będziemy korzystać z wielkich tytułów klasycznych – zapowiada Jan Nowara, który 1 września rozpoczął trzecią kadencję kierowania teatrem.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej otwiera nowy sezon festiwalem Off Rzeszów
Teatr im. Wandy Siemaszkowej otwiera nowy sezon festiwalem Off Rzeszów Barbara Galas

Na jesienny Festiwal Arcydzieł (10-19 listopada) zespół Siemaszkowej przygotował pod okiem Martyny Łyko „Marię Stuart” wg sztuki Juliusza Słowackiego. W nowym sezonie pojawią się jeszcze „Lalka” Bolesława Prusa w konwencji musicalowej. Jan Nowara zaprosił do współpracy Jerzego Jana Połońskiego, b. kierownika artystycznego Teatru Maska w Rzeszowie.

– Spektakl powstanie na kanwie scenariusza Wojciecha Kościelniaka. Miał on premierę kilkanaście lat temu w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Spektakl rozpisany jest na 60 postaci, zagra w nim 20 naszych aktorów. Premiera zaplanowana jest na III 2024 r. – zapowiada J. Nowara.

Trzecim nowym tytułem sezonu 2023/24 jest przygotowany dla Sceny Wędrownej Siemaszkowej pikantny i frywolny spektakl na kanwie Aleksandra Fredry „Mąż i żona”. Sztukę przygotuje mistrz form komediowych Marcin Sławiński. W spektaklu zagra czwórka młodych aktorów. Kierownictwo teatru zamierza też otworzyć Scenę Muzyczną dla piosenki aktorskiej. Trzy aktorki wykonają 20 piosenek w koncercie „Gdzie ci mężczyźni” (scen. i reż. Sławomir Gaudyn) w foyer teatru przed Sylwestrem. A na czerwiec przyszłego roku planowany jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk Transmisje.

Z powodu odbywającego się etapami i kilka lat remontu instalacji elektrycznej zabytkowego obiektu teatru, nowy sezon artystyczny potrwa 3 miesiące krócej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24