Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze znikły, fabryki nie ma

PIOTR WRÓBEL
Jaszcze niedawno fabryką osocza interesowali się ministrowie (na zdjęciu - b, minister zdrowia Mariusz Łapiński), dzisiaj, oprócz prokuratury, nikt.
Jaszcze niedawno fabryką osocza interesowali się ministrowie (na zdjęciu - b, minister zdrowia Mariusz Łapiński), dzisiaj, oprócz prokuratury, nikt. KRZYSZTOF URBAŃSKI
PODKARPACKIE. Podjęliśmy już kroki, aby od Skarbu Państwa, który poręczył kredyt, odzyskać pieniądze - mówią w warszawskiej centrali Invest Banku. Chodzi o kredyt, który spółka LFO wzięła na budowę fabryki osocza krwi w Mielcu. Termin gwarancji państwa na tę inwestycję już minął, fabryka nie pracuje.

W 1997 r. spółka LFO wzięła w Kredyt Banku 34 mln USD na budowę fabryki przetwórstwa osocza krwi. Miała być gotowa w 1999 r. O osobach związanych ze spółką LFO mówi się, że są zaprzyjaźnione z ludźmi z najwyższych kręgów władzy. Kredyt był poręczony przez Skarb Państwa. Do dziś fabryka w Mielcu nie jest gotowa, dług nie został spłacony, a termin gwarancji państwa upłynął 30 kwietnia br. Oznacza to, że spłaci go teraz Skarb Państwa, czyli podatnicy. - Bank zamierza odzyskać pieniądze od Skarbu Państwa. W tym celu podjął już stosowne kroki - mówi Ewa Krawczyk z warszawskiej centrali Invest Banku.
Mimo, że Sąd Rejonowy w Mielcu podjął decyzję o sprzedaży rozpoczętej inwestycji (wartej ok. 13 mln zł), komornik nie może ogłosić licytacji. - Spółka LFO odwołała się od werdyktu pierwszej instancji do Sądu Okręgowego, muszę więc czekać na jego decyzję - mówi Lesław Lichaczewski, komornik V Rewiru Sądu Okręgowego w Rzeszowie.
Fabryką osocza zajmuje się także prokuratura. - Badamy, czy decyzja o kredytowaniu była słuszna. Na razie nikt z prezesów LFO ani z kręgów politycznych, nie był przesłuchiwany. Zbieramy materiały, aby podjąć decyzję, czy i komu postawić zarzut - mówi Zbigniew Krawczyk, naczelnik Wydziału Postępowania Przygotowawczego PO w Tarnobrzegu.
Włodzimierz W., prezes LFO, spółki, która otrzymała gwarancje państwa na kredyt, uchodzi za przyjaciela rodziny A. Kwaśniewskiego, a także za dobrego znajomego M. Siwca i W. Kaczmarka.

Historia kredytu

W maju 1997 r. premier Wł. Cimoszewicz podpisał w imieniu rządu gwarancje na kredyt 34 mln dolarów, który wzięła spółka LFO. W lipcu 1997 r. wicepremier M. Belka zawarł umowę poręczenia z Kredyt Bankiem. Prokuratura bada, czy biznesmeni związani ze spółką mogli otrzymać tak duży kredyt, mimo że mieli tylko 100 tys. zł kapitału własnego.

Kto odpowiada za Skarb Państwa

JACEK ROMANOW, radca prawny: - Gwarancji udziela się na określony termin i do sumy z góry oznaczonej, która nie może jednak przekraczać 60 proc. kwoty udzielonego kredytu. Gdy kwota gwarancji przekracza 5 mln euro, Skarb Państwa - jako osoby odpowiedzialnej - reprezentowany jest przez ministra finansów. Jeśli kwota gwarancji przekracza 30 mln euro, SP reprezentowany jest przez Radę Ministrów.
LESŁAW LICHACZEWSKI, komornik sądowy V Rewiru Sądu Okręgowego w Rzeszowie: - Teraz sprawa znajduje się w Sądach Okręgowych w Tarnobrzegu i Rzeszowie, ponieważ LFO zaskarżyło decyzję Sądu Rejonowego w Mielcu o sprzedaży mienia. W związku z tym nie ma decyzji o kolejnej licytacji, pierwsza odbyła się 11 lutego br, ale nikt się nie zgłosił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24