MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy Marka Śliwińskiego, burmistrza Strzyżowa

Małgorzata Motor
Archiwum
Wybudowanie krytej pływalni i ronda w Strzyżowie oraz wyremontowanie szkół w gminie. To najważniejsze sukcesy, jakie ma na koncie Marek Śliwiński.

Jeden z największych problemów miasta wciąż jednak nie został rozwiązany - budowa obwodnicy, która odciążyłaby ruch pojazdów w Rynku.

- Inwestycja ta należy to samorządu wojewódzkiego. Doraźnie problem ten może być jednak złagodzony poprzez budowę tzw. Małej Obwodnicy Strzyżowa. Choć i tutaj dużo zależy od przychylności samorządu wojewódzkiego. Ważnym z punktu widzenia nie tylko gminy Strzyżów byłaby budowa drogi szybkiego ruchu S - 19, której trasa przebiegałaby przez gminę Strzyżów - wyjaśnia Marek Śliwiński.

Bez wątpienia za jego kadencji znacznie poprawił się stan dróg gminnych i ulic w mieście. Co najważniejsze, został rozwiązany istotny dla mieszkańców Strzyżowa problem skrzyżowania dróg wojewódzkich, które jest teraz w formie ronda.

Drogi to jednak nie wszystko. Wyremontowano też przedszkole, Miejski Zespół Szkół w Strzyżowie oraz szkoły w gminach, z których dwie wzbogaciły się o sale sportowe. Do tej pory udało się skanalizować 40 proc. gminy. Tylko w ub. roku wybudowano 12 km tej sieci. W tym roku skanalizowana będzie kolejna część Strzyżowa. Modernizowana będzie też oczyszczalnia ścieków.

A co z innymi miejscowościami w gminie, które nie są skanalizowane? Kompletowana będzie dokumentacja dla Godowej i Wysokiej Strzyżowskiej, zamieszkałych przez ponad 4 tys. mieszkańców. Dodatkowo w tym roku wybudowana będzie segregatornia odpadów i biogazownia. Budowane będzie też oświetlenie drogowe hybrydowe zasilane z energii słonecznej i wiatrowej.

Burmistrz Strzyżowa chce, by gmina kojarzyła się ze sportem, turystyką i rekreacją. Konsekwentnie też trafiają na to pieniądze. Wynik? W gminie są już 4 boiska sportowe o nawierzchni trawiastej, boisko wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni, 4 sale sportowe do gier zespołowych. Działa 5 wyciągów, gmina obsługuje stoki narciarskie sztucznie naśnieżane oraz oświetlane.

Wizytówką Strzyżowa jest jednak bez wątpienia Pływalnia "Otylia". Jest tu łaźnia parowa, sauna, grota solna, klub fitness oraz centrum rehabilitacyjne. W gminie znajdują się też dobrze utrzymane ścieżki piesze i rowerowe. W samym Strzyżowie jest szereg zabytków, które ściągają turystów. Osobliwością jest tunel schronowy dla pociągu sztabowego z II wojny światowej wydrążony w górotworze.

Władze Srzyżowa pamiętają też o tym, by się tym wszystkim chwalić. Miały okazję wypromować się chociażby w ub. roku. Strzyżów był bowiem organizatorem jednego z etapów Tour de Pologne oraz "Strzyżowskiego Maratonu Rowerowego o Puchar Burmistrza Strzyżowa" - Cyklokarpaty. W tym z kolei będzie organizatorem spotkania przedstawicieli wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Jak burmistrzowi udaje się to wszystko realizować? Bez wątpienia to zasługa bardzo dobrej współpracy z Radą Miejską. - Absolutorium z realizacji budżetu udzielane jest mi corocznie zdecydowaną większością głosów. Budżet na 2010 r. został przyjęty przy 1 głosie przeciwnym i 2 wstrzymujących się od głosu - zauważa burmistrz.

A jak oceniają jego pracę mieszkańcy? Czytając forum nowiny24.pl burmistrz zbiera opinie niezbyt pochlebne. - Dla niego liczą się tylko znajome osoby, a nie ci którzy naprawdę zasługują na pomoc - pisze @Gość. - To że najwięcej inwestuje w największych miejscowościach w gminie świadczy o jego sprytnej kampanii. Wystarczy, że 3 największe wsie wyposaży odpowiednio i już ma głosów najwięcej, bo przecież wspiera naszych strażaków, koło gospodyń, zrobił drogę, chodnik, wyremontował coś tam itp. Ja już się obudziłam, choć przez poprzednie kadencje bez zastanowienia na niego głosowałam. Był dla mnie "kimś" jednak przyglądając się przez ostatnie lata na jego wyczyny to z pewnością na niego nie zagłosuję - pisze z kolei @Postronna.

Sytuacja ekonomiczna

Wydatki inwestycyjne: 2009 r. - 13,40 proc., plan na 2010 r. - ok. 35 proc.

Wykorzystanie pieniędzy unijnych: 2009 r. - ok. 2 mln zł, plan na 2010 r. - ok. 6 mln zł

Liczba firm działających na terenie gminy - ponad 1 tys.

Wysokość dochodów własnych gminy: 2009 r. - 13 431 264, 45 zł

Zadłużenie w porównaniu z dochodami: 2009 r.- 16,30 proc.

Sytuacja społeczna

Poziom finansowania kultury, rekreacji i sportu (procentowy udział w budżecie): 2009 r. średnio rocznie ok. 10 proc.

Poziom edukacji: Gmina prowadzi 7 szkół podstawowych i 7 zespołów szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum), w których uczy się ponad 2 tys. uczniów. Do przedszkoli uczęszcza ponad 350 dzieci.

Migracje mieszkańców: Liczba mieszkańców gminy utrzymuje się na poziomie ok. 21 tys. Zauważyć można nieznaczny wzrost mieszkańców miasta kosztem liczby mieszkańców wsi.

Infrastruktura: Ok. 40 proc. mieszkańców gminy podłączonych jest do kanalizacji, mieszkańcy miasta korzystają z wodociągu komunalnego. Na obszarach wiejskich dominują wodociągi zbiorcze grawitacyjne.

Stopa bezrobocia: 2009 r. - ok. 20 proc., 1866 osób bezrobotnych

Jakość obsługi klienta: W 2009 r. w Urzędzie Miejskim został opracowany, a początkiem bieżącego roku wdrożony System Zarządzania Jakością ISO 9001 - 2009. Ma on służyć polepszeniu jakości obsługi klientów oraz usprawnieniu zarządzania w urzędzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24