Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracę w tzw. szarej strefie zadeklarowało ok. 9 proc., czyli 2 mln Polaków

Małgorzata Motor [email protected]
Na Podkarpaciu najwięcej pracy na czarno jest w budownictwie
Na Podkarpaciu najwięcej pracy na czarno jest w budownictwie Fot. Polska Press
Takie są wyniki badania Lithuanian Free Market Institute „Shadow Economies in the Baltic Sea Region 2015”. Na Podkarpaciu to też poważny problem.

Badaniem Lithuanian Free Market Institute „Shadow Econo- mies in the Baltic Sea Region 2015” objęto Litwę, Polskę, Estonię, Łotwę, Szwecję i Białoruś. Najmniejszy odsetek nieoficjalnego zatrudnienia odnotowano w Szwecji - wyniósł 3 proc. Na Podkarpaciu praca na czarno to też spory problem. Wciąż nie brakuje przykładów, gdy pracownik godzi się na pracę bez umowy. Podczas kontroli jednej z podkarpackich firm inspektor pracy, na podstawie przesłuchania byłego już pracownika, ustalił, że przez niespełna dwa miesiące pracował w niej jako kierowca, nie mając żadnej umowy. Właściciel zakładu płacił mu jednak, wręczając pieniądze do ręki. Unikał w ten sposób odprowadzania obowiązkowych składek.

 

- Najczęściej dzieje się tak, gdy pracodawca deklaruje za takie rozwiązanie wyższą stawkę. Inspektor pracy w takiej sytuacji niewiele może zrobić. Zgodnie z przepisami, umowę na piśmie trzeba mieć podpisaną w dniu rozpoczęcia pracy, czyli do jej podpisania może dojść nawet pod koniec dnia. Gdy inspektor pracy przychodzi na kontrolę, może więc usłyszeć, że umowa będzie gotowa jeszcze w tym dniu - tłumaczy Wojciech Dyląg, ekspert prawa pracy z Rzeszowa.

 

Wolą zarabiać więcej, niż mieć umowę o pracę

 

Zwykle do takich sytuacji dochodzi na budowach, w placówkach handlowych i gastronomicznych, w których dokumentacja pracownicza nie jest przechowywana na miejscu, lub też w małych firmach, których różnego rodzaju umowy gromadzone się w biurach rachunkowych. Sytuację komplikuje jeszcze solidarność wśród pracowników i pracodawców. Zgodnie twierdzą, że to pierwszy dzień pracy lub zatrudnienie na podstawie umowy „śmieciowej”. Pomimo podejrzeń, że jest to nieprawda, inspektor - niestety  - nie ma podstaw do podważenia tych oświadczeń. A skąd się bierze taka solidarność? Zarówno jedna, jak i druga strona po prostu czerpią z tego korzyści. Pracownik może liczyć na wyższą pensję, a pracodawca nie musi odprowadzać wysokiej składki ubezpieczeniowej i podatków.

 

- Ta korzyść jest tylko pozorna. Takiej osobie nie przysługuje przecież ubezpieczenie, służba zdrowia. W przypadku choroby nie może liczyć więc na żadne pieniądze, a w razie hospitalizacji, za pobyt w szpitalu musi zapłacić z własnych pieniędzy - podkreśla Wojciech Dyląg.

 

Szara strefa związana jest z bezrobociem

 

W całym 2014 roku PIP w Rzeszowie stwierdziła, że 109 osobom zatrudnionym w 69 firmach nie potwierdzono na piśmie umów o pracę, natomiast w stosunku do 27 osób 25 pracodawców dopełniło ten obowiązek z opóźnieniem. Poza tym 170 osób zatrudnionych w 93 firmach nie zostało zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego, natomiast 453 zakłady pracy spełniły ten obowiązek z opóźnieniem dla 1075 pracowników i zleceniobiorców.

 

- Szara strefa to niepokojące zjawisko na rynku pracy, które związane jest pośrednio z bezrobociem. Osoba, choć nie ma umowy, dostaje pieniądze, a przedsiębiorca nie musi za nią odprowadzać podatków do budżetu państwa. Z badań, jakie robiłem, wynika, że najwięcej pracy na czarno w naszym regionie jest nie tylko w budownictwie, w gastronomii i hotelarstwie, ale też w drobnych usługach w gospodarstwach domowych, jak opieka nad dziećmi i osobami starszymi czy sprzątanie - podkreśla Dominik Łazarz, ekonomista z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24