MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie najbezpieczniejszym regionem w Polsce

Karolina Jamróg
Mimo, że liczba przestępstw rośnie, Podkarpacie wciąż jest najbezpieczniejszym regionem w Polsce. Jeżeli mieszkać, to na wschodzie kraju, bo tam rozbojów, kradzieży i innych przestępstw jest najmniej.

Mniej ciężkich przestępstw

Z raportu o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2011 r. wynika, że to właśnie na Podkarpaciu wskaźnik zagrożenia przestępstwami jest najniższy. Tuż za nami plasują się województwa podlaskie oraz lubelskie.

Podkarpacie jest miejscem, gdzie najrzadziej pada się ofiarą zabójstwa. Do bójek i pobić częściej niż u nas dochodzi w aż 12 województwach. W naszym regionie i w woj. podlaskim zagrożenie, że staniemy się ofiarą gwałtu jest najniższe.

- Nie można powiedzieć, że u nas przestępstw kryminalnych nie ma i że nasi policjanci nie mają czym się zajmować - mówi komisarz Marek Cisek, naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. I dodaje - Jest ich jednak mniej niż na zachodzie kraju, np. w województwie dolnośląskim.

Nie mogą czuć się bezkarni

W ubiegłym roku podkarpaccy policjanci najczęściej mieli do czynienia z przestępstwami przeciwko mieniu. Było ich 18 tys. 406.

- Są uciążliwe dla obywatela. Złodziej kradnie portfel, w którym oprócz pieniędzy są też dokumenty, które trzeba ponownie wyrabiać. Nie tak dawno zatrzymaliśmy kieszonkowca, który miał na swoim koncie aż 50 kradzieży - mówi kom. Cisek. Takie sprawy, choć pozornie błahe wymagają od funkcjonariuszy wiele pracy.

- Złodzieja nie zawsze uda się złapać na gorącym uczynku. Tym bardziej, jeśli już wcześniej miał zatargi z prawem, wie co ma robić, żeby zatrzeć ślady - przyznają policjanci. Przestępcy nie powinni jednak czuć się bezpiecznie. W ręce policji wpadła w tym roku grupa zajmująca się kradzieżą samochodów, głównie seatów i peugeotów.

Na Podkarpaciu rzadko dochodzi do rozbojów, napadów, pobić. I zabójstw.

- Tych przestępstw jest niewiele, a ich wykrywalność jest bardzo wysoka. Bójek i rozbojów najwięcej zdarza się w trakcie weekendów. Jest impreza, alkohol, więc dochodzi do różnych incydentów - mówi kom. Cisek.

W ubiegłym roku na Podkarpaciu dokonano 14 zabójstw. Ich wykrywalność wyniosła 87,5 procent. Ostatnia głośna sprawa dotyczyła zabójstwa kobiety. Jej ciało znaleziono w czerwcu nad Wisłokiem w Rzeszowie. Sprawcy mordu czekają na proces w areszcie.

Chętniej ufamy policji

- Podkarpacie od wielu lat jest jednym z najbezpieczniejszych województw w Polsce. Mieszkańcy naszego regionu pytani o to w sondażach, odpowiadają, że czują się tu bezpiecznie. Nie czują niepokoju wychodząc na wieczorny spacer ani nie mają odruchu ciągłego odwracania się za siebie i sprawdzania czy ktoś za nimi nie idzie - przyznaje Anna Klee z Zespołu Prasowego KWP w Rzeszowie.

Dlaczego czujemy się bezpiecznie skoro liczba przestępstw rośnie?

- Wynika to w dużej mierze z faktu, że ludzie coraz częściej i coraz więcej rzeczy zgłaszają na policję. Już ponad 70% Polaków pozytywnie ocenia pracę policji i jej ufa. Na Podkarpaciu z roku na rok wzrasta także wykrywalność przestępstw - dodaje Anna Klee.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24