MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Około 80 ton azbestu zniknie z rzeszowskich budynków w 2024 roku

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Szkodliwy dla zdrowia azbest znajduje się głównie w eternicie, służącym do pokrycia budynków.
Szkodliwy dla zdrowia azbest znajduje się głównie w eternicie, służącym do pokrycia budynków. Polskapress
Gmina Miasto Rzeszów bierze udział w programie usuwania azbestu i wyrobów azbestowych od 2011 roku. W tym czasie z rzeszowskich budynków zniknęło ponad 2,7 tys. ton tego szkodliwego dla zdrowia materiału. Na ten rok planowane jest do demontażu i odbioru z posesji około 80 ton wyrobów azbestowych.

W ramach programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy Miasto Rzeszów na lata 2011-2032” wykonywane są prace związane z demontażem wyrobów azbestowych z budynków oraz odbiorem takich odpadów zgromadzonych „luzem” na posesji. Możliwe jest, to na podstawie wniosków złożonych przez osoby fizyczne i inne podmioty z terenu miasta.

- Nabory odbywają się w marcu. Tegoroczny trwał od 11 do 25 marca 2024 r. Średnio rocznie składanych jest ok. 60 wniosków. Dofinansowaniem objęte są koszty związane z demontażem wyrobów zawierających azbest, przygotowaniem do transportu, transportem oraz unieszkodliwieniem odpadów na składowisku. Formularze wniosków o dotację na usuwanie wyrobów zawierających azbest są dostępne w trakcie trwania naboru w Wydziale Klimatu i Środowiska, oraz w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Rzeszowa i na stronie internetowej www.erzeszow.pl- informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Koszty poniesione przez miasto Rzeszów na realizację usuwania azbestu w latach 2011-2023 wyniosły 1 398 512,22 zł.
Koszty poniesione przez miasto Rzeszów na realizację usuwania azbestu w latach 2011-2023 wyniosły 1 398 512,22 zł. Polska Press

Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Rzeszowa. Każdego roku w trakcie naboru wpływa średnio ok. 70 wniosków.

W 2024 r. wpłynęło 39 wniosków o udzielenie dotacji na usuwanie azbestu. Do usunięcia z terenu Rzeszowa pozostało jeszcze ok. 2800 ton wyrobów azbestowych. Problem ten dotyczy głównie terenów przyłączonych do Rzeszowa, gdzie sporo budynków jest pokrytych eternitem, który zawiera szkodliwy azbest.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24