Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawialne źródła energii naszym sprzymierzeńcem

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Odnawialne źródła energii (OZE) są nie tylko czystym ekologicznie źródłem energii, ale i niewyczerpalnym zasobem.
Odnawialne źródła energii (OZE) są nie tylko czystym ekologicznie źródłem energii, ale i niewyczerpalnym zasobem. Freepik
Już na co dzień każdy z nas odczuwa zmiany klimatu i coraz bardziej dotkliwie przekonuje się o rosnących cenach energii elektrycznej czy wysokich kosztach gazu. Dlaczego tak się dzieje?

Jak zmienia się klimat

Każdy z nas dostrzega, jak zmienia się klimat. Codzienna pogoda jest chwilowym stanem atmosfery, ale klimat to statystyczny stan atmosfery, zmieniający się znacznie wolniej niż pogoda, za to z o wiele poważniejszymi konsekwencjami dla całego środowiska naturalnego. Zmiany klimatu same w sobie nie są niczym nowym, ale nowy jest ogromny wpływ na klimat czynnika, jakim jest działalność człowieka.

Kiedyś rozwój przemysłowy nie był tak szybki, miasta nie były tak strukturalnie rozwinięte, a zmianami klimatycznymi nikt sobie nie zawracał głowy. Intensyfikacja zapotrzebowania na energię elektryczną, dynamiczny rozwój firm, ale i rozrastanie się aglomeracji spowodowały z jednej strony realne ryzyko wyczerpania paliw kopalnych, z drugiej niespotykane wcześniej zanieczyszczenie środowiska naturalnego i wzrost średniej globalnej temperatury.

Globalne ocieplenie jest konsekwencją działań spowodowanych przez człowieka. Jeszcze nigdy wpływ ludzkości na funkcjonowanie systemów przyrodniczych nie był tak duży. Zbyt szybkie i gwałtowne przeobrażanie się środowiska, które obserwujemy obecnie, stwarza poważne i realne zagrożenie. Z rosnącym niepokojem jesteśmy świadkami występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak huragany, susze czy powodzie, które są coraz częściej przyczyną ogromnych strat materialnych, chorób, a nawet śmierci ludzi.

Ratunkiem mogą stać się OZE, czyli odnawialne źródła energii.

OZE, czyli zasoby niewyczerpalne

Odnawialne źródła energii mają przede wszystkim tę przewagę nad węglem, ropą naftową czy gazem, że w krótkim czasie odnawiają się. Są więc zasobami niewyczerpalnymi. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwala nie tylko zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska (spowodowane emisją do atmosfery szkodliwych produktów spalania paliw kopalnych), lecz także uzyskać czystą energię, na którą zapotrzebowanie ciągle wzrasta.

W Polsce możemy pozyskać energię z takich OZE, jak energia słoneczna, wiatru, wody, geotermalna, biomasa. Wszystko to są źródła czyste ekologicznie i korzystne finansowo. Wykorzystanie źródeł odnawialnych gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne, jednocześnie bez dalszego negatywnego wpływu na środowisko.

W województwie podkarpackim eksperci w zakresie ochrony środowiska opracowali dokument wytyczający kierunki rozwoju polityki klimatycznej.

Strategia klimatyczna - województwo podkarpackie. Kierunki działań

„Wojewódzki program przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i gospodarki w obiegu zamkniętym”, zwany w skrócie „Strategią klimatyczną”, wytyczy politykę klimatyczną dla Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Dokonano charakterystyki województwa podkarpackiego poprzez przedstawienie uwarunkowań geograficznych, m.in. ukształtowania, zagospodarowania terenu, zasobów wód, stanu i jakości środowiska, uwarunkowań klimatycznych, obserwowanych trendów zmian, uwarunkowań demograficznych, a także komunikacji oraz infrastruktury technicznej.

Najważniejsze kierunki działań:

  • zarządzanie energią na różnych poziomach,
  • błękitno-zielona infrastruktura ( m.in. parki kieszonkowe, ogrody deszczowe, zielone dachy i ściany, ogrody wertykalne, zielone przystanki, ogrody deszczowe),
  • ochrona bioróżnorodności (ochrona bioróżnorodności na obszarach miejskich i pozamiejskich, banki genowe, parki, ogrody botaniczne, problem gatunków inwazyjnych),
  • budownictwo (zwłaszcza budownictwo energooszczędne), rozwój infrastruktury z uwzględnieniem wrażliwości na zmiany klimatu,
  • zrównoważone rolnictwo, z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii
  • transport i elektromobilność, kolej, ścieżki rowerowe,
  • gospodarka w obiegu zamkniętym (potrzeba redukcji emisji, zużycia energii, gospodarki odpadami, surowcami, paliwami),
  • gospodarka wodno-ściekowa,
  • retencja wody, w tym: podniesienie retencji wody, zbiorniki retencyjne, zbieranie deszczówki, bezpieczeństwo przeciwpowodziowe,
  • edukacja, w tym finansowanie działań zmierzających do poprawy klimatu.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24