Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Krosna zachęca: zróbmy burzę mózgów w Internecie

Ewa Gorczyca
- Chcemy, żeby strona DobrePomysly.Krosno.pl stała się miejscem, gdzie będziemy mogli zapytać mieszkańców, co myślą o danym przedsięwzięciu - mówi prezydent Piotr Przytocki.
- Chcemy, żeby strona DobrePomysly.Krosno.pl stała się miejscem, gdzie będziemy mogli zapytać mieszkańców, co myślą o danym przedsięwzięciu - mówi prezydent Piotr Przytocki. Tomasz Jefimow
Na oficjalnej stronie miasta Krosna ruszył serwis, w którym mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły.

Krosno poszło w ślady Rzeszowa. Jako drugie miasto w Polsce postanowiło uruchomić specjalny serwis internetowy, który będzie platformą konsultacji władzy z mieszkańcami.

- Portal internetowy będzie miejscem wymiany myśli i bazą pomysłów na lepsze Krosno. Oparty jest na zasadach tzw. "crowdsourcingu", czyli w wolnym tłumaczeniu: "czerpaniu z mądrości społeczeństwa"- wyjaśnia Joanna Sowa, szefowa biura prezydenta miasta.

- Mieszkańcy i sympatycy Krosna mają bardzo wiele pomysłów, zarówno na rozwój miasta, jak i na ciekawe spędzenie czasu - dodaje prezydent Piotr Przytocki.

Otwarty dla wszystkich

W nowym portalu - jak zapewnia Przytocki - każdy będzie mógł zgłosić swój pomysł. Będzie też mógł ocenić projekty zaproponowane przez urząd miasta.

- To nie jest tylko portal dla mieszkających w Krośnie. Także dla krośnian, którzy opuścili rodzinne strony, czy dla odwiedzających miasto, którzy mają ochotę podpowiedzieć jego gospodarzom jakieś rozwiązania, sprawdzone gdzie indziej - zachęca.

Jak mówi Przytocki, atutem tego narzędzia jest to, że mieszkańcy, interesujący się danym problemem, otrzymają zwrotną informację. Będą mogli dowiedzieć się, co sądzą o danym pomyśle inni. Także urzędnicy będą mogli online nie tylko poznać reakcje mieszkańców na projekty, które planuje się realizować w mieście, ale także zainspirować się ich uwagami.

- W zależności od tego, jakie one będą, możemy podjąć jakieś działania albo z nich zrezygnować - mówi Przytocki.

Dodaje, że zakładka "Dobre pomysły" może też zachęcić krośnian do częstszego odwiedzania oficjalnej strony miasta.

- Nie znaczy to, że nam brakuje pomysłów - zastrzega Przytocki. - Jest ich wiele, kluczowe zostały zapisane w strategii dla miasta do 2022 roku. Bardziej chodzi nam o nowy wymiar relacji z mieszkańcami. O zmianę sposobu konsultacji, który do tej pory był nieco archaiczny. Opierał się głównie na zebraniach dzielnicowych czy osiedlowych, w których nie każdy mógł uczestniczyć. Internet daje nowe możliwości, które chcemy wykorzystać.

Ocenić projekt, zgłosić pomysł

- Użytkownicy serwisu będą mogli wykazać swoją aktywność albo oceniając projekty zgłoszone przez magistrat, albo uczestnicząc w swoistej burzy mózgów - mówi wiceprezydent Tomasz Soliński.

Każdy będzie mógł wpisać pomysł: na lokalizację stojaków rowerowych, na wakacyjne zajęcia dla dzieci, jesienne wieczory w mieście.

- Może to być propozycja usprawnienia czegoś, co już funkcjonuje, lub całkiem nowa inicjatywa - dodaje Soliński.

Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje sugestie dotyczące krośnieńskich inwestycji czy komunikacji, propozycje organizowania akcji społecznych, imprez, wydarzeń kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych. Najciekawsze będą miały szanse realizacji.

Pomysły z burzy mózgów oraz projekty opublikowane przez magistrat i jego jednostki będzie można oceniać i dyskutować o nich. Wystarczy zalogować się w portalu. W ramach serwisu użytkownikom, na podstawie ich aktywności, będą przyznawane punkty, które ci będą mogli wymienić na nagrody i gadżety promocyjne. Nad tym, czy posty są zgodne z regulaminem, będzie czuwał moderator.

Na świecie taka metoda angażowania się lokalnych społeczności w rozwój miasta jest już rozpowszechniona. Na Podkarpaciu jako pierwszy przetestował ją Rzeszów. Platforma ma dziś 1100 zarejestrowanych użytkowników, a pierwsze zgłoszone za jej pośrednictwem pomysły doczekały się realizacji.

Wejść na nowy portal można przez adreswww.dobrepomysly.krosno.pl lub za pośrednictwem zakładki na stronie miasta (Krosno.pl).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24