Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacki miód spadziowy będzie chroniony w całej Unii Europejskiej

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Specyfika wytwarzania sprawia, że produkty takie jak miód są droższe od żywności produkowanej przemysłowo. Fot. SXC.HU
Specyfika wytwarzania sprawia, że produkty takie jak miód są droższe od żywności produkowanej przemysłowo. Fot. SXC.HU
Podkarpacki miód spadziowy Jest pierwszym podkarpackim produktem włączonym do unijnego systemu i podlega ochronie na całym jej obszarze.

Wśród produktów wpisanych przez Komisję Europejską do „Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych lub do Rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności” można znaleźć oprócz naszego miodu także 17 innych polskich smakołyków.

Nasz niepowtarzalny miód

Specyfika naszego miodu spadziowego wynika z obszaru geograficznego, który jest naturalnym zagłębiem lasów iglastych z dużym udziałem jodły pospolitej.

Okazuje się, że miód spadziowy z naszego regionu został był już w okresie odrodzenia wywożony nie tylko do Krakowa, czy Lwowa, ale także dalej poza nasze granice.

Jest szansa na eksportowy sukces

Natomiast w połowie ubiegłego stulecia miód w b. woj. rzeszowskiego był eksportowany na Zachód, a jego odmiana ze spadzi iglastej, była wtedy szczególnie ceniona, bo uzyskiwała ceny 2-3 razy wyższe niż za miody nektarowe.

Teraz po wpisaniu wpisania do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych nasi pszczelarze będą chcieli wykorzystać to biznesowo.

Unia chroni konsumentów i produkty

Okazuje się, że w krajach unijnych prowadzi się od wielu lat politykę jakości, doceniania i wyróżniania produktów żywnościowych. Jest ona podyktowana dbałością o konsumenta i ochronę jego praw np. przeciwko pomyłkom, jak też oszustwom dotyczącym pochodzenia produktu i jego właściwości.

To jeden z priorytetów

Jak widać na przykładzie podkarpackiego miodu spadziowego takie działania dotyczy także produktów żywnościowych wytwarzanych tradycyjnymi metodami z poszanowaniem lokalnych obyczajów. Warto tu wspomnieć, że jest to jeden z priorytetów Unii Europejskiej, w ramach promowania jakości i wyróżniania żywności.

Liczy się tu autentyczność produktu

Wiadomo, że produkty regionalne posiadają swoje specyficzne cechy i dzięki unijnym regulacjom mogą być lepiej chronione na poziomie krajowym poszczególnych państw i na obszarze całej wspólnoty. Szczególnie liczy się tu autentyczność produktu, jego niepowtarzalność i niezmienność.

Warto w tym miejscu dodać, że bartnictwo na Podkarpaciu ma długie tradycje. Dobre warunki naturalne sprawiły, że hodowla pszczół rozwijała się na tym obszarze od wieków. A pierwsze źródłowe wzmianki związane z bartnictwem pochodzą z XV wieku.

Wysoki kunszt pszczelarzy Unijni urzędnicy docenili jak widać, wysoki poziom umiejętności naszych pszczelarzy, który jest związany z zachowaniem tradycyjnego sposobu prowadzenia gospodarki pasiecznej.

Umiejętności te wiążą się zarówno z wyborem miejsca lokalizacji pasieki (w szczególności ze względu na zmienność w poziomie występowania spadzi i charakter ukształtowania terenu), sposobem pozyskiwania tego wyjątkowego miodu, odwirowywania go, jak i ze specyficznymi metodami przechowywania i uszlachetniania miodu.

Miód nie do podrobienia

Nie jest tajemnicą, że specyfika produkcji, ograniczony zasięg występowania i odpowiednie walory smakowe powodują, że produkty te są droższe od żywności produkowanej przemysłowo.

Dość zauważyć, że obszar pozyskiwania podkarpackiego miodu spadziowego obejmuje tylko 17 nadleśnictw i dwa parki narodowe.

Powyższe ograniczenia sprawiają, że z roku na rok zwiększa się zainteresowanie tego rodzaju niepowtarzalnymi smakołykami.

Produkty takie są jednak narażone, szczególnie w przypadku ich sukcesu komercyjnego, na próby stosowania tej samej nazwy dla towaru produkowanego niezgodnie z tradycyjną recepturą lub poza obszarem pierwotnego występowania.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24