Policja poszukuje autorów nielegalnego pomnika

Dorota Mękarska
Policja szuka wykonawców nielegalnego pomnika, choć przypuszcza się, że został on wystawiony przez członków wycieczki z Kanady.
Policja szuka wykonawców nielegalnego pomnika, choć przypuszcza się, że został on wystawiony przez członków wycieczki z Kanady. Fot. Paweł Królikowski
Do końca grudnia zapadnie decyzja w sprawie pomnika ku czci UPA. Kontrowersyjny obelisk postawiono w okolicy Chryszczatej w Beskidzie Niskim.

Monument tworzy pomnik i 7 krzyży cmentarnych. Na obelisku widnieje tryzub i dwujęzyczny napis: "Cześć pamięci żołnierzom UPA poległym 23.01.1947 w walce z żołnierzami WP w obronie podziemnego szpitala. Cześć ich pamięci. Towarzysze broni".

Inwentaryzacja upamiętnień przeprowadzona w województwie podkarpackim wykazała, że budowa pomnika nie była konsultowana z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Niech się tym zajmie wójt

Wicewojewoda Małgorzata Chomycz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w listopadzie zwróciła się do gminy Komańcza o zajęcie się tą sprawą.

- Wójt jako gospodarz tego terenu ma sprawdzić procedurę powstania tego pomnika. Jeśli okaże się, że był on postawiony nielegalnie, to musi być wydana decyzja o rozbiórce - uważa Chomycz.

- Decyzja nie należy do mnie - twierdzi Stanisław Bielawka, wójt gminy Komańcza, wskazując na Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Sanoku jako organ właściwy do jej wydania.

Nadzór planuje zakończyć postępowanie pod koniec grudnia. - Nie ulega wątpliwości, że jest to samowola budowlana - twierdzi Stanisław Tabisz, kierownik PINB.w Sanoku.

Przypuszczalnie decyzja co do dalszych losów pomnika zostanie wydana między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Nadzór zgłosił sprawę na policję, która szuka wykonawcy pomnika.

To poświęcone krzyże!

Obelisk budzi spore kontrowersje wśród mieszkańców powiatu sanockiego. Sprawa stanęła już na sesji Rady Powiatu. Część radnych uważa, że pomnik należy rozebrać, a krzyże zostawić, gdyż podczas odsłonięcia zostały poświęcone. Nie brakuje głosów mniej umiarkowanych.

Nieoficjalnie wiadomo, że mniejszość ukraińska nie godzi się na rozbiórkę pomnika. Do przyjęcia byłaby dla niej jedynie likwidacja napisu.

Po tym, jak 14 lat temu Polska i Ukraina podpisały umowę o miejscach upamiętnienia, postawienie każdego pomnika, krzyża czy tablicy musi być szczegółowo uzgodnione. To dlatego przygotowania do otwarcia Cmentarza Orląt we Lwowie trwały wiele miesięcy. Także w Pawłokomie, gdzie rok później uroczyście odsłonięto pomnik pomordowanych Ukraińców, wszystko uzgadniano w najdrobniejszych szczegółach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
aligator
głosić, że reprezentują one najzdrowsze siły narodu polskiego, na które tylko Europa może się orientować. Problematyka rewolucyjnej OUN - awangardy narodu ukraińskiego - powinna być tam zawsze obecna. Głosić prawdę bardziej znanych wydarzeń dziejowych (Grunwald, Wiedeń, Warszawa 1920, Monte Cassino) podkreślając, że odniesione tam zwycięstwa były głównie dziełem Ukraińców, a nie Polaków. Polacy odegrali w nich rolę drugorzędną. Stanowczo rozprawiać się z antyukraińskimi poglądami na historię działaności UPA - E. Prusa, W. Hraniewskiegp, J. Sobiesiaka, H. Cybulskiego, kś. Kuczyńskiego, J. Jastrzębowskiego, W. Romanowskiego, J. Popiela, M. Fijałki, kś. Szetelnickiego, J. Gietrycha, Z. Alberta, A. Oliwy, W. Kalabińskiego, J. Węgierskiego, S. Myślińskiego, M. Juchniewicza, W. Szoty, J. Turowskiego, Siemaszki i j. Sereta. Najlepiej to robić piórem samych Polaków, wśród których znajdą się osoby sprzedajne (obiecać wysokie honoraria i stypednia zagraniczne). Wskazane jest opanowanie niektórych polskich pism, w tym "Semper Fidelis", "Tak i nie" i in. Wejść do władz Archiwum wschodniego, infiltrować Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich (GKBZHwP), przeszkadać w zbieraniu obciążających Ukraińców materiałów z wydarzeń drugiej wojny światowej, nie dopuszczać do publikowania materiałów obciążających ukraiński nacjonalizm rewolucyjny OUN. Zestawić ściśle poufne listy osób (nazwiska i adresy) nieprzychylnych ruchowi rewolucyjnemu. Zestawić także listę Polaków, którzy są przychylni rewolucyjnej OUN. Listy, jako dokumenty ważnej wagi państwowej dostarczyć Prowidowi Krajowemu.

Dążyć wszelkimi środkami i sposobami do odbudowania ukraińskiego charakteru Zacurzonii podkreślając, że samostijna Ukraina nigdy z tych ziem nie zrezygnuje i w odpowiednim momencie o nie się upomni. Jeśli Polacy będą się upierać, to Ukraina względem nich bez najmniejszego wahania użyje siły zbrojnej. Doprowadzić do zwrotu przez Kościół Polski katedry ukraińskiej w książęcym grodzie Przemyślu. Tu powinno znaleźć się biskupstwo Ukraińskiej Katolickiej Cerkwi oraz powinny osiedlić się ukraińskie zakony.

Poprzeć politycznie, moralnie i finansowo fundację im. sw. Włodzimierza Chrzciciela założoną w Krakowie przez Mokrego. Roli Mokrego nie eksponować, aby nie utrudniać mu działalności parlamentarnej. Nas interesuje punkt programu fundacji, który mówi o gromadzeniu dowodów o zbrodniach Polaków popełnionych na ukraińskim narodzie w okresie ostatniej wojny i w pierwszych latach powojennych (Akcja Wisła). W naszej propagandzie wykazywać, ze podstawę Fundacji stanowi dar Watykanu przekazany przez Ojca sw. na działalność duszpasterską greckokatolicką. Jeżeli będą sprzeciwy ze strony pewnych środowisk ukraińskich czy polskich, to wówczas głosić na cały świat, ze Polacy to pseudokatolicy i działają wbrew życzeniom papieża. Posługując się imieniem Ojca św. doprowadzić stopniowo do przekształcenia Fundacji w Instytut Ukraiński, a z czasem do powołania na bazie tego instytutu Uniwersytetu Ukraińskiego w Krakowie.

(Jak dosniosły oststnio media taki uniwersytet ma zostać powołany w Lublinie. A dlaczego nie we Lwowie ? - P.J.)

Przed wojną Polacy nie zezwolili na otwarcie Uniwersytetu Ukraińskiego we Lwowie, my zaś przełamiemy wszelkie opory i powołamy Uniwerystet Ukraiński w starożytnej stolicy Polski. Nigdy nie zależało nam na sile Polski i teraz nie zależy, wręcz przeciwnie, na jej osłabieniu wewnętrznym i międzynarodowym. Zależy nam na tym, żeby w Polsce istniała słaba służba wewnętrzna (i kierowana przez ludzi nam życzyliwych) i słaba, nieliczna armia. Zależy nam także na rozbiciu narodu polskiego i osłabieniu Solidarności. Należy zatem podsycać w łonie narodu polskiego seperatyzmy regionalne: Górnoślązaków, Kaszubów, Górali. Robić to należy w sposób jak to czynili Polacy żebraczej Polski przedwojennej z Ukraińcami, Poleszukami, Hucułami i Łemkami. Podsycać aktywność narodową Ukraińców, Białorusinów, Żydów, Czechów, Słowaków a przede wszystkim Niemców. Próby hamowania ich dynamizmu określać jako ucisk, brak demokracji i polską nieszczerość w głoszeniu haseł równości i wolności. Nie dopuszczać do zbliżenia polsko-niemieckiego. Podkreślać aktualność hasła "Jak świat światem, Niemiec Polakowi nie będzie bratem".

