Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrączki ciągle modne

Ula Sobol
Ważne jest, aby ktoś szczerze doradził, jaki wzór wybrać. Źle wygląda cienka obrączka na dużej dłoni mężczyzny i gruba na małych delikatnych palcach kobiety.
Ważne jest, aby ktoś szczerze doradził, jaki wzór wybrać. Źle wygląda cienka obrączka na dużej dłoni mężczyzny i gruba na małych delikatnych palcach kobiety. Krzysztof Kapica
Ważne jest, aby ktoś szczerze doradził, jaki wzór obrączki wybrać. Na szczupłych palcach źle wygląda gruba obrączka.

Obrączki są symbolem, który wskazuje na nierozerwalność i nierozłączność więzów małżeńskich. A szlachetność materiału, z którego są wykonane, uosabia nieśmiertelność. Symbolizują wieczność także ze względu na swój kształt, czyli kolistą formę, która nie ma początku ani końca. Ucieleśniają bliski związek dwojga ludzi. Są zatem najlepszym symbolem miłości.

- Obrączka oznacza dla mnie jedność z mężem nawet w czasie rozłąki. Przypomina, że jest ktoś, dla kogo jestem ważna i cenna jak to złoto - akcentuje Agata Gierula, 3,5-letnia mężatka. - Dla męża jest przypomnieniem o rocznicy ślubu.

Maria Porada podkreśla, że obrączka jest dla niej czymś ważnym. To symbol miłości męża. Widoczny znak, że są ze sobą na dobre i złe.

- Obrączka uświadamia mi i innym, że jestem szczęśliwą mężatką - dodaje Maria Porada. - Z dumą noszę ten pierścionek. Ściągam go tylko na basenie, bo zlatuje z palca i boję się, że zgubię.

- Od kiedy mąż założył mi obrączkę na palec, noszę ją niemal cały czas. Zdejmuję tylko do gotowania i zabiegów kosmetycznych - dodaje Agata.

Polską tradycją jest noszenie obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni. Na lewej ręce obrączkę noszą wdowy, wdowcy i rozwiedzione. Chociaż na lewej dłoni nosi się obrączkę w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Włoszech.

Dawniej obrączki wykonywano zazwyczaj ze złota, rzadziej ze srebra.

- Krążki były żółte, a nawet czerwone - mówi Helena Siwiec, współwłaścicielka zakładu złotniczego Szmaragd w Rzeszowie. - Złotnicy bazowali na rosyjskim złocie. Obrączki były w jednym kolorze złota z różnymi jego odcieniami.

Dziś spotykamy obrączki zarówno ze złota i srebra, a także ze złota białego i platyny.

Chociaż większość par decyduje się na obrączki ze złota. Występują na nich zdobienia.

- Zdarzają się klienci, którzy chcą brylancik lub cyrkonie - dopowiada Helena Siwiec. - Czasami między nowożeńcami dochodzi do małych sprzeczek, ale ja zawsze staram się im pomagać i doradzać. Rozmiary obrączek wahają się od 6 do 31. Dla kobiet najczęściej zamawiane są od 10 do 16, a dla mężczyzn od 20 do 27 - wylicza współwłaścicielka zakładu złotniczego. - Chociaż robiliśmy obrączkę o rozmiarze 33/34.

Aby uczynić symbole małżeńskich więzów bardziej osobistymi, na ich wewnętrznej stronie nowożeńcy grawerują swoje imiona, datę ślubu, czasem ważny dla nich znak lub cytat.
- Ja mam napisane imię i datę ślubu, ale jest w mojej rodzinie ktoś, kto na obrączce wygrawerował oryginalne słowa. Mąż: "Kochaj mnie", natomiast żona: "Mimo wszystko" - opowiada Agata Gierula i dodaje: - Tak właśnie jest - kocha się tę drugą osobę mimo wszystko, w dzień słoneczny i deszczowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24