Prace nad podkarpackim "Łukasiewiczem" idą zgodnie z planem. Gotowe jest już studium wykonalności. Otwarcie PCN planowane jest pod koniec 2022 r.

Studium wykonalności dla Podkarpackiego Centrum Nauki jest gotowe. Dokument został opracowany przez rzeszowską firmę INNPuls. Przedstawiono w nim m.in. przyczyny realizacji projektu, opis, zasadność inwestycji, charakterystykę lokalizacji, plany promocyjne, analizę finansową, terminy realizacji poszczególnych zadań.

- Zgodnie z założeniami projektu, utworzony zostanie zespół laboratoriów i pracowni w skład, którego wejdą trzy laboratoria: biologiczno-ekologiczcne, chemiczne i fizyczne oraz dwie pracownie; robotyczna i warsztatowa, gdzie będzie można poznawać tajniki konstruowania, projektowania, obróbki materiałów oraz majsterkowania

– tłumaczy Tomasz Michalski, wicedyrektor WDK ds. PCN.

Kompletna lista wyposażenia zespołu laboratoriów zawiera ponad 200 pozycji. Od zestawu wkrętaków poprzez drukarki 3D, aż po zaawansowane mikroskopy i pomoce dydaktyczne.

Tłumaczy, że laboratoria i pracownie wyposażone będą także w wysokiej klasy urządzenia multimedialne oraz specjalistyczne stoły i narzędzia. Na wyposażenie zarezerwowano prawie 3,8 mln zł.

- Drugim, ważnym obszarem działalności ośrodka będą interaktywne eksponaty. Zarówno stacjonarne rozmieszone na terenie centrum jak i wystawa mobilna. Planujemy ponad 200 interaktywnych eksponatów w tym 15 eksponatów stanowiących wystawę mobilną, która odwiedzać będzie miejscowości całego Podkarpacia z ekspozycjami i pokazami naukowymi - dodaje dyr. Michalski.

Zaprojektowanie, wybudowanie i zainstalowanie eksponatów w centrum to koszt prawie 30 mln zł. Zaplanowano także zakup samochodu do przewożenia wystawy mobilnej.

Prawie 1,5 mln zł pochłonie standardowe wyposażenie obiektu w sprzęt informatyczny, meble oraz system biletowy wraz z wyposażeniem do sprawnej obsługi odwiedzających.

Największym wydatkiem inwestycyjnym będzie budowa centrum nauki wraz z zagospodarowaniem terenu. Koszty zaprojektowania i budowy obiektu określono na 45,5 mln zł. Postępowanie na generalnego wykonawcę obiektu w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zostanie ogłoszone w tym kwartale.

Przypomnijmy. Całkowita, szacunkowa wartość projektu to prawie 83 mln zł. To projekt wpisany do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Otwarcie PCN planowane jest w pod koniec 2022 r.

Architektura centrum ma być spójna z nowoczesną bryłą Centrum Wystawienniczo - Kongresowego G2A Arena. „Łukasiewicz” będzie miał cztery kondygnacje (3 nadziemne i 1 podziemna) i ponad 3 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. O lokalizacji zadecydowało kilka czynników. Po pierwsze fakt, że Jasionka staje się centrum biznesowo - eventowym regionu. Po drugie, sąsiedztwo, czyli port lotniczy i Podkarpacki Park Naukowo - Technologiczny.

- Centrum nauki będzie placówką nie tylko dla Rzeszowa, ale całego województwa. Dlatego jest tak zlokalizowane, aby z całego regionu był tu dobry dojazd. Zapewnia go bliskość z autostradą A4 i drogą ekspresową S19

- mówi Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Pociągiem do "Łukasiewicza"

Dodaje, że równolegle realizowana będzie inwestycja Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Powstanie zatem bezpośrednie połączenie kolejowe z Rzeszowa do Jasionki.
Zobacz galerię
Centrum będzie wyróżniać przede wszystkim wątek lotniczy.

- Podkarpackie to region o dużych tradycjach lotniczych, a także o potencjale przemysłowym w tej branży - podkreśla rzecznik. - Tu ulokowane jest 90 procent polskiego przemysłu lotniczego. Ponadto chcemy wyeksponować dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza. Stąd koncepcja, aby nasze centrum nazywało się właśnie „Łukasiewicz”.

Budynek ma być energooszczędny. Wykorzystane zostaną w nim odnawialne źródła energii, jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, gruntowy wymiennik ciepła, a także oświetlenie LED. Obiekt ma być wyposażony w system zarządzania budynkiem BMS, którego zadaniem jest między innymi informowanie o ewentualnych problemach i awariach.

Na zewnątrz budynku o pow. ok. 6,6 tys. m kw. planowane są wystawy plenerowe i tereny rekreacyjne. Będzie tu taras kawiarni, a na dachu taras widokowy wraz ze schodami wokół budynku w formie „orbity”.

W planie są też parkingi na 125 miejsc postojowych, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych oraz 6 miejsc postojowych dla autokarów.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Jaką kawę piją rzeszowianie?

POPULARNE NA NOWINY24: