Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątkowe płyty na 3 Maja w Rzeszowie kupiło już 300 osób

Beata Terczyńska
archiwum
Ok. 200 okolicznościowych płyt granitowych, które zostaną umieszczone na ul. 3 Maja w Rzeszowie, czeka na nabywców. Do 17 marca Miejski Zarząd Dróg wydłużył czas na zgłoszenie kupna.

Mając świadomość, że rozwój Rzeszowa to zasługa mieszkańców i przedsiębiorców, miasto daje im możliwość wpisania się na lata w historię stolicy Podkarpacia. Mogą bowiem kupić płyty z pamiątkowymi grawerami, czyli swoimi nazwiskami lub nazwami firm. Te zostaną położone na odnawianej właśnie ulicy 3 Maja.

Własne nazwisko na 3 Maja

- Do dyspozycji mieszkańców i firm było 500 granitowych, jasnych, płomieniowanych, czyli antypoślizgowych, matowych płyt - mówi Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. - 300 już zostało kupionych, w większości przez osoby prywatne.

Około 30 procent wykupili przedsiębiorcy.

Płyty mają wymiary 30 na 60 cm i grubość 10 cm. Napisy będą miały jednakową czcionką Calibri, ciemny, grafitowy kolor i wymiar 5 cm. Na tych dla mieszkańców - może być od 24 do 28 znaków, w dwóch rzędach. Na płytach dla przedsiębiorców - od 36 do 40 znaków, w trzech rzędach.

Dyrektor Świder dodaje, że montaż płyt chodnikowych ma się rozpocząć w przyszłym tygodniu. Te z napisami zostaną wbudowane w dwóch rzędach. Nie ma możliwości zarezerwowania sobie konkretnego miejsca na deptaku.

- Umieszczane będą według kolejności zgłoszeń, od zbiegu ul. Zamkowej i alei Lubomirskich w kierunku kościoła farnego - mówi.

Chętni muszą przygotować się na wydatek 250 zł. Sprzedaż prowadzona jest w Miejskim Zarządzie Dróg przy ul. Targowej 1 w Rzeszowie, od poniedziałku do piątku, w godz. od 8 do 15. Można też zamówić sobie płytę, dzwoniąc pod numer tel. 17 7483700 lub pisząc na adres: [email protected].

- Termin przyjmowania zgłoszeń wydłużyliśmy do 17 marca - zachęca dyrektor Świder. - Decyduje kolejność.

Pamiątkowe kostki w alei Pod Kasztanami

Kilkanaście lat temu, z okazji jubileuszu 650-lecia miasta, rzeszowianie też mieli szansę, by w podobny sposób zaistnieć w pamięci potomnych. Mogli kupować nie duże płyty, ale zdecydowanie mniejsze kostki brukowe z nazwiskami fundatorów na przymocowanych żeliwnych tabliczkach. Kostki zostały wkomponowane w ulubioną aleję spacerową Pod Kasztanami.

Podobne pamiątkowe napisy znajdują się na deptakach innych polskich miast, np. ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24