Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne filtry w stacji uzdatniania wody w Jarosławiu

Roman Kijanka
W każdej takiej rurze jest 6 tysięcy mikrorurek. Każda kapilara pełni rolę filtra. Wszystko, co jest większe niż 0,05 mikrometra zostaje zatrzymane. Bakterie nie mają szans by się przecisnąć – opowiada Jerzy Kornafel, czuwający na pracą filtrów.
W każdej takiej rurze jest 6 tysięcy mikrorurek. Każda kapilara pełni rolę filtra. Wszystko, co jest większe niż 0,05 mikrometra zostaje zatrzymane. Bakterie nie mają szans by się przecisnąć – opowiada Jerzy Kornafel, czuwający na pracą filtrów. FOT. ROMAN KIJANKA
Jarosław jest jedynym miastem na Podkarpaciu, które zastosowało metodę oczyszczania wody używaną w firmach farmaceutycznych dla mieszkańców.

Nowoczesne filtry już pracują w jarosławskim Zakładzie Uzdatniania Wody. Drugim miastem w Polsce stosującym oczyszczanie membranowe w sieciach komunalnych jest Sucha Beskidzka.

- Z kranów płynie woda klarowna, czysta, a co najważniejsze wolna od bakterii, które niestety pojawiały się przy tradycyjnym uzdatnianiu wody - mówi Andrzej Wyczawski, burmistrz Jarosławia. - Pamiętamy skażenie wody bakteriami z rodziny Clostridium, które sparaliżowało końcem 2008 r. miasto. Takich sytuacji już nie będzie - dodaje.

Filtry wkomponowane w system oczyszczania

Moduły filtrów uzupełniły istniejące systemy uzdatniające wodę. Dzięki nim zrezygnujemy z odczynników chemicznych, które do tej pory były odpowiedzialne za niszczenie drobnoustrojów - wyjaśnia Jan Pels, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu.

Tania metoda

Oczyszczanie wody za pomocą filtrów membranowych jest skuteczną i tanią metodą. - One działają same. Musimy tylko uzupełniać odczynniki do płukania i nadzorować pracę - mówi Jerzy Kornafel, pracownik Zakładu Uzdatniania Wody.

Warto było wydać ponad 8 mln zł

Modernizację ujęcia wody rozpoczęto w kwietniu tego roku. Instalacja 120 modułów filtrów kosztowała ponad 8 mln. Prawie cztery pochodziło z pieniędzy unijnych. Dwa miliony dało miasto. Resztę kosztów pokryło PWiK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24