Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska zaprasza do udziału w kursie językowym

apl
W zorganizowanym przez WUP w Rzeszowie kursie języka polskiego uczestniczyło ponad 20 pań z Ukrainy.
W zorganizowanym przez WUP w Rzeszowie kursie języka polskiego uczestniczyło ponad 20 pań z Ukrainy. Fot. Krzysztof Kapica
To kolejna taka inicjatywa politechniki dla ukraińskich uchodźców. Podobne prowadzono też w innych rzeszowskich uczelniach.

Nagle musieli opuścić Ukrainę, część z nich znalazła schronienie w Rzeszowie. Podstawową dla nich trudnością w codziennym funkcjonowaniu jest brak umiejętności posługiwania się językiem polskim. To także przeszkoda w uzyskaniu tu pracy. By ułatwić im integrację i adaptację Politechnika Rzeszowska wznowiła więc inicjatywę organizowania dla nich kursów j. polskiego. Oferta adresowana jest wyłącznie do tych z naszych wschodnich sąsiadów, którzy wjechali do Polski po 24 lutego 2022 r.

- Z zajęć mogą korzystać rodziny i znajomi studentów Politechniki Rzeszowskiej, a także osoby niezwiązane z uczelnią, które po 24 lutego 2022 roku musiały opuścić swój kraj - precyzuje Damian Gębarowski, rzecznik prasowy uczelni i Dyrektor Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej.

I zastrzega, że liczba miejsc jest ograniczona. Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą od stycznia do sierpnia 2023 r. Na sfinansowanie akcji politechnika otrzymała grant od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu "Razem Możemy Więcej".

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie już z początkiem marca ub.r. rozpoczęła cykl kursów językowych dla ukraińskich uchodźców. Lektorzy uczelni w ramach inicjatywy „Przyjdź i odpocznij” prowadzili wówczas bezpłatne lekcje z języka polskiego dla dorosłych, dzieci i młodzieży z Ukrainy. Nadto prowadzili bezpłatny kurs językowy, zorganizowany we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie. To były pierwsze, ale nie ostatnie takie inicjatywy uczelni po napaści Rosji na Ukrainę.
Także Uniwersytet Rzeszowski aktywnie włączył się w pomoc obywatelom Ukrainy. W połowie grudnia ub.r. zakończył nabór do projektu „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy”. Uczestnicy mogą w ciągu 120 godzin szkolenia poprawić swoją polszczyznę, ale też zrozumieć m.in. funkcjonowanie różnych instytucji w Polsce i dowiedzieć się więcej o Polsce.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24