MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto najzdolniejsi uczniowie z Podkarpacia. Ponad dwustu młodych ludzi wyróżnionych na gali w ramach programu "Nie zagubić talentu" [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbyła się w środę (20 października) gala wręczenia nagród i stypendiów przyznanych przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w ramach realizacji programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zagubić talentu”. Indywidualnie otrzymało je 192 uczniów. Nagrodzono także zespoły artystyczne i naukowe.

Program „Nie zagubić talentu” miał już 15 edycji. Co roku gala wręczenia nagród „wędruje” po Podkarpaciu. Tegoroczna była 14. z kolei (rok temu uroczystość nie mogła być zorganizowana z powodu pandemii). Gospodarzem było Krosno. Bohaterowie spotkania – najzdolniejsi uczniowie z Podkarpacia – oraz zaproszeni goście wypełnili salę widowiskową Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.

- To wydarzenie jest jednym z najważniejszych skierowanych do środowiska młodych ludzi. Wasze losy, kariery naukowe, wasze przygotowanie do wejścia na rynek pracy będą ważyły to, jak Podkarpackie będzie za kilka i kilkanaście lat wyglądało – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Jak podkreślił, ma nadzieję, że inicjatywa nagradzania najzdolniejszych młodych ludzi będzie kontynuowana także wtedy, gdy jej obecni laureaci będą już dojrzałymi ludźmi.

- To ważna sprawa, by talentu nie zagubić, ale też ważnym zadaniem jest ten talent odnaleźć, szlifować, pielęgnować – dodał, gratulując stypendystom oraz ich rodzicom, nauczycielom oraz wychowawcom.

Program wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zagubić talentu” w całości finansowany jest z budżetu województwa podkarpackiego. Jego beneficjenci to uczniowie i absolwenci szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ci, którzy mogą pochwalić się szczególnymi osiągnięciami.

W tegorocznej edycji programu stypendia naukowe przyznano 65 uczniom. W tym gronie znaleźli się finaliści i laureaci olimpiad i konkursów, m.in. w dziedzinie fizyki, matematyki, informatyki. Doceniono nie tylko uczniów z talentem naukowym. Także tych, którzy realizują pasje artystyczne – muzyczne, taneczne, plastyczne, aktorskie i mogą się poszczycić dorobkiem w postaci wielu nagród. Zarząd województwa przyznał 44 stypendia artystyczne.

Stypendyści programu przez cały rok szkolny (od września 2020 do końca czerwca 2021 roku) będą otrzymywać 300 złotych miesięcznie. To grono liczy 109 osób. Były także jednorazowe nagrody pieniężne, w wysokości 1450 złotych. Otrzymało je 83 uczniów. Nagrody grupowe (4 tysiące złotych) otrzymały trzy zespoły naukowe i trzy zespoły artystyczne.

Łączna wartość stypendiów i nagród w ramach programu „Nie zagubić talentu” w roku szkolnym 2020/2021 to 430 tys. zł. Pieniądze pochodzą w całości z budżetu województwa.

Stypendia i nagrody wręczali marszałek Władysław Ortyl, radna sejmiku Joanna Bril oraz Stanisław Fundakowski, podkarpacki kurator oświaty. Na scenie RCKP wystąpili utalentowani artystycznie uczniowie: tancerze, wokaliści i muzycy.

Lista nagrodzonych uczniów jest dostępna TUTAJ

Oto najzdolniejsi uczniowie z Podkarpacia. Ponad dwustu młod...

Polecamy:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24