To wszystko ma służyć osłabieniu Polski, a w przyszłości doprowadzić nawet do zupełnej dekompozycji państwa polskiego - co leży w interesie polityki Ukrainy, w której siłą awangardową jest i będzie rewolucyjna OUN. Obecna Polska nie powinna być zbyt silna, ale też nie może być zbyt słaba. Wobec zupełnego rozprężenia sieci polskiego kontrwywiadu, z którego solidarnościowy rząd wypędził wszystkich fachowców pochodzących z nomenklatury, odbudować tajną sieć OUN i zacząć kontrolować wszystkie dziedziny życia Rzeczypospolitej ."

***

"Powyższy tekst po przetłumaczniu Agencja Konsularna RP we Lwowie, pismem z dnia 20 marca 1991 r. przesłała do Komisji Sejmowej d/s Polski w Warszawie, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych dept. Prasy i Informacji w Warszawie, do Instytutu Historii PAN w Warszawie i kilku innych miejsc. Poza tym materiał został wydrukowany dnia 12-14 kwietnia 1991 r. w gazecie "Polska Zbrojna", organie Ministerstwa Obrony Narodowej ."

Jak pisze dalej W.Poliszczuk "Po przeanalizowaniu tekstu fragmentów "uchwały", po skonfrontowaniu ich z innymi publikacjami, doszedłem do wniosku, że "uchwała", a raczej jej fragmenty, jest oryginalną uchwałą OUN-b. Wskazuje na to treść uchwały, która jest adekwatna do strategii, polityki i ideologii OUN-b. Tekst "Uchwały" jest odzwierciedleniem mentalności kierowniczych kół OUN-b ."
P
Prawda zwycięży !
Nie dziwcie się, że nasza władza nic nie robi by ten antypolski pomnik usunąć i ukarać tych, co go postawili.
Władza, zgodnie z unijną tolerancją, popiera mniejszości narodowe. Sami wiecie, że nasz kochany Sejm nie uchwalił nam Polakom, Święta Trzech Króli jako dzień wolny od pracy. Ruszcie głową, kto nami rządzi, wielu z nich nie jest prawdziwymi Polakami.
k
krzysztof0401
Polaczek-pijaczek chyba w bunkrze do tej pory siedział i nie zna poprawnego słownictwa. Chętnie przyjadę i nauczę zasad zachowania się i poprawnej mowy. Wyjdź już z banderowskiej jamy i rozejrzyj sie dookoła, nastała cywilizacja XXI wieku, czas nauczyć sie elementarnych zasad wypowiedzi.
k
krzysztof0401
Okrucieństwo zadane przez zwyrodnialca ukraińskiego nie powinno być zapomniane. Każdy ślad upamiętniajacy obecność tryzuba zniszczony, zwolennicy banderowscy wysiedleni, a nasz kochany rząd niech w końcu zajmie stanowisko w powyższych sprawach, bo milcząc przyznaje sie do winy. Banderowcy zniszczyli część wsi Wiązownica, koło Jarosławia, wybili ponad 190 jej mieszkańców, w imię czego? faszystowskiej ideologii. Tak chcieli utworzyś odrębne państwo, na polskich szczątkach? Żadna mniejszość narodowa (ukraińska) nie powinna znajdowć się w naszych granicach, żaden ślad w postaci pomników. Mieszkam daleko od Bieszczad (Bieszczadów), ale przyjadę i chętnie wezmę udział w "porządkowaniu" terenu.
~Obywatel~
Naprzód Polsko! Nie damy się rizunom!
s
stary sanoczanin
Już mnie chyba nic nie zaskoczy w tym moim kraju Polsce.Jacy wyborcy taka władza - a władza taka że lezie bez mydła wszelkim mniejszościom czy to narodowym czy nawet pedalskim.Normalny obywatel z którego bandyckich podatków tuczy się to tałatajstwo jest w własnym kraju śmieciem.Trwa to już prawie 20 lat ten cały burdel a ostatni fachowiec od rządzenia potomek dziadka z wermachtu obiecywał nawet Irlandię .Tylko Polskie społeczeństwo może byc tak naiwne i tak cierpliwe bo Irlandczycy potrafili nawet Angolom pokazać że czas zakończyć na kolanach służenie podłemu sąsiadowi.miałem okazje na własne oczy widzieć czym jest Irlandia i jak naród który był gnębiony przez innych potrafi się wyprostować.Widocznie nastepne pokolenie Polaków musi dostać w skórę żeby zrozumiało ze w własnym kraju to Polacy są panami a inni mogą tylko byc gośćmi i nie mogą sobie tutaj robic co zechcą.
A
Antyfaszysta
Ukraina Zachodnia jest ostatnim na Świecie skansenem faszyzmu, jak Korea Północna ostatnim skansenem komunizmu. Polska musi być wolna
od reliktów ukraińskiego faszyzmu. Tylko najgłupsze cielęta pozwalają stawiać pomniki swoim rzeźnikom!
a
aspirant
To skandal, żeby banderowskie kanibale z Kanady czy Wołynia stawiały w Polsce nielegalne pomniki, gdzie im się żywnie podoba, drwiąc sobie
w żywe oczy z polskiego prawa. Policjanci z Komańczy nie muszą być geniuszami, żeby ustalić kto z mieszkańców gminy brał udział
w przestępczym montowaniu pomnika, skoro część radnych twierdzi, że krzyże go otaczające zostały poświęcone. Wszak zgodnie z prawem krzyże postawione onegdaj i poświęcone na żwirowisku w Oświęcimiu zostały stamtąd usunięte i przeniesione w inne miejsce, pomimo, że wzniesiono je ku czci niewinnie pomordowanych, a nie morderców (jak ci banderowcy z Chryszczatej). Prawo w Polsce musi być stosowane jednakowo niezależnie od tego jakiej narodowości i religii dotyczy. Dura lex, sed lex!
R
Radwan
Rodacy!
Będzie nowy pomnik. Na odsłonięcie przyjadą zapewne wszyscy ci, którzy nie pojawili się na uroczystościach ku czci ofiar ukraińskich nazistów, zorganizowanych w Warszawie w lipcu br. w związku z rocznicą ludobójstwa na Wołyniu w 1943 r. Przyjedzie Pan Prezydent RP z Panem Premierem RP oraz Pan Marszałek Sejmu RP i Pan Marszałek Senatu RP itd. Przeczytajcie, tylko ...

Ukraińcy chcą zbudować w Polsce pomnik
Aktualizacja: 2008-12-29 9:32 pm

W dniu dzisiejszym, 29 grudnia, podczas zebrania Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej ogłoszono, że na cmentarzu w polskiej wsi Sahryń (województwo lubelskie) wołyńskie władze planują odsłonić pomnik poświęcony pamięci Ukraińców, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej – informuje portal zik.com.ua.

Gubernator Obwodu Wołyńskiego, Mykoła Romaniuk, poinformował, że prace związane z budową pomnika zostały już niemal zakończone, a jego odsłonięcie jest zaplanowane na styczeń 2009 roku.

10 marca 1944 oddział AK pod dowództwem por. Zenona Jachymka “Wiktora” dokonał ataku odwetowego na wieś Sahryń, w której znajdował się posterunek Ukraińskiej Policji Pomocniczej. W walkach zginęło 150-300 Ukraińców. Według historyka Grzegorza Motyki dowódca polskich oddziałów wydał rozkaz oszczędzania ludności cywilnej, który nie był do końca respektowany.

tr/ZIK/Kresy.pl
m
mentor
W dniu 30.12.2008 o 05:02, polaczek zlodziejaszek,N.Y napisał:

Polaczki zajebaliscie wszyskich yuz na swiecie maja was wszedzie za ostatnie bydlo,przejeli scie od cyganow tryb zycia bezdomne psy Europy,nie czepiajcie sie eurochamy pomnika ,patz lepiej zlodzieju co twoje corki czy siostry jebia sie z arabami,czy z czarnymi za 5 Poud za noc.My Amer. mamy was dosc,so petla na szyji wam sie zaciska,i za niedlugo nasza Lemkowszczyzna bedzie wolna od sniecia.


Głupio wstydzić się własnego narodu tak jak ty zapewne wstydzisz się swojego. Ale dam ci radę: wykrzyczcie głośno, co takiego zrobiliście na Wołyniu, ukarzcie winnych zamiast ich wychwalać, urońcie łzy nad cierpieniem ofiar, a od razu będzie lepiej – przedewszystkim wam samym. Będzie też lepiej śpiącym w kurhanach kilkudziesięciu tysiącom waszych braciom Ukraińcom, którzy nie chcieli splamić rąk w polskiej krwi i za to ich zabiliście. Na widok waszych "Nachtigalów" defilujących z nożami w zębach esesmani odwracali głowy z obrzydzeniem, bo dzień wcześniej podziwiali ich dzieło z okolicznych pod lwowskich wiosek. I nie zaczynaj nawet dyskusji z prawdziwym bólem i cierpieniem, które w sobie noszą dzieci obserwujące śmierć w torturach własnych rodziców i rodzeństwa, bo jesteś jak pchła gryząca konia w ogon. Powodzenia w rachunku sumienia bez wyrazów sympatii.
J
Judyta
I co wniesie taki zioniący nienawiścią ukraiński nacjonalista do Łemkowyny ???
Brudne opary skażonej jadem duszy ???!!!

