Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydencka debata w redakcji Nowin. Start godz. 12

Katarzyna Mularz
B.Frydrych
O godzinie 12 rozpocznie się debata prezydencka w naszej redakcji. Wezmą w niej udział Tadeusz Ferenc, Marta Niewczas, Krzysztof Prendecki i Andrzej Szlachta.

Debata podzielona będzie na trzy części - najpierw my zadamy pytania kandydatom, potem oni sobie nawzajem, na końcu przewidziany jest natomiast blok z pytaniami od internautów.

Naszą relację z debaty możecie też śledzić na nowiny24.pl, www.facebook.com/nowiny24 oraz twitter.com/nowiny24.

Zapraszamy!

Godz. 12 - rozpoczynamy debatę

Kandydaci odpowiadają na pytanie - dlaczego mieszkańcy powinni wybrać Pana/Panią na prezydenta?

T.F.:Trudne pytanie, trzeba ludzi zapytać, którzy oglądają miasto i oni zadecydują
M.N.: Pierwszy raz w historii miasta startuje kobieta, która stworzyła własny komitet bezpartyjny, przyszedł czas dla ludzi, którzy bywają w świecie, coś zobaczyli,
K.P.: Jestem pniokiem wychowanym w rzeszowskim Rynku, uważam ze w ostatnich 25 latach można było zrobić dla Rzeszowa więcej i mądrzej
A.S.: chcę być emanacją tych oczekiwań części mieszkańców, którzy uważają ze po 12 latach rządów Tadeusza Ferenca, należy dokonać zwrotu w kierunku rozwoju miasta

Trzy najważniejsze problemy, które należy rozwiązać w Rzeszowie
A.S.: Poprawa problemów komunikacyjnych w Rzeszowie, zbudowanie ringu rzeszowskiego, zamkniętego układu, który wyprowadzi ruch poza obszar miasta. Przestańmy koncentrować wszystkie inwestycje w centrum, trzeba wybudować nowe osiedle

KP: Położenie nacisku na sektor usług dla biznesu - zatrzymanie studentów w mieście (odpowiada towarzyszący mu pracownik naukowy), budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, rozwój Bulwarów (odpowiada KP)

MN: położyć nacisk na rozwój osiedli, zainwestować w mieszkania komunalne, niewykorzystany potencjał Dworzyska.

T.F.: Krytyka, tylko krytyka. Dlaczego państwo tylko krytykujecie? Najważniejsze kwestie: przygotowanie żłobków i przedszkoli, rozwój uczelni, dalsze rozszerzenie Rzeszowa

Czy jest pan/i zwolennikiem zadłużenia miasta do ustawowej granicy 60 proc. by zrealizować jak najwięcej inwestycji?

MN: nie można zbudować dzisiaj nic bez wzięcia kredytów, ale nie można myśleć: po mnie choćby potop, dlatego zadłużenie tak, ale bezpieczne

T.F.: Szanowni państwo, nie rozumiecie podstawowych zasad ekonomicznych, ekonomia decyduje. W Rzeszowie jest bezpieczna sytuacja, będziemy mogli korzystać z kolejnych pieniędzy z UE, nie ma żadnego zagrożenia

A.S.: Rzeszów za miesiąc osiągnie poziom zadłużenia 57%. Pan prezydent powinien mieszkańcom mówić prawdę. Proszę nie mylić pojęć: dług publiczny, dług samorządowy, a nadwyżka budżetowa. Miasto zadłuża pan w tempie 330 tys. codziennie. Tak wygląda prawda o długu.

Podatki lokalne - obniżenie, podniesienie, utrzymanie?

KP: Nowa Prawica od dawna głosi postulat obniżenia podatków. Opieramy się na doświadczeniach innych gmin. Nie podwyżki, a obniżki zachęcają inwestorów do działania

TF: Niektóre podatki zlikwidowałem - m.in. podatek od psów, który mi się nie podobał. Przyrost pieniędzy z podatków jest ogromny. Jestem zwolennikiem utrzymania, a w przypadku niektórych - likwidacji

MN: Podatki w Rzeszowie nie są wysokie, ale trzeba przewidzieć ulgi. Warto pomyśleć o bezpłatnych biletach MPK, nie tylko dla bezrobotnych, ale dla tych którzy płacą u nas podatki

Kolejka czy tramwaje w Rzeszowie?
AS: chodźmy po ziemi, przy takim zadłużeniu, nie możemy tworzyć mieszkańcom iluzji, że będziemy budować nową maskotkę w Rzeszowie. Powinniśmy wykorzystać środki na nowoczesne szybkie tramwaje.

TF: nowocześnie buduje się w świecie transport nadziemny albo metro

MN: na świecie odchodzi się od transportu szynowego. Ta kolejka nie może powstać, nie ma uwarunkowań prawnych, szkoda prądu żeby przygotowywać te projekty. W Rzeszowie brakuje komunikacji nocnej.

KP: te pomysły mi się podobają, ale ile będzie kosztować ich utrzymanie?

Czy popiera pan/i płatną strefę parkowania w centrum?

TF: Mieszkańcy informują nas, że należy w centrum taką strefę wprowadzić i prawdopodobnie zostanie wprowadzona.

MN: Jestem przeciwna temu, ale w końcu będziemy musieli wprowadzić, bo program transportowy tego od nas wymaga.

KP: Jesteśmy przeciwni. Obawiam się, że rzeszowianie liczący złotówki, pojadą do galerii, tam zostawią auto, zrobią zakupy, zjedzą i wypiją. Ja chcę, żeby to miasto żyło. Budowa parkingów wielopoziomowych jesteśmy za.

AS: Wprowadzenie strefy ograniczonego postoju - niepłatnej, ale egzekwowanej -np. do 30 minut. Auta w sposób naturalny by wyprowadzono z centrum.

Z czym powinien kojarzyć się Rzeszów w Polsce i na świecie?

AS: może z Doliny Lotniczej coś mądrego wprowadzić do symbolu Rzeszowa? Lotnisko, przemysł lotniczy, to nasza wizytówka.

KP: Rzadko kiedy Rzeszów był pokazywany w całej Polsce w kontekście teledysku Bałkanica. Cała Polska nie zobaczyła, że to Rzeszów. Można temat było pociągnąć.

MN: Rzeszów jest miastem bez produktu turystycznego, miastem na jeden dzień. Zróbmy Festiwal Iluminacji Świetlnych w Rzeszowie, nie ma nigdzie tego. Zróbmy Festiwal Bluesa na najwyższym poziomie. Dlaczego na Bulwarach nie może być jak w Barcelonie - knajpy, miejsca spotkań - zróbmy to.

TF:Rzeszów powinien się kojarzyć z czystością, pięknymi budynkami, uczelniami

Czy będzie pan/i zabiegała o przejęcie pomnika walk rewolucyjnych?

MN: jak najbardziej, to symbol tego miasta
KP: oczywiście
AS: tak
TF: większość mieszkańców chce zachowania pomnika, ja również
Czy należy budować nową siedzibę dla UM?

TF: myślimy z marszałkiem budować ten budynek i dla miasta i dla Urzędu Marszałkowskiego - jedno miejsce, najwyższy poziom
KP: pomysł wart rozważenia, to przejęcie zamku. Boję się, że muzeum specjalnie się tam nie przyjmie, że nikt nie będzie chodził. Może to jest odpowiednie miejsce dla UM?
MN: są ważniejsze sprawy w Rzeszowie. Jestem za tym, żeby to było w jednym miejscu, ale z punktu widzenia finansowego, nas na to nie stać. Podejmując taką decyzję, to brak odpowiedzialności za przyszłość tego miasta
AS: gdyby to się zmieściło w programie jakimś do 80% dofinansowania, można byłoby się pokusić, ale na teraz to należy ten pomysł odłożyć

II etap - kandydaci zadają sobie pytania nawzajem

Marta Niewczas pyta Andrzeja Szlachtę: czy w Rzeszowie powinna powstać jedna drużyna piłkarska? Odpowiedź: warto próbować. Miasto powinno zainwestować w modernizację stadionu Resovii - to byłby element tego zbliżenia.

Krzysztof Prendecki pyta wszystkich, czy zamierzają kandydować w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych:
MN: jeśli mieszkańcy wybraliby mnie na prezydenta, nie będę kandydować
TF: nic nie jest wieczne
AS: nie chciałbym po roku pełnienia funkcji prezydenta startować do sejmu, to nielogiczne.

Andrzej Szlachta pyta Tadeusza Ferenca: czy powoła pan konwent prezydentów, którzy pełnili tę funkcję po transformacji ustrojowej - takie ciało doradcze? - Zapraszam pana do ratusza, z prezydentem Janowskim spotykam się bardzo często - odpowiada m.in. TF.

Rozpoczyna się blok pytań od internautów

Kandydaci odpowiedzą na dwa pytania spośród tych, które otrzymaliśmy od internautów - wybiorą je losowo z przygotowanej przez nas listy.

Pytania, które padły:
1. Co Pan/i sądzi o przekazaniu działki dla parafii za 1% wartości i czy w przyszłości planuje Pan/i podobne "prezenty"?

2. Teren dawnej Przybyszówki zostały przez władze najwyraźniej zapomniany. Czy ma Pan/i jakieś plany wobec tej części miasta?

3. Zalew aż prosi się od odmulenie. Czy i jaki ewentualnie ma Pan/i plan na realizację tego planu?

4. Co przyszły prezydent zamierza zrobić, aby przyciągnąć duże firmy do Rzeszowa takie jak Amazon, IBM lub główne siedziby banków, innych instytucji. Interesują mnie konkretne działania przyszłego prezydenta (np. kampanie marketingowe, zaproszenia do Rzeszowa, budowa biurowców klasy A)

5. Czy ma Pan/i pomysł na to, jak walczyć z zalewem billboardów i reklam, przez które miasto sprawia wrażenie zaśmieconego i mało estetycznego?

6. Wkrótce w Rzeszowie mają pojawić się kolejne buspasy. Czy popiera Pan/i ich budowę, czy uważa że zmniejszą, czy zwiększą korki w mieście?

7. Czy wie Pan/i ile w Rzeszowie czeka się na przyznanie lokalu komunalnego i jakie kandydaci mają pomysły na skrócenie tego okresu?

8. Czy zdaniem kandydatów zatrudnienie i wynagradzanie w urzędzie miasta, jego jednostkach organizacyjnych oraz spółkach komunalnych jest wystarczająco transparentne?

Dziękujemy wszystkim za propozycje - niestety nie mogliśmy zadać wszystkich. Odpowiedzi na nie, znajdą się na naszym portalu w formie wideo.

Andrzej Szlachta: prośba do prezydenta Ferenca, pan nadużywa w prezentacjach rzeczy, które nie powstały w wyniku działań miasta, pan autostrady nie wybudował.
Tadeusz Ferenc: głupoty pan opowiada
Andrzej Szlachta: a było tak miło...
Marta Niewczas: szacunek dla innych to przyjęcie konstruktywnej krytyki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24