Ponad 2 miliardy euro z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia na lata 2021-2027 [ZDJĘCIA]

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Na Podkarpacie trafi 2 mld 181 mln euro - mówił marszałek Władysław Ortyl podczas czwartkowej na konferencji prasowej, w której udział wzięli m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Wojciech Magnowski, dyrektor departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.
Na Podkarpacie trafi 2 mld 181 mln euro - mówił marszałek Władysław Ortyl podczas czwartkowej na konferencji prasowej, w której udział wzięli m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Wojciech Magnowski, dyrektor departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. Mariusz Guzek
Udostępnij:
Bardzo dobra wiadomość dotarła do nas w końcówce roku. Ponad 10 mld zł (po obecnym kursie euro) pomoże sfinansować najpilniejsze potrzeby mieszkańców regionu. Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął właśnie projekt programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027.

- W ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia budżet środków unijnych dla województwa podkarpackiego wyniesie 2 miliardy 181 milionów 366 tysięcy euro - mówił marszałek Władysław Ortyl.

67 mln euro więcej niż w latach 2014 - 2020

Na tę potężną kwotę nieco ponad 10 mld zł (licząc po kursie z 30.12. 2021 r.) w perspektywie finansowej 2021-2027 będą się składać zarówno środki z Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w wysokości 1 mld 634 mln euro oraz środki z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w wysokości 547 milionów euro.

W porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej (2014-2020), Podkarpacie otrzyma ponad 67 mln euro więcej, pomimo znaczącego spadku pomocy skierowanej dla Polski z UE. Tym samym nasz region zajmuje 5. miejsce w Polsce pod względem wysokości wsparcia dla programów regionalnych.

Teraz ważne konsultacje społeczne

- Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął dziś projekt regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. Przed nami konsultacje, które są obowiązkowe i muszą trwać minimum 35 dni. Trafią one do środowisk samorządowych, organizacji społecznych oraz gospodarczych - tłumaczył marszałek Ortyl. - Poprzez te konsultacje chcemy uzyskać opinie, uwagi i propozycje ze wszystkich środowisk, po to, żeby ten program był jak najbardziej dopasowany do potrzeb mieszkańców Podkarpacia, do ich potrzeb społecznych i gospodarczych, a także do potrzeb przedsiębiorców i partnerów społecznych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, aby w konsultacjach wzięli udział wszyscy, którzy poczuwają się do obowiązków obywatelskich – dodał.

Konsultacje potrwają do 4 lutego 2022 r. Pierwsze spotkanie odbędzie się 14.01.2022 r. w CWK G2A Arena w Jasionce. Kolejne: w Przemyślu 20.01., w Krośnie 24.01. i w Tarnobrzegu 26.01. Dodatkowo 2.02.2022 r. za pośrednictwem stron internetowych i kanałów w mediach społecznościowych urzędu marszałkowskiego będzie wysłuchanie publiczne dla zainteresowanych mieszkańców regionu.

- W programie regionalnym są zarówno inwestycje „twarde” finansowane z EFRR, jak: drogi, kanalizacja, wodociągi, infrastruktura związana z odnawianymi źródłami energii, z kulturą, turystyką, przedsiębiorczością, ale też projekty „miękkie” finansowane z EFS+, związane z usługami zdrowotnymi, czy aktywizacją zawodową. Wachlarz inwestycji w ramach Funduszy Europejskich dla Podkarpacia jest szeroki i dlatego tak ważne są konsultacje z punktu widzenia inwestowania tych środków i rozwoju całego Podkarpacia – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

W związku z rosnącym znaczeniem działań proekologicznych i tzw. Europejskim Zielonym Ładem najbardziej oczekiwanymi projektami dla Komisji Europejskiej są inwestycje wspomagające ochronę środowiska. Dlatego w podkarpackim programie na przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych, ochronę środowiska, efektywność energetyczną oraz odnawialne źródła energii została zaplanowana jedna z najwyższych kwot, ponad 500 mln euro.

- Dofinansowaniem objęte zostaną także inwestycje w zakresie: działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej przedsiębiorstw, rozwoju klastrów, e-usług publicznych, rozwoju OZE, efektywności energetycznej, przystosowania do zmian klimatu, ochrony terenów cennych przyrodniczo, retencji wody, gospodarki wodno-ściekowej, odpadowej, regionalnej infrastruktury transportowej i taboru oraz mobilności miejskiej, a także inwestycje w kierunku wzmacniania gospodarki o obiegu zamkniętym – wyliczał Wojciech Magnowski, dyrektor departamentu Zarządzania RPO w urzędzie marszałkowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie