Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osada z okresu wpływów rzymskich i grób z neolitu odkryte na terenie budowy S19 w Miejscu Piastowym [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Wideo
od 16 lat
Ślady osadnictwa kultury przeworskiej z epoki żelaza odkryli archeolodzy podczas wykopalisk związanych z budową S19 między węzłami Krosno i Miejsce Piastowe.

Ratownicze badania archeologiczne na odcinku S19 między węzłami Krosno a Miejsce Piastowe są prowadzone na zlecenie GDDKiA. Chodzi o to, by znajdujące się w ziemi zabytki archeologiczne ocalić zanim powstanie droga ekspresowa.

- Archeolodzy wskazali tam trzy stanowiska. Dwa (jedno o powierzchni 42,2 ara a drugie 18,9 ara) zlokalizowane były w Targowiskach. Tutaj badania już się zakończyły. Trzecie, największe, o powierzchni ponad 3 hektarów, znajduje się w Miejscu Piastowym - informuje Joanna Rarus, rzecznik rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

To właśnie ten teren jest obecnie eksplorowany przez archeologów. Przebadali już obszar około 70 arów i dokonali pierwszych ciekawych odkryć.

- Odkryliśmy grób kultury ceramiki sznurowej z okresu neolitu i osadę z okresu wpływów rzymskich. Zachowały się ślady konstrukcji słupowych i jam gospodarczych - mówi prowadzący badania Przemysław Wierzbicki z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej Archeoplan w Krakowie.

Ziemia odsłania przed archeologami także fragmenty ceramiki , które są wydobywane i archiwizowane.

Jak mówi Przemysław Wierzbicki, odkrycia na tym terenie są kolejnym potwierdzeniem, że obszary te były zagospodarowywane już przed tysiącami lat, przez rożne grupy osadnicze.

- Odnalezione przez nas ślady osadnictwa są związane najprawdopodobniej z kulturą przeworską i ewentualnie Wandalami, którzy później, w okresie wędrówek ludów, zburzyli w V wieku Rzym - dodaje.

Jak wygląda praca archeologów w tym miejscu?

- Ściągamy urodzajną warstwę ziemi, która wcześniej była orana podczas uprawy i w której pojawiały się jakieś zniszczone fragmenty, stąd tam właśnie zostało zlokalizowane stanowisko archeologiczne. Szukamy zabytków, znajdujących się poniżej tej warstwy ornej - opowiada Przemysław Wierzbicki.

Wykop, w zależności od położenia i miąższości gleby, sięga od 20 centymetrów do pół metra głębokości.

- Pogłębiamy go punktowo tylko w miejscach, gdzie znajdujemy relikty, o metr, czasem dwa. Ale grunty tutaj są zwarte, drążenie we fliszu nie było łatwe, dlatego też wykopy są raczej płytkie - tłumaczy archeolog.

Przy samej krawędzi badanego obszaru badaczom udało się odkryć miejsce pochówku z okresu schyłku neolitu.

- To pojedynczy grób. Prawdopodobnie jest ich więcej na terenie rolnym przylegającym do inwestycji. Jednak są to działki prywatne, których nie badamy. Tym bardziej teraz, w okresie wegetacji roślin - mówi Przemysław Wierzbicki.

Prace archeologiczne na tym odcinku przyszłej S19 potrwają jeszcze około dwóch miesięcy. Odkryte podczas nich zabytki zostaną przekazane do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, wraz z opracowaniem podsumowującym badania, zdjęciami i rysunkami.

Konieczność prowadzenia badań archeologicznych w ramach przygotowania i realizacji inwestycji drogowych wynika z przepisów obowiązującego prawa krajowego oraz unijnego.

- Badania zlecane są na podstawie decyzji właściwych terytorialnie wojewódzkich konserwatorów zabytków. Już od wczesnych etapów prac przygotowawczych pozyskiwane są informacje o dziedzictwie kulturowym, w tym o wszelkiego rodzaju zabytkach, które następnie podlegają szczegółowym, wielowątkowym analizom. Pozwala to właściwie rozpoznać ryzyka inwestycyjne, przyjąć prawidłowe rozwiązania projektowe, wstępnie oszacować koszty oraz czas niezbędnych badań archeologicznych - mówi Joanna Rarus.

Jak dodaje, wykopaliska archeologiczne są wpisane w harmonogram inwestycji i w tym momencie nie ma zagrożenia, by opóźniły one budowę S19 na odcinku Krosno-Miejsce Piastowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24