Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny blok operacyjny dla Szpitala Miejskiego w Rzeszowie

Bartosz Gubernat
- Nowoczesny blok pozwoli nam operować więcej pacjentów - mówi dr Leszek Czerwiński, dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.
- Nowoczesny blok pozwoli nam operować więcej pacjentów - mówi dr Leszek Czerwiński, dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie. Archiwum
Liczba sal wzrośnie do siedmiu, lekarze będą operować w lepszych warunkach.

Blok operacyjny w Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej to w tej chwili pięć sal. Ta część szpitala powstała w latach 70-tych i od tej pory nie była gruntownie modernizowana. Ponieważ co roku lekarze wykonują tu tysiące operacji, zapadła decyzja o jego gruntownej modernizacji. W przyszłym tygodniu urzędnicy podpiszą umowę z projektantem nowego bloku

- Mamy oferty od czterech projektantów, właśnie je sprawdzamy. Najtaniej usługę deklaruje wykonać firma z Włocławka, która za projekt życzy sobie 197 tysięcy. Jeśli nie dopatrzymy się w niej żadnych błędów, to ona wykona projekt - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Projekt nowego bloku powstanie w oparciu o uwagi i pomysły pracowników szpitala. Po modernizacji standardem ma przypominać część operacyjną oddziału ortopedii, odremontowaną w 2009 roku. Tutaj na blok wchodzi się przez drzwi otwierane na fotokomórkę. Na czas zabiegów pomieszczenie jest hermetycznie zamknięte, a klimatyzacja i nadmuch dozują tylko sterylne powietrze. Ściany wyłożono chromoniklem, co pozwala utrzymać czystość i sterylność pomieszczeń. Dr Leszek Czerwiński, dyrektor Szpitala Miejskiego chciałby, aby główny blok przypominał ten ortopedyczny jak najszybciej.

- Modernizacja zwiększy możliwości pomocy pacjentom i poprawi warunki pracy lekarzy. Chcemy dobudować dwie dodatkowe sale operacyjne, oraz zmienić układ tzw. czystych i brudnych dróg. Będziemy wykonywać tu zabiegi chirurgii ogólnej, ortopedycznej, ginekologicznej, urologicznej i okulistycznej - mówi doktor Czerwiński.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta na modernizację bloku operacyjnego przewidziano prawie 10 mln zł . Wydatki są tu rozłożone na lata 2012-2016, ale jak zapewniają urzędnicy, prace powinny zakończyć się znacznie szybciej.

Spore zmiany szykują się także w szpitalnym zakładzie kąpieli leczniczych, który działa od 2010 roku. Kosztem ok. 9 mln zł miasto zamierza zbudować tutaj basen wód mineralnych.

- W tej chwili szukamy możliwości dofinansowania inwestycji, od którego uzależniamy termin rozpoczęcia prac - mówi rzecznik Chłodnicki.

Woda wykorzystywana do kąpieli w zakładzie pomaga w leczeniu chorób narządów ruchu, układu krążenia oraz dróg oddechowych. Źródło znajduje się ok. 300 metrów pod ziemią. Państwowy Instytut Higieny w Poznaniu szacuje, że powstało ok. 12 mln lat temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24