Prezydent Rzeszowa będzie zarabiał dwa razy więcej - tak zdecydowali radni na dzisiejszej sesji

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa będzie miał zwiększone zarobki. Wczoraj radni zagłosowali nad uchwałą w tej sprawie. Wchodzi ona w życie z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 2021 roku
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa będzie miał zwiększone zarobki. Wczoraj radni zagłosowali nad uchwałą w tej sprawie. Wchodzi ona w życie z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 2021 roku Krzysztof Kapica
Udostępnij:
Podczas wtorkowej sesji radni jednomyślnie zagłosowali za podwyżką pensji prezydenta miasta. Konrad Fijołek dotąd otrzymywał 10 940 zł brutto miesięcznie, nowa stawka to 20 029 zł. Podwyższone zostały także diety radnych. Wyższe zarobki ma otrzymać ponadto 4,5 tysiąca pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych, którzy zarabiają najmniej lub wyróżniają się zaangażowaniem.

- Trudno i niezbyt zręcznie mówić o własnym wynagrodzeniu, ale przypomnę, że jako radny wielokrotnie wypowiadałem się o tym, że prezydent miasta ma ogromną indywidualną, jednoosobową odpowiedzialność - komentował podwyżkę swojej płacy prezydent Konrad Fijołek. Dodał, że odpowiada za budżet wynoszący blisko 2 miliardy złotych i za około 9 tysięcy pracowników. - Dlatego dobrze, żeby wynagrodzenie było adekwatne do tej odpowiedzialności. Uważam, że ten ruch jest dobry.

Podwyżka jest pokłosiem nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Prezydent Rzeszowa ma otrzymywać wyższą pensję z wyrównaniem od 1 sierpnia. Ile to będzie na rękę, tego nie wiemy dokładnie. Ratusz podał tylko kwotę brutto, czyli 20 029 zł. Składa się na to m.in. wynagrodzenie zasadnicze - 10 770 zł, dodatek funkcyjny - 2 980, dodatek specjalny 4 125.

Marcin Fijołek, szef klubu radnych PiS tak mówi o podwyżce dla prezydenta Rzeszowa, ale i diet radnych:

- Traktujemy kwestię tych podwyżek jako element realizacji zapisów ustawy. Rzeszów jest miastem wojewódzkim, blisko 200 - tysięcznym, z dużym budżetem. Prezydent zarządzając nim obarczony jest oczywiście odpowiedzialnością, także karną za swoje działania. Jednak tak naprawdę szefem prezydenta są mieszkańcy i to oni podczas wyborów za dwa lata będą weryfikować, czy rzeczywiście spełnił oczekiwania, potrafił zrealizować postulaty, które proponował. To będzie moment, kiedy zostanie rozliczony. Między innymi z tego, czy zasłużył na podwyżkę, czy nie.

Podczas sesji Konrad Fijołek zapowiedział podniesienie zarobków najmniej zarabiającym pracownikom urzędu i jednostek organizacyjnych. Ponadto podwyżkę dla wyróżniających się zaangażowaniem. Jak podliczył, dla ok. 4,5 tys. osób. W tym pracowników żłobków, na czym tak zależało radnemu Jerzemu Jęczmienionce z PiS.

- W administracji mamy do czynienia ze zjawiskiem uciekania najbardziej wartościowych i kompetentnych pracowników, bo skala wynagrodzeń nie nadąża za oferowanymi na rynku prywatnym - zwraca uwagę prezydent. - Taki ruch był konieczny, aby powstrzymać tę falę i dać pewien impuls, że jest nadzieja na troszkę lepsze zarobki w administracji i próbować ściągać najlepszych.

K. Fijołek przyznaje, że ten ruch, jak zbilