MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od dzisiaj nowe przepisy dla kierowców taksówek na aplikację jak Uber czy Bolt. Za niespełnienie warunków kary do nawet do 1 mln zł

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Od dzisiaj duża zmiana w przepisach dotyczących kierowców tzw. taksówek na aplikację, która wprowadza obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Ta nowa regulacja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów oraz ułatwienie pracy organów ścigania. Wprowadzenie takich zmian jest odpowiedzią na rosnącą falę przestępstw w przewozach osób, w tym przestępstw na tle seksualnym, oraz na potrzeby lepszej kontroli nad kierowcami.

Spis treści

Zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów

Jak informował PAP resort infrastruktury, nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym, wprowadzona przez resort cyfryzacji, ma na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z usług przewozowych. Jak informuje resort infrastruktury, głównym celem jest uniemożliwienie świadczenia usług przez kierowców, którzy nie spełniają wymagań niezbędnych do wykonywania zarobkowych przewozów osób. Wprowadzenie obowiązku posiadania polskiego prawa jazdy ma pozwolić na lepszą weryfikację kierowców oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa wśród pasażerów.

Od poniedziałku wszyscy kierowcy z tzw. taksówek na aplikację, muszą już posiadać polskie prawo jazdy.
Od poniedziałku wszyscy kierowcy z tzw. taksówek na aplikację, muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Unsplash/ Paul Hanaoka

Zmiana ta jest również odpowiedzią na liczne przypadki przestępstw, w tym gwałtów na klientkach, do których dochodziło w tzw. taksówkach na aplikację. Nowe przepisy mają za zadanie ograniczyć takie zdarzenia poprzez wprowadzenie bardziej rygorystycznych zasad weryfikacji kierowców przed rozpoczęciem współpracy.

Ułatwienie pracy policji

Jednym z głównych argumentów za wprowadzeniem obowiązku posiadania polskiego prawa jazdy jest ułatwienie pracy policji. Jak wskazuje nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, „zmiana jest o tyle istotna, że prawa jazdy wydane w Polsce znajdują się w naszych polskich systemach informatycznych". – Policjanci będą więc mogli jednoznacznie stwierdzić czy kierujący posiada uprawnienia – wyjaśnia.

Do tej pory, brak możliwości sprawdzenia autentyczności zagranicznych praw jazdy na miejscu przez policję utrudniał efektywną kontrolę nad kierowcami taksówek na aplikację. Nowe przepisy mają zatem nie tylko podnieść poziom bezpieczeństwa, ale również ułatwić organom ścigania interwencję i ewentualne działania prawne.

Wprowadzenie i konsekwencje nowelizacji. Co się zmienia od 17 czerwca 2024?

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie 1 lipca ubiegłego roku, a jej przepisy dotyczące obowiązku posiadania krajowego prawa jazdy zaczynają obowiązywać po 12 miesiącach od dnia ogłoszenia, przewiduje szereg zmian. Przede wszystkim, zobowiązuje przedsiębiorców pośredniczących w przewozach drogowych do dokładnej weryfikacji kierowców, w tym sprawdzenia ich tożsamości, uprawnień oraz niekaralności.

Zmienione przepisy wprowadzają również surowe kary dla przedsiębiorców i kierowców naruszających ustawę. Kary mogą sięgać nawet do 1 mln zł, co stanowi znaczące zaostrzenie w porównaniu do poprzednich regulacji. Takie środki mają na celu odstraszenie przedsiębiorców oraz kierowców od prób obejścia prawa i zapewnienie większego bezpieczeństwa użytkownikom usług przewozowych.

Podsumowując, wprowadzenie obowiązku posiadania polskiego prawa jazdy dla kierowców tzw. taksówek na aplikację jest krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów oraz ułatwienia pracy organom ścigania. Nowe przepisy, poprzez wprowadzenie rygorystycznych wymagań wobec kierowców oraz surowych kar za ich nieprzestrzeganie, mają na celu wyeliminowanie nieuczciwych praktyk w branży przewozów osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło:PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od dzisiaj nowe przepisy dla kierowców taksówek na aplikację jak Uber czy Bolt. Za niespełnienie warunków kary do nawet do 1 mln zł - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24