Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie: Zaopatrzenie w prąd, gaz i ciepło należy do gmin

Józef Lonczak
W warsztatach w Rzeszowie wziął udział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora i wicewojewoda Małgorzata Chomycz. Fot. PUW
W warsztatach w Rzeszowie wziął udział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora i wicewojewoda Małgorzata Chomycz. Fot. PUW
W tym tygodniu w Stalowej Woli, Rzeszowie i Przemyślu odbyły się warsztaty „Gmina - odbiorca energii i lokalny kreator polityki energetycznej”.

- W warsztatach, które miały miejsce w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim wziął udział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora. Władze wojewódzkie reprezentowała na spotkaniu wicewojewoda Małgorzata Chomycz – informuje Wiesław Bek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

W trakcie warsztatów zaprezentowano zagadnienia związane z planowaniem energetycznym w gminie w świetle obowiązków wynikających z ustawy Prawo energetyczne, problematykę organizacji zaopatrzenia gmin w energię elektryczną po otwarciu rynku, sposoby racjonalizacji zużycia energii w gminie oraz przykłady dobrych praktyk współpracy gmin z przedsiębiorstwami energetycznymi, w tym perspektywy takiej współpracy w warunkach naszego regionu.

Jak wszyscy wiemy na rynku energii funkcjonują dystrybutorzy ciepła, gazu i energii elektrycznej. Nie wszyscy jednak mają śiadomośc, że już krystalizują się nowe trendy. Najważniejszy z nich polega na odchodzeniu od podejścia typowo branżowego w kierunku podejścia lokalnego – gminnego. Nie wszyscy też wiedzą, że dotychczasowa transformacja rynkowa energetyki jeszcze się nie zakończyła. Aby przeciętny Kowalski mógł mieć z tego jakiekolwiek pożytki te przemiany, wymagały zaangażowania państwa poprzez zmianę i tworzenie nowych uregulowań wobec przedsiębiorstw energetycznych.

Teraz aktywnym uczestnikiem przemian w energetyce stają się samorządy. Teraz także gminy mają swoje zadania w zakresie zapewnienia zaopatrzenia w media energetyczne. Nie są one łatwe, bo każdy konsument energii zainteresowany jest zapewnieniem mu usługi energetycznej, jak ciepło, światło, gaz. Usługi ta powinny być łatwo dostępne, wygodne w odbiorze, nie stwarzające zagrożeń dla środowiska, niezawodne i w miarę tanie.

Ich dostępność dla konsumentów – mieszkańców gmin wynika z realizacji, określonych w prawie obowiązków samorządów lokalnych w zakresie zaopatrzenia mieszkańców w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Samorząd, został obciążony tymi zadaniami, ale może je wykonywać w dowolnie przez siebie wybrany sposób.

Może on zapewniać pokrycie zapotrzebowania mieszkańców korzystając z usług innych podmiotów zawodowo zajmujących się dostarczaniem energii lub może wykorzystywać w tym celu własne przedsiębiorstwa energetyczne. Jest to kwestia wyboru, jakiego musi dokonać samorząd lokalny, ale chodzi o to, aby wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne dla społeczności lokalnej.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24