Osiem lat więzienia dla 79-letniego zabójcy z Czelatyc

  Osiem lat więzienia dla 79-letniego zabójcy z Czelatyc

  Zdjęcie autora materiału

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  79-letni Mieczysław K. wczoraj przed sądem stwierdził, że nie pamięta momentu zabójstwa.

  79-letni Mieczysław K. wczoraj przed sądem stwierdził, że nie pamięta momentu zabójstwa. ©Norbert Ziętal

  Na karę ośmiu lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Przemyślu 79-letniego Mieczysława K. z Czelatyc w pow. jarosławskim, oskarżonego o zabójstwo 68-letniego Tadeusza D.
  79-letni Mieczysław K. wczoraj przed sądem stwierdził, że nie pamięta momentu zabójstwa.

  79-letni Mieczysław K. wczoraj przed sądem stwierdził, że nie pamięta momentu zabójstwa. ©Norbert Ziętal

  - Dla mnie taki wyrok oznacza dożywocie - stwierdził przed sądem oskarżony 79-letni Mieczysław K. Z ustaleń śledztwa wynika, że zadał zmarłemu kilkanaście uderzeń nożem - scyzorykiem. Okazały się one śmiertelne.

  Mieczysław K. od prawie roku przebywa w areszcie tymczasowym. Wykształcenie średnie, z zawodu kamieniarz, obecnie przebywa na emeryturze. Żonaty, ojciec trójki dorosłych dzieci.

  Kłótnia po alkoholu przyczyną tragedii


  Do zbrodni doszło w nocy z 16 na 17 maja ub.r.
  Tadeusz D. samotnie mieszkał w Czelatycach. Miał opinię spokojnego i bezkonfliktowego. Był lubiany w swojej miejscowości. Często odwiedzali go koledzy i znajomi. Samotny z domem i emeryturą zawsze „mógł liczyć” na towarzystwo. Tak też było feralnej soboty. Odwiedziło go kilku mężczyzn, a wśród nich Mieczysław K. Po jakimś czasie w domu został tylko on i Tadeusz D. Pomiędzy mężczyznami doszło do kłótni, z ustaleń śledztwa wynika, że podłożem mogły być różnice na temat polityki. Mieczysław K. po wyjściu z domu zmarłego wstąpił do sąsiada i powiedział, że z Tadeuszem D. jest źle.

  Zwłoki mężczyzny policjanci ujawnili na podłodze w kuchni. Z ustaleń prokuratury wynikało, że ofierze zadano aż 16 ciosów nożem składanym, tzw. scyzorykiem, w okolicę klatki piersiowej, brzucha i szyi. Tadeusz D. wykrwawił się.

  Kilka godzin po zdarzeniu policjanci zatrzymali Mieczysława K. Był pijany, badanie wykazało, że miał 1,2 promila alkoholu w organizmie. Można go było przesłuchać dopiero następnego dnia. Wówczas usłyszał zarzut i został tymczasowo aresztowany.
  Jarosławska prokuratura rejonowa oskarżyła Mieczysława K. o zabójstwo dokonane z zamiarem bezpośrednim.

  - W chwili popełnienia czynu oskarżony miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia czynu, jak i pokierowania swoim postępowaniem - podczas odczytywania aktu oskarżenia zauważyła prok. Halina Łupińska z Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu.

  Oskarżonego badali biegli psychiatrzy. Stwierdzili, że Mieczysław K. cierpi na zaburzenia osobowości i uzależnienie od alkoholu.

  - Nie chcę się oświadczać co do przyznania się lub nie do zarzutu. Obecnie nie pamiętam tego zdarzenia, ani nawet nie pamiętam nic z tego dnia, w którym to się stało - wyjaśniał wczoraj przed sądem osk. Mieczysław K.

  Jednak w postępowaniu przygotowawczym oskarżony przyznał się do zabójstwa i złożył wyjaśnienia.
  Nie potrafił powiedzieć dlaczego pokłócił się z ofiarą, domniemywał, że powodem mogły być różnice z rozmowie na tematy polityczne, i z jakiego powodu zabił, zasłaniał się niepamięcią, spowodowaną wypitym alkoholem.

  Oskarżony: dla mnie 8 lat to dożywocie


  Podczas wczorajszej rozprawy Mieczysław K. wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze. W jego przypadku jej minimalny wymiar to 8 lat pozbawienia wolności.

  - Dla mnie 8 lat to dożywocie - stwierdził przed sądem Mieczysław K.

  Prośbie o dobrowolne poddanie się karze nie sprzeciwili się prokurator oraz brat ofiary, występujący w charakterze pokrzywdzonego.

  Sąd wymierzył Mieczysławowi K. karę 8 lat pozbawienia wolności, na jej poczet zaliczając mu blisko roczne tymczasowe aresztowanie.

  Wyrok nie jest prawomocny.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo