reklama

Posłów z Podkarpacia w nowym rządzie raczej nie będzie

Małgorzata FrońZaktualizowano 
Kandydatura Jana Burego na pozostanie w rządzie jest raczej niepewna.
Kandydatura Jana Burego na pozostanie w rządzie jest raczej niepewna. Krzysztof Łokaj
Donald Tusk zapowiedział, że rząd w obecnym składzie utrzyma do końca roku. Potem szykuje gruntowne przemeblowanie. Wynik wyborczy PO i PSL na Podkarpaciu, może oznaczać, że naszych ludzi w nowym gabinecie nie będzie, a jeśli już to mniej niż obecnie.

A co oznacza brak podkarpackich polityków u boku premiera?

- To, że będzie nam o wiele trudniej pozyskać pieniądze na kluczowe inwestycje na Podkarpaciu - podkreślają obserwatorzy sceny politycznej.

Trzech muszkieterów

Cztery lata temu gdy Platforma wygrała wybory (u nas przegrała), to w rządzie nie mieliśmy ani jednego ministra z Podkarpacia. Udało się nam wywalczyć jedynie stołki dla trzech wiceministrów. Zostali nimi: Zdzisław Gawlik, który startował w niedawnych wyborach z list PO do Senatu, ale tam się nie dostał, i dwaj politycy PSL: Mieczysław Kasprzak i Jan Bury.

Także i po tegorocznych wyborach Podkarpacie raczej nie ma co liczyć na objęcie ministerialnej teki. Także o ewentualnych zastępców będzie trudno, bo po pierwsze Platforma Obywatelska na Podkarpaciu ciągle ma znacznie mniejsze poparcie niż Prawo i Sprawiedliwość, które tu zresztą osiągnęło najlepszy wynik w Polsce.

A po drugie, nawet jeśli najbardziej prawdopodobna powyborcza koalicja rządząca, będzie powtórką z minionej kadencji, to po obecnych wyborach PSL już nie ma tak silnej karty przetargowej. Bo obecnie PO może równie dobrze zawrzeć koalicję z SLD czy nawet Ruchem Palikota. Mający tak szeroki wybór Donald Tusk nie będzie już musiał jakoś szczególnie obdarzać stanowiskami ludowego koalicjanta.

Podkarpaccy liderzy Platformy robią jednak dobrą minę do złej gry i zapowiadają, że powalczą o swoich ludzi w rządzie. O kogo?

- Dziś jeszcze za wcześnie na spekulacje i podawanie nazwisk, bo rozmowy trwają, a poza tym obecny rząd ma pracować do końca roku - mówi poseł Zbigniew Rynasiewicz.

Między innymi jego nazwisko wymieniało się przed wyborami, jako tego, który mógłby zasiąść w przyszłości w ministerialnych ławach. Te plany może jednak pokrzyżować brak spektakularnego sukcesu PO na Podkarpaciu.

Z obecnych wiceministrów największe szanse na pozostanie w rządzie daje się Gawlikowi, bo oceniany jest jako fachowiec i podobno cieszy się sympatia premiera. Z ludowców mniej pewna wydaje się kandydatura Jana Burego, który zaliczył wpadkę z zakupem akcji, których nie wolno mu było, jako wicemistrzowi skarbu kupić, a w końcówce kampanii był oskarżany przez posła Marka Suskiego z PiS, o to że jadł i pił alkohol na koszt podatników. Pozew złożony przeciw Suskiemu w trybie wyborczym został przez sąd oddalony.

PiS też ma nie lepsze szanse

Politycy z Podkarpacia, którzy byli w rządzie od 1989 roku:

Aleksander Bentkowski (PSL) - minister sprawiedliwości w latach 1989-1990
Stanisław Zając (AWS) - wicemarszałek Sejmu w latach 1991- 1993
Wiesław Ciesielski (SLD) - wiceminister finansów w latach 2001-2004
Barbara Litak-Zarębska - wiceminister skarbu w rządzie Buzka
Kazimierz Ferenc (SKL) - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w latach 2001-2005
Janusz Solarz - wiceminister zdrowia w rządzie Buzka
Władysław Ortyl (PiS) - wiceminister polityki regionalnej od 2005 do 2007
Adam Pęzioł (PO) - wiceminister finansów w latach 2007-2008
Jan Bury (PSL) - wiceminister skarbu w latach 2007-2011
Mieczysław Kasprzak (PSL) - wiceminister gospodarki w latach 2007-2011
Zdzisław Gawlik - wiceminister skarbu państwa od 2007 do 2011

Podkarpacie generalnie nie ma jednak szczęścia do jakiejś szczególnej obecności w rządzie. W 2005 roku, kiedy w Polsce rządziło Prawo i Sprawiedliwość, to po znakomitym wyniku na Podkarpaciu udało nam się wprowadzić do niego zaledwie jednego przedstawiciela. Władysław Ortyl był wiceministrem polityki regionalnej.

