Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpaccy samorządowcy debatowali nad rozwojem transportowym województwa w najbliższych latach

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Pierwsze konsultacje społeczne projektu Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030 trwały blisko 4 godziny. Wzięli w nich udział m.in. samorządowcy i eksperci ds. transportu
Pierwsze konsultacje społeczne projektu Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030 trwały blisko 4 godziny. Wzięli w nich udział m.in. samorządowcy i eksperci ds. transportu Konrad Karaś
W siedzibie urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w ramach projektu Programu Rozwoju Transportu Podkarpacia do 2030 r. W ciągu kolejnych dwóch tygodni w różnych miastach naszego województwa zaplanowano siedem kolejnych debat. Można wziąć w nich udział osobiście lub śledzić je online.

- To kolejny dokument realizowanej przez nas polityki rozwoju województwa. Nasze konsultacje otwieramy szeroko dla mieszkańców - mówił wicemarszałek województwa Piotr Pilch w czasie pierwszego spotkania konsultacyjnego w Rzeszowie. – Ten dokument jest elementem koniecznym do projektu, który też jest na etapie konsultacji, czyli programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. Przypomnę tylko, że w ramach tej perspektywy aż 2 mld 180 mln euro z funduszy unijnych trafi w najbliższych latach do naszego regionu – podkreślił wicemarszałek.

Na wstępnym etapie przygotowania nowego dokumentu stworzono platformę wymiany informacji dla wszystkich interesariuszy w zakresie transportu oraz powołano zespół roboczy, w pracach którego uczestniczyli eksperci z dziedziny transportu i logistyki m.in. przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, PKP PLK czy Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Zyska m.in. transport kolejowy

- Świetnie wiemy, że poprawa transportu ma wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy regionu i przekłada się na jakość życia mieszkańców – mówiła w czasie konferencji wicemarszałek Ewa Draus. - Największymi wyzwaniami w nowej perspektywie 2021-2027 wciąż pozostaje usunięcie luk w zakresie dostępności do sieci TEN-T, rozwój kolei, poprawa transportu publicznego na obszarach peryferyjnych – dodała.

Ekspertem w ramach przygotowania projektu programu jest prof. Tomaszem Komornicki, kierownik Zakładu Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Profesor wspierał zespół przygotowujący projekt programu.

- W ramach tego, czego się od nas oczekuje ważna jest prognoza. Chcemy wykonać pomiary modelowania natężenia ruchu, zrobić ocenę popytową. Możemy także modelować dostępność transportową – mówił prof. Komornicki.

7 debat w lutym

Kolejne spotkania konsultacyjne odbędą się: w Przemyślu - 4 lutego, Stalowej Woli - 7 lutego, Dębicy - 9 lutego. 10 lutego spotkania zaplanowana są w Sanoku i Ustrzykach Dolnych, 11 w Tarnobrzegu a 14 w Krośnie.

- Zależy nam, aby dzięki konsultacjom społecznym projektu usłyszeć głos mieszkańców regionu, przedstawicieli wielu instytucji, organizacji, środowisk. Jest to szansa na wypracowanie programu, który uwzględniając uwagi, opinie i sugestie mieszkańców regionu pozwoli stworzyć dokument, jak najpełniej odpowiadający potrzebom regionu i ambicjom jakie ma Podkarpacie – zakończył wicemarszałek Piotr Pilch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24