Podziekują ci Łemkowie za opiekę...... faktycznie z piekła rodem!!!
p
polak
Wybic co do jednego pomniki i upowskie cmentarze zaorac pomniki rozbic granatami a tym co im sie to nie podoba zabrac obywatelstwo polskie i won na ukraine.Mozna tez zakazac wjazdu do naszego kraju roznej swoloczy przez wpis do komputera granicznego. Niech po wiek wieki beda przekleci. panie prezydencie Choma czas cos z tym zrobic i pokazac swoj patriotyzm chyba zes pan do tego jeszcze nie dorsl
J
Judyta
Grupa ukraińskich nacjonalistów - to jeszcze nie cała Ukraina, tak samo jak Erika S. - to jeszcze nie całe Niemcy. A Juszczenko, też nie ma zbyt mocnej pozycji w swoim kraju. Spójrzmy na ostatni protest , te klaksony i okrzyki na cześć ukraińskiej władzy.
Swoją drogą - dziwne, że niektórzy Ukraincy wymyślili sobie, że to im przejdzie. I to w taki sposób!!! Czyżby uważali, ze Polacy są tak słabi i ślepi, że nic nie widzą? Myślę, że chyba jednak jest tak. Kiedy się im coś grzecznie tłumaczy - uważają to za słabość. Pewnie trzeba warknąć, zakląć i pokazać drzwi. ! Zostali ze swoja mentalnością i tym lisim podstepem gdzieś daleko, daleko w tyle. I pomyśleć, że mają taka fascynującą kulturę i tyle naprawdę zdolnych i utalentowanych ludzi. ?!

Zastanawiam się , dlaczego ci Ukraińcy z Kanady nie pomagają swoim rodakom na Ukrainie w poprawie bytu, w polepszeniu jakości życia swoich ukraińskich braci, tylko wzniecają ferment i niepokój w Polsce ??? !!!

To jest niedźwiedzia przysługa dla tych ludzi, którzy będąc z pochodzenia Ukraińcami a jednocześnie obywatelami Polski, są wartościowymi ludźmi i muszą świecić za tych "bohaterów" oczami.
J
Judyta
Grupa ukraińskich nacjonalistów - to jeszcze nie cała Ukraina, tak samo jak Erika S. - to jeszcze nie całe Niemcy. A Juszczenko, też nie ma zbyt mocnej pozycji w swoim kraju. Spójrzmy na ostatni protest , te klaksony i okrzyki na cześć ukraińskiej władzy.
Swoją drogą - dziwne, że niektórzy Ukraincy wymyślili sobie, że to im przejdzie. I to w taki sposób!!! Czyżby uważali, ze Polacy są tak słabi i ślepi, że nic nie widzą? Myślę, że chyba jednak jest tak. Kiedy się im coś grzecznie tłumaczy - uważają to za słabość. Pewnie trzeba warknąć, zakląć i pokazać drzwi. ! Zostali ze swoja mentalnością i tym lisim podstepem gdzieś daleko, daleko w tyle. I pomyśleć, że mają taka fascynującą kulturę i tyle naprawdę zdolnych i utalentowanych ludzi. ?!

Zastanawiam się , dlaczego ci Ukraińcy z Kanady nie pomagają swoim rodakom na Ukrainie w poprawie bytu, w polepszeniu jakości życia swoich ukraińskich braci, tylko wzniecają ferment i niepokój w Polsce ??? !!!

To jest niedźwiedzia przysługa dla tych ludzi, którzy będąc z pochodzenia Ukraińcami a jednocześnie obywatelami Polski, są wartościowymi ludźmi i muszą świecić za tych "bohaterów" oczami.
z
zbig
janek ty upowski cieciu morda w d***
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie