Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powyżej tej kwoty nie rozliczysz się fizycznym pieniądzem? UE pracuje nad wprowadzeniem nowych ograniczeń płatności gotówkowych

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W zeszłym roku niemal co czwarty Polak wybrał fizyczny pieniądz jako preferowaną formę płatności. Pomimo popularności gotówki coraz częściej wraca się do tematu jej likwidacji. – Z możliwości posiadania gotówki na pewno nie zrezygnujemy. Jest to nie tylko istotne z punktu widzenia naszej swobody, ale także z faktu, że płatności gotówkowe są krytycznym elementem infrastruktury płatniczej kraju – zauważa Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Spis treści

Polacy chętnie rozliczają się przy pomocy gotówki

Jak wynika z badania dotyczącego metod płatności preferowanych firmy Tavex, w Polsce niezmiennie ważna jest możliwości korzystania z gotówki w codziennym życiu. Zgodnie z wynikami, 38 proc. Polaków wybiera gotówkę jako preferowaną formę płatności, dokonując zakupu w lokalach handlowo-usługowych. Fizyczny pieniądz jest obecny w każdej grupie wiekowej. Najchętniej korzystają z niej osoby w wieku 55-64 lata (52 proc.), 65+ (47 proc.) oraz 25-34 lata (43 proc.).

Gotówka w portfelu, niezależnie o jakim nominale, daje nam niezależność. Nie wymaga internetu, nie zależy od stanu baterii smartfona ani od aktualizacji aplikacji. Jest zawsze gotowa do użycia, bez względu na okoliczności. Ułatwia też życie osobom starszym, które nie są tak biegłe w technologii i mogą mieć problem z obsługą systemów bankowych – komentuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. – Jak pokazuje nasze badanie, z możliwości posiadania gotówki na pewno nie zrezygnujemy – dodaje.

Pawlak podkreśla, że jest to nie tylko istotne z punktu widzenia naszej swobody, ale także z faktu, że płatności gotówkowe są krytycznym elementem infrastruktury płatniczej kraju. – Chronią nie tylko przed cyberzagrożeniami, ale również przed gwałtownymi ruchami np. organizacji kartowych, które mogą objawiać się w podwyżkach prowizji – wskazuje.

Według najnowszych badań, przeprowadzonych przez Opinia24 na zlecenie firmy Tavex, prawie 9 na 10 Polaków (84 proc,) ma w portfelu fizyczny pieniądz. Na co dzień, najwięcej ankietowanych nosi ze sobą powyżej 100 zł (31 proc.) lub sumę w przedziale 51-100 zł (23 proc.).

Limit płatności gotówkowych w Polsce

Jak zauważa Dariusz Marcjasz z Euronet Polska, obecnie toczy się wiele dyskusji na temat przyszłości gotówki, jednak, jego zdaniem, nie należy zapominać o jej kluczowej roli jako niezawodnego środka płatniczego na przykład w sytuacjach awaryjnych, gdy systemy elektroniczne zawodzą.

W ubiegłym roku w Polsce zakończył się temat limitów płatności gotówkowych. Planowane zmiany zostały odrzucone. Temat jednak wraca. Tym razem rozważany jest na szczeblu europejskim. Unia Europejska planuje wprowadzenie nowych przepisów dotyczących ograniczenia płatności gotówkowych. W ramach dyrektywy dotyczącej przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, planowane jest wprowadzenie zakazu płatności gotówkowych powyżej 10 tys. euro.

Zdaniem Pawlaka, wprowadzenie limitu płatności gotówkowych może mieć negatywne konsekwencje. Po pierwsze wskazuje na ograniczenie swobody zawierania umów na terenie Unii Europejskiej oraz swobodę konsumentów w decydowaniu o tym, jak chcą zapłacić za wybraną usługę.

– Warto również zauważyć, że obecnie wiele krajów członkowskich Unii Europejskiej już posiada szczegółowe przepisy dotyczące ewidencjonowania i rejestrowania transakcji powyżej określonej kwoty. W Polsce limit ten wynosi 15 tysięcy euro. Dzięki temu, odpowiednie urzędy mają pełną informację o transakcjach powyżej tej kwoty. Wprowadzenie ograniczeń w płatnościach gotówkowych może spowodować, że takie transakcje będą realizowane poza granicami Unii Europejskiej lub w szarej strefie, co utrudni nad nimi kontrolę – podsumowuje.

– Prawda jest taka, że nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby, że tego typu regulacje skutecznie prowadzą do walki z przestępczością – mówi nam adwokat Joanna Torbé-Jacko, ekspertka BCC.

Ekspertka podaje, że część państw, które nie zdecydowały się na wprowadzenie takiego rozwiązania i tak charakteryzują się niskim wskaźnikiem wspomnianej przestępczości. Przeciwnicy tego projektu podkreślają, że „te pomysły nie są potwierdzone badaniami, a jednocześnie mogą mieć niekorzystne skutki dla rynku”. – Z kolei zwolennicy zauważają, że zaproponowany limit jest dość wysoki, a państwa członkowskiego będą mogły wprowadzić niższe limity – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powyżej tej kwoty nie rozliczysz się fizycznym pieniądzem? UE pracuje nad wprowadzeniem nowych ograniczeń płatności gotówkowych - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24