Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krośnieński przygotowuje się do czterech ważnych inwestycji drogowych. Wśród nich odcinek z Rogów do Iwonicza

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Nie udało się za pierwszym podejściem wyłonić wykonawców czterech ważnych inwestycji drogowych, które powiat krośnieński chce rozpocząć w tym roku. Wśród nich najkosztowniejsza to przebudowa drogi Krosno-Rogi-Iwonicz, która ma kosztować około 9 milionów złotych.

„Modernizacja infrastruktury drogowej na terenie Powiatu Krośnieńskiego” to przedsięwzięcie, na które samorząd pozyskał 12 milionów 350 tysięcy złotych (co stanowi 95 procent kosztów inwestycji) dofinansowania w ramach programu Polski Ład. Dotyczy czterech dróg powiatowych: Krosno-Rogi-Iwonicz, Chorkówka-Faliszówka-Nienaszów, Haczów-Bzianka-Besko i Korczyna-Korczyna Zawiśle. Jedne odcinki mają być przebudowane czy poszerzone, inne wyremontowane, planowana jest także budowa chodników. Prace mają ruszyć w tym roku.

- Mamy już pełną dokumentację i zezwolenia. Po podpisaniu umowy wykonawca może wchodzić na plac budowy - mówi starosta krośnieński Jan Pelczar.

Największe zadanie to przebudowa 2,5 kilometrowego odcinka drogi Krosno-Rogi-Iwonicz.

- Ze stanem tej drogi są problemy. Naprawiamy ją na okrągło, ale doraźne remonty nie dają efektu. Dlatego już od dłuższego czasu przemierzamy się do kompleksowej modernizacji. Przygotowaliśmy dokumentację pod tym kątem. Taka przebudowa jest konieczna, bo to jest bardzo ważna trasa, łącząca gminy Miejsce Piastowe i Iwonicz-Zdrój - tłumaczy starosta Jan Pelczar.

Modernizacja obejmie najbardziej zniszczony odcinek od Zespołu Szkół w Iwoniczu do skrzyżowania z drogą prowadzącą do Lubatówki i Lubatowej, w miejscowości Rogi.

- Powstanie droga nowej kategorii. Jezdnia zostanie poszerzona do 6 metrów, szerokość poboczy wyniesie 75 centymetrów. Na całej długości będzie szlak pieszo-rowerowy - opisuje starosta Jan Pelczar.

Ważnym elementem przebudowy będą prace związane z odprowadzaniem wody.

- Droga zostanie podniesiona i wyrównana. Teraz są tam „hopki”, związane z przepustami pod drogą, przepusty też zostaną przebudowane - wyjaśnia starosta.

Jak dodaje, właśnie te roboty decydują o wysokim koszcie inwestycji. Wiąże się z nimi także konieczność zamknięcia tej trasy na czas prowadzenia prac.

Druga z planowanych inwestycji to dokończenie modernizacji drogi Chorkówka-Faliszówka-Nienaszów. Chodzi o przebudowę ponad 700-metrowego odcinka w Leśniówce i Faliszówce. Na to zadanie starostwo planuje wydać 800 tysięcy złotych.

1,9 miliona złotych ma kosztować modernizacja odcinka drogi Haczów-Bzianka-Besko. Na długości 600 metrów w Bziance droga ma być poszerzona i zbudowany chodnik.

Blisko kilometr nowego chodnika powstanie także wzdłuż drogi Korczyna-Korczyna Zawiśle. Ponad 700-metrowy odcinek drogi zostanie poszerzony. Ta modernizacja ma kosztować 1,3 miliona złotych.

Na cztery te zadanie starostwo ogłosiło przetarg. Zainteresowanie było spore. Ostatecznie wpłynęły oferty od pięciu firm – niektóre z nich ubiegały się o jedno zamówienie, inne od dwa lub trzy.

Przetarg unieważniony

W przypadku dwóch inwestycji ceny podane przez potencjalnych wykonawców mieściły się w kosztorysie starostwa. Ale dwie pozostałe – w tym przebudowa drogi Rogi-Iwonicz – okazały się za drogie. Dlatego zarząd powiatu już w dniu otwarcia ofert (w czwartek, 8 lutego) podjął decyzję o unieważnieniu postępowania.

- Musieliśmy to zrobić w odniesieniu do całego przetargu, bo takie są wymogi formalne związane z wnioskiem o dofinansowanie - tłumaczy starosta.

Biorąc po uwagę najniższe oferty na każdą z inwestycji, samorząd powiatu musiałby dołożyć ze swojego budżetu ponad 3,5 miliona złotych, zamiast zakładanych 650 tysięcy złotych.

- To dla nas dużo. Liczymy, że w drugim przetargu wpłyną oferty bardziej odpowiadające kwocie, którą zamierzaliśmy przeznaczyć na te inwestycje - mówi starosta.

Jak dodaje, starostwo jak najszybciej chce ogłosić kolejne postępowania, tak by na przełomie lutego i marca rozstrzygnąć procedurę.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24