MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Patronat. Za nami Festiwal Podkarpackich Smaków w Górnie, czyli XVI Targi Żywności Tradycyjnej [ZDJĘCIA]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Urząd Marszałkowski
Około sto organizacji, KGW, firm i gospodarstw prezentowało swoje produkty podczas XVI Targów Żywności Tradycyjnej „Festiwal Podkarpackich Smaków”. Impreza miała miejsce w obiektach Wiejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Wiejskiego Klubu Sportowego „Górnovia” w Górnie.

"Festiwal Podkarpackich Smaków” w Górnie (pow. rzeszowski) jest największym tego typu wydarzeniem w regionie. Jednym z celów jest ukazanie potencjału, jaki tkwi w podkarpackich producentach i wytwórcach produktów lokalnych.

Jest to także ciesząca uznaniem smakoszy i zwolenników tradycyjnych dań impreza, gdyż pozwala w jednym miejscu i czasie na identyfikację wyrobów i przysmaków, które ze względu na tradycyjną metodę wytwarzania oraz tradycyjny sposób produkcji zasługują na specjalne wyróżnienie i ochronę.

W programie targów w Górnie były konkursy, degustacje produktów tradycyjnych, występy zespołów ludowych oraz kiermasz rękodzieła ludowego.

Do oceny konkursowej zgłoszono 69 wyrobów i dań - bo konkursy w Górnie sprawdzają nie tylko umiejętności kulinarnego kunsztu, oraz wiedzę o tradycji i historii regionu. Dlatego jurorzy nie mieli łatwego zadania z wyborem tych najlepszych i najsmaczniejszych aż w 10 kategoriach:

  • sery i inne produkty mleczne;
  • mięso świeże oraz produkty mięsne;
  • produkty rybołówstwa (w tym ryby);
  • nasiona, orzechy, zboża, warzywa i owoce (przetworzone i nieprzetworzone);
  • wyroby piekarnicze;
  • oleje i tłuszcze;
  • miody;
  • dania i potrawy;
  • napoje alkoholowe i bezalkoholowe;

Nagrody i wyróżnienia wręczał marszałek województwa Władysław Ortyl, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego:

Cieszy fakt, że nasza podkarpacka inicjatywa, która zrodziła się z potrzeby kultywowania naszego kulinarnego dziedzictwa, wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń w naszym regionie. Dla samorządu województwa podkarpackiego jest to niezwykle istotne, gdyż podejmujemy wiele starań, aby promować naszą wysokiej jakości żywność w kraju i poza granicami. O tym, że nasze wyroby są znakomite trzeba przekonywać w Warszawie i w Brukseli – mówił Władysław Ortyl.

Zwiedzających cieszyła możliwość degustacji i zakupu produktów tradycyjnych w Górnie, bo pozwala poznać niepowtarzalne smaki i aromaty, które charakteryzują nasze podkarpackie potrawy.

Kiermasz rękodzieła ludowego był także okazją do zakupu unikatowych i zanikających wyrobów tworzonych jeszcze tu i ówdzie przez lokalnych artystów.

Występy, grup dziecięcych i zespołów ludowych na tym festiwalu przenosiły uczestników w odchodzący już świat ludowych tradycji i obrzędów.

Warto dodać, że Podkarpacie jest w czołówce województw jeśli chodzi o liczbę wyrobów wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych.

Współorganizatorem "Festiwalu Podkarpackich Smaków” w Górnie był Samorząd Województwa Podkarpackiego, Gmina i Miasto Sokołów Małopolski oraz Zakład Mięsny Smak- Górno, patronat medialny sprawowały m.in. GC Nowiny i portal nowiny24.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24