MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie w ogonie Unii

Małgorzata Motor
Podkarpacie należy do najbiedniejszych nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Uboższe od nas są już tylko niektóre rejony Bułgarii i Rumunii.

Te smutne dla nas dane podał Eurostat, który opublikował właśnie najnowszy ranking 20 najbardziej zamożnych i 20 najbiedniejszych regionów Wspólnoty. W tym drugim zestawieniu Podkarpaciu przypadło dziewiąte miejsce.
Ranking Eurostatu powstaje w oparciu o PKB, czyli wartość wytworzonych w regionie usług i dóbr, w przeliczeniu na jednego mieszkańca..

Dlaczego ten wskaźnik wypada u nas tak blado? - Bo my wciąż mamy mało firm, które stawiają na nowoczesne technologie i potrzebują wykwalifikowanych specjalistów. A to właśnie one decydują o wzroście dobrobytu - zauważa Andrzej Sawicki, ekonomista z Rzeszowa.

Wciąż upadają firmy

To nie wszystko. Wywiadownia gospodarcza D&B Poland wypunktowała nam, że niechętnie zakładamy własne przedsiębiorstwa, a napływ inwestycji zagranicznych w porównaniu do innych regionów Polski też jest ciągle niski. Naszej sytuacji nie poprawia też fakt, że na Podkarpaciu stale upadają firmy.

- W pierwszych trzech kwartałach tego roku odnotowano w sądzie gospodarczym upadłość 15 podkarpackich przedsiębiorstw. To minimalnie mniej niż rok wcześniej, ale trudno to uznać za poprawę. Raczej możemy mówić o utrzymaniu istniejącego stanu rzeczy - zwraca uwagę Tomasz Starzyk z D&B Poland.

W najlepszej kondycji w regionie są firmy trudniące się handlem detalicznym.

- Tylko, że Podkarpacie nie jest tu wyjątkiem, bo one świetnie prosperują w całym kraju. I to zarówno sklepy odzieżowe, meblowe, spożywcze, jak również firmy usługowe oferujące usługi prawne - zauważa T. Starzyk.

Niestety znacznie gorzej na rynku radzą sobie już przedsiębiorstwa produkcyjne i budowlane i transportowe.

Trzeba inwestować

PKB na mieszkańca w Unii

Wewnętrzny Londyn - 343 (najwyższy)
Bułgaria Północno-Zachodnia - 28 (najniższy)
Podkarpackie - 39
Lubelskie - 39
Podlaskie - 41
Warmińsko-Mazurskie - 42
Świętokrzyskie - 45

źródło Eurostat

W tej czarnej scenerii zaczyna tlić się światełko nadziei. Na Podkarpacie spływa coraz więcej pieniędzy unijnych, a pod względem ich pożytkowania jesteśmy na piątym miejscu w Polsce.

Nutka optymizmu wypływa też z najnowszego raportu GUS. Wynika z niego, że podkarpacki PKB, choć ciągle niski, to systematycznie rośnie. Pod względem tempa tego wzrostu statystycy zaliczyli nasz region do pierwszej czwórki województw, obok małopolskiego, mazowieckiego i śląskiego.

Niestety to nie oznacza, że szybko odbijemy się od dna. - Wszystko zależy od tego, jak szybko będziemy potrafili wykorzystać nasz potencjał i uzupełnić to, czego nam brakuje, jak np. połączeń kolejowych - nie ma wątpliwości Tomasz Soliński z Instytutu Gospodarki WSIiZ w Rzeszowie.

Autostrada i lotnisko to nie wszystko

Problemem Podkarpacia jest przede wszystkim to, że przez wiele lat było niedoinwestowane. Kiedy w kraju trwał boom inwestycyjny, do nas firmy rzadko zaglądały. Wolały lokować w regionach z lepszymi drogami. Mając w ofercie lotnisko, a wkrótce także autostradę, staniemy się dla inwestorów bardziej atrakcyjni.

- Zyskamy fundamenty, czyli minimalne warunki, których dotychczas nie mieliśmy. To jednak na pewno nie wystarczy. Konieczna jest do tego spójna strategia wspierania przedsiębiorców. Powinni się w to włączyć lokalni politycy i samorządowcy - podkreśla T. Soliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24