- Ubolewam nad tym, że nowym rządzie raczej nie będzie polityka z naszego regionu, choć nie dawałem żadnemu z nich większych szans na stanowisko ministra - mówi poseł Stanisław Ożóg (PiS).

- Mam nadzieję, że przynajmniej będziemy mieli sekretarza stanu. Człowiek z regionu w rządzie, to gwarancja pieniędzy z programów unijnych i rządowych. Chodzi o to, żeby dopilnować, by trafiły na Podkarpacie. Jak nie będzie miał kto tego dopilnować, to te pieniądze mogą nam przepaść - dodaje polityk.

Brzydki wschód

Nie tylko Podkarpacie nie będzie miało swojego przedstawiciela w rządzie. W podobnej sytuacji są inne województwa ściany wschodniej, gdzie wybory wygrało PiS. Żaden z polityków z woj. lubelskiego czy podlaskiego także nie jest przymierzany do objęcia stanowiska w rządzie.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

w
was
Ja bym zaprzestał finansowania czerwonej zarazy,a młodzież trzeba wychować na porządnych ludzi a nie na ateistyczne bydło,aby społeczeństwo było zdrowe moralnie a nie patologiczne:narkomania,rozwody,zdrady małżeńskie,alkoholizm,rozwody,aborcja,eutanazja,brak szacunku do rodziców i rodziny,złodziejstwo,chuligaństwo,przemoc i morderstwa!Takie społeczeństwo wychowuje się bez religii w imię zakłamanej i źle pojmowanej wolności!

DLATEGO WLASNIE GLOSOWALISMY I ZAWSZE BEDZIEMY GLOSOWAC NA NASZEGO KOCHANEGO WODZA
JAROSLAWA WIELKIEGO.
TAK NAM DOPOMOZ BOG !
j
januszek104

....od zawsze przecież było wiadomo ,że jesteśmy Polską B .I niestety tak jest .Mamy w sejmie kilkunastu posłów z podkarpacia ,ale cóż z tego jak oni nie maja żadnego przebicia .Ba nawet nie mają nic do gadania ,robią tylko to co im centala każe zrobić .Przykład :zawsze mamy jakiegos "spadochroniarza " -tak jakbyśmy nie mieli swoich ludzi do obstwienia list wyborczych .Podobnie jest z wszelkimi inwestycjami np infrastrukturą drogową .Od kilkudziesięciu lat obiecuje sie S19 i ...ciągle jest to przesuwane w czasie .W ciągu ostatnich lat z Rzeszowa "uciekło " kilka ważnych instytucji ...i nasi posłowie nic nie zrobili w tym kierunku by je zatrzymac .Zamiast się zjednoczyć w imie wspólnego dobra jakim jest podkarpacie ,oni tylko walczą o "swoje "...sorki o to co "centrala " im każe .A że przy okazji rośnie im konto bankowe to ...tylko sie z tego wypada im cieszyc

B
Bełkot
Widać ze głosowałes na pis - jestes albo kibolem albo katolem albo ci ojciec na próbe zrobił i zapomniał zabić

Wiesz co, ty nawet nie jesteś głupim, bo to obraza dla autentycznie głupich. Idż w ustronne miejsce i sklep sobie konika, jeżeli już ci się patyczy, może ci przejdzie.
N
Nergal !!!
Pan premier Donald Tusk cztery lata temu ku przestrodze obsadził stanowisko wojewody podkarpackiego panną z dzieckiem (córka - mulatka). Nic to nie pomogło, w dalszym ciągu przytłaczająca większość Podkarpacian zagłosowała na PiS. W związku z tym za karę wojewodą podkarpackim będzie teraz homoseksualista, transseksualista, ewentualnie transwestyta lub w najlepszym przypadku - zoofil.

Widać ze głosowałes na pis - jestes albo kibolem albo katolem albo ci ojciec na próbe zrobił i zapomniał zabić
N
Nergal !!!
Gnido, ulżyło ci?

Tak ci nauczył mówić do bliźnich ksiądz na ozazie katolu ? Grzeszysz ....idz teraz padnij na kolana i odmów 100 razy modlitwę grzesznika - tylko z pamięci !!!! a nie z wolkmena :-)
B
Bełkot

Pan premier Donald Tusk cztery lata temu ku przestrodze obsadził stanowisko wojewody podkarpackiego panną z dzieckiem (córka - mulatka). Nic to nie pomogło, w dalszym ciągu przytłaczająca większość Podkarpacian zagłosowała na PiS. W związku z tym za karę wojewodą podkarpackim będzie teraz homoseksualista, transseksualista, ewentualnie transwestyta lub w najlepszym przypadku - zoofil.

W
Wyborca
No to przestańmy finansować czarną zarazę i wyjdziemy z długów - nie trzeba będzie sprzedawać - 4 -5 mld złotych rocznie placimy na indoktrynację kazdego polaka a potem wyrastają tacy ograniczeni swiatopogladowo ludzie jak ty którzy tylko powtarzają frazesy zasłyszane na mszy albo w radio MA RYJA - wybieraj swiatły polaku ...albo dobro kraju albo jeszcze jeden kosciół ?

Ja bym zaprzestał finansowania czerwonej zarazy,a młodzież trzeba wychować na porządnych ludzi a nie na ateistyczne bydło,aby społeczeństwo było zdrowe moralnie a nie patologiczne:narkomania,rozwody,zdrady małżeńskie,alkoholizm,rozwody,aborcja,eutanazja,brak szacunku do rodziców i rodziny,złodziejstwo,chuligaństwo,przemoc i morderstwa!Takie społeczeństwo wychowuje się bez religii w imię zakłamanej i źle pojmowanej wolności!
S
Schabowy W Panierce

Polska to kraj wieśniaków, z wieśniackimi obyczajami i wieśniackim światopoglądem. Wojna pozbawiła nas całej wielkomiejskiej elity, komuna promowała troglodytów wyjętych żywcem z czworaków, "władza ludu" stała się faktem. Ludzie, których dziś wybieramy, to właśnie w większości takie chłopki-roztropki, potomkowie wąsatego pańszczyźnianego chłopa z czworaków, którym rozum zastąpiły regułki wykute na blachę na religii. Ludzi światłych, mądrych i pozbawionych strachu i uprzedzeń względem inności można policzyć na palcach. Cała reszta to banda korytożernych oportunistów. Młodzi to samo - przecież wychowali ich ci sami rodzice plus postkomunistyczna gonitwa bez skrupułów za pieniędzmi. W Polsce nigdy nie będzie dobrze, bo nie ma ku temu podstaw i przesłanek. Palikot to tylko wyjątek, który potwierdza regułę. Ograniczone półgłówki nie rozumieją tego człowieka, bo to dla nich zbyt ciężkie. Oni widzą tylko plastikowego ku***a i świński łeb, nie potrafiąc jednak powiedzieć, po co się pojawiły i w jakim kontekście. Podkarpacie - poddaj waść się!

M
MistrzCiętejRiposty

Orzuk óbolewa! Zapuść wąsy, będziesz wyglądał poważniej. Jak Piłsudski.

o
odbytnica

jak się słucha szaleńczej mowy prezesa i chce wdrażać chore wizje to tak się wychodzi.uż est czkawka i zgaga a, podobno ma jeszcze boleć

N
Nergal !!!
Pora głosować na ludzi mądrych,którzy będą mieli na względzie dobro całego kraju i wszystkich obywateli,a nie na prywatę,która sprzedaje Polskę i zadłuża obywateli!

No to przestańmy finansować czarną zarazę i wyjdziemy z długów - nie trzeba będzie sprzedawać - 4 -5 mld złotych rocznie placimy na indoktrynację kazdego polaka a potem wyrastają tacy ograniczeni swiatopogladowo ludzie jak ty którzy tylko powtarzają frazesy zasłyszane na mszy albo w radio MA RYJA - wybieraj swiatły polaku ...albo dobro kraju albo jeszcze jeden kosciół ?
W
Wyborca
PiS ma w d..e Podkarpacie, bo i tak na niego glosuje, choćby wstawił tu samych spadochroniarzy, nie musi zabiegać o nasze glosy. Platforma ma w d..e Podkarpacie, bo skoro glosuje na PiS, to szkoda tu inwestować. Krótko mówiąc, bycie " bastionem" jednej partii przynosi nam same szkody. Pora zmądrzeć i przy każdych wyborach zmieniać partie na które głosujemy, to politycy na kolanach będą sie prześcigać by zdobyć nasze poparcie.

Pora głosować na ludzi mądrych,którzy będą mieli na względzie dobro całego kraju i wszystkich obywateli,a nie na prywatę,która sprzedaje Polskę i zadłuża obywateli!
O
Obserwator

"Posłów z Podkarpacia w rządzie nie będzie"Bo po co?To nie jest rząd fachowców,tylko partyjnych kolesi!

~
Ja słyszałem że teke ministra zdrowia dostanie Matka Boska z Chmielnika słynie z wielu uzdrowień /laugh.gif' class='bbc_emoticon' alt='' />

Gnido, ulżyło ci?
n
nowy

no i dobrze.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3