Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o 13 grudnia 1981 roku. Zapalmy znicze pamięci! [PROGRAM WYDARZEŃ]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
IPN
W tym roku przypada 40. rocznica wprowadzenia w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego. Publikujemy kalendarz najważniejszych wydarzeń związanych z tą rocznicą.

13 grudnia o godz. 19.30 zapalmy znicze w domach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej wszystkim ofiarom stanu wojennego.

10 grudnia

  • RZESZÓW Godz. 13 - w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbędzie się IV Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów.

12 grudnia

  • PRZEMYŚL 16.30 - Artur Brożyniak (OBBH IPN Rzeszów) Wygłoszenie prelekcji „Stan wojenny w województwie przemyskim podczas uroczystości 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Centrum Kultury w Przemyślu.

13 grudnia

  • RZESZÓW Godz. 18 - msza św. w kościele farnym w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego z udziałem pocztów sztandarowych „S” oraz złożeniem wieńców i zniczy pod Krzyżem Milenijnym.
  • JAROSŁAW 17 - Artur Brożyniak (OBBH IPN Rzeszów) wygłoszenie prelekcji „Stan wojenny Jarosławiu” podczas uroczystości 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Organizator: Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu.

15 grudnia

  • PRZEMYŚL Prelekcja „Stan wojenny” dla uczniów wygłosi Zenon Fajger z OBEN IPN Rzeszów w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu.
  • ROPCZYCE 10.00 - Otwarcie wystawy „Spacyfikować nadzieje!” przedstawiającej represje SB wobec Solidarności z powiatu ropczycko-sędziszowskiego oraz referat dr Dariusza Iwaneczko wprowadzający w tematykę wystawy. Organizator Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach.

16 grudnia

  • 15.30 - Seminarium dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych „Stan wojenny w Polsce południowo-wschodniej” online
  • ZALESZANY Obchody rocznicy śmierci Zbigniewa Wilka – złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą pochodzącego z Dzierdziówki Zbigniewa Wilka, jednego z dziewięciu górników zastrzelonych 16 grudnia 1981 r. w Kopalni „Wujek” w Katowicach oraz na cmentarzu parafialnym w Zaleszanach pod tablicą przypominająca postać Zbigniewa Wilka i jego zamordowanych kolegów. Udział delegacji OBUWiM IPN Rzeszów.

17 grudnia

  • OLSZANICA Obchody rocznicy śmierci Jana Polechońki – złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy w rocznicę śmierci zamordowanego 17 grudnia 1970 r. w pochodzie w Gdyni. Udział delegacji OBUWiM IPN Rzeszów.

Na ogrodzeniu siedziby IPN przy ul. Słowackiego 18 w Rzeszowie prezentowana jest wystawa „Stan wojenny”. Na 24 panelach prezentowane są fotografie, ulotki, afisze, plakaty i „bibuła” z tamtych czasów. Ukazana została sytuacja osób internowanych w Załężu, Uhercach i Nowym Łupkowie, w Nisku i Gołdapi (gdzie umieszczano kobiety). Przedstawiono funkcjonowanie podziemnych struktur „Solidarności”, także w środowiskach rolniczych, oraz formy ich działalności – przede wszystkim organizowanie strajków w zakładach pracy, manifestacji z okazji ważnych rocznic narodowych, nielegalną działalność wydawniczą i kolportażową, o której na wystawie przypomniano dzięki podziemnym pismom i ulotkom. Warto zwrócić uwagę na zdjęcia wykonane 31 sierpnia 1982 r. w Rzeszowie i Stalowej Woli, podczas największych manifestacji, jakie miały miejsce w naszym regionie w okresie stanu wojennego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24