Oceniamy władzę. Burmistrz Nowej Sarzyny Robert Gnatek

Małgorzata Motor
Archiwum
Zakończono termomodernizację 10 budynków m.in. szkół i budynku Urzędu Miasta. Przebudowano drogi gminne i wybudowano ścieżkę pieszo-rowerową Nowa Sarzyna - Jelna. To główne sukcesy, jakie ma na koncie burmistrz Robert Gnatek.

Do nich należy też zdobycie tylko w jednym roku ponad 6 mln zł pieniędzy z Unii, czyli ponad 11 proc. wydatków budżetu. W 2006 r., gdy został burmistrzem na terenach wiejskich było 26,5 km gminnych dróg asfaltowych. Obecnie jest 33 km, czyli w ciągu 3 lat nastąpił wzrost o prawie jedną czwartą.

Jak ocenia współpracę z radnymi? - Współpraca układa się, tak jak w każdej prawdziwej polskiej demokracji, czyli różnie. Gdzie 2 Polaków, tam 3 zdania. Gdzie 22 Polaków (bo 21 radnych i burmistrz), tam trochę mniej zdań niż 33. Trochę mniej, bo jeden radny jest zawsze na nie. Ale to też jest bardzo polskie. Jednak mimo różnicy zdań wspólnie udaje nam się ten pojazd marki Gmina Nowa Sarzyna prowadzić w dobrym kierunku, za co wszystkim radnym dziękuję - wyjaśnia Robert Gnatek.

Ubolewa, że nie udało się zrealizować zaplanowanej sieci szerokopasmowego Internetu w gminie. Najmniej zadowolony jest z pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wszystko przez to, że tworzenie nowych planów zagospodarowania przestrzennego trwa długo. Ostatecznie przygotowano tereny usługowo handlowych "Sarzyna - Dymarki".

- Chcemy, by zostały uzbrojone z pieniędzy unijnych. Firmy, które będą tam tworzyć nowe miejsca pracy dostaną ulgę podatkową. Natomiast nie zdecydowałem się na obniżkę podatków. Musiałbym wówczas ograniczyć wydatki i padłoby na pozostałe priorytety -dodaje burmistrz.

Plany rozwojowe gminy

Kontynuacja priorytetowych działań z pomocą środków unijnych. Bezpieczeństwo - zakup wozów bojowych dla OSP (wniosek do RPO złożony), rozszerzanie monitoringu miasta, kontynuowanie finansowania przez samorząd dodatkowych patroli policji.

Kultura - remont filii Ośrodka Kultury w Sarzynie, który rozpocznie się w tym roku (dofinansowanie już uzyskane z PROW), przygotowanie wniosków na dokończenie remontów w Nowej Sarzynie (z RPO) i Jelnej (PROW oś Leader).

Oświata - 5 ważnych inwestycji, które pozwolą stworzyć dla uczniów warunki godne XXI wieku. Na ukończeniu jest rozbudowa Zespołu Szkół w Sarzynie. Inwestycja ta nie uzyskała dofinansowania z RPO w poprzednim naborze, ale wskaźniki uległy zmianie i jeżeli urzędnicy zdążą przygotować dodatkowy projekt to jest szansa na ok. 90 proc. punktów.

Kompleks szkolny w Nowej Sarzynie - zbudowany został łącznik z MOSiR-em, rozpoczyna się budowa dodatkowego skrzydła. Dzięki temu za 2-3 lata skończy się kłopot związany z kształceniem w 3 różnych obiektach. W tym roku rozpocznie się również budowa sali gimnastycznej dla gimnazjum w Majdanie Łętowskim.

Na przyszłe lata przygotowane będą projekty na rozbudowę szkół podstawowych w Woli Zarczyckiej i Rudzie Łańcuckiej. Władze Nowej Sarzyny przymierzają się również do otwarcia dodatkowego oddziału przedszkolnego w Sarzynie. Będzie to czwarty oddział utworzony w tej kadencji - obok oddziałów w Nowej Sarzynie, Woli Zarczyckiej i Jelnej.

Profil Miasta i Gminy Nowa Sarzyna: przemysłowo - rolniczy

Powierzchnia gminy: 143, 75 km2, w tym obszar miasta obejmuje 9,16 km2.
Szkolnictwo: Do 4 przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach uczęszcza - 533 dzieci. We wszystkich szkołach uczy się 2400 uczniów, w tym w 8 szkołach podstawowych uczy się 1529 - uczniów, natomiast w gimnazjach liczba ta wynosi 871 uczniów.

Pomoc społeczna: Tegoroczny budżet na 2010 r. Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wynosi 9 816 405 zł. Z jego pomocy korzysta 1134 rodzin, czyli 1454 osoby.

Liczba mieszkańców: Na koniec 2009 r.: 22 003. Przyrost naturalny: 1,9 ‰
Migracja Na podstawie zameldowań jest dodatnia, czyli było więcej zameldowań niż wymeldowań. Wynosi 6,5 ‰

Inwestycje w 2009 r.: Kwota 12.399.363,26 zł. - co stanowi 22,96 proc. wydatków ogółem
Bezrobocie - liczba osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Leżajsku z miasta i gminy Nowa Sarzyna (stan na koniec 2009 r.) - łącznie 1761, w tym 875 kobiet.

Dochody własne gminy: 14.259.169 zł. (26,4 proc. dochodów ogółem 53.992.154 zł.)
Zadłużenie na koniec 2009 r. 5.372.001 zł. - co stanowi 9,95 proc. dochodów ogółem.

Finansowanie kultury - 1.265.619 zł. t.j. 2,34 proc. wydatków (Ośrodek Kultury, Biblioteki, zabytki, inwestycje w infrastrukturę kultury).

Finansowanie edukacji - 20.771.646 zł - 38,46 proc. wydatków (szkoły podstawowe, przedszkola, Gimnazja, ZEASIP, świetlice, stołówki, dowożenie uczniów, stypendia, remonty, inwestycje i programy oświatowe)

Finansowanie sportu - 1.559.946 zł - 2,89 proc. wydatków (sport kwalifikowany, działalność MOSIR, masowe imprezy sportowe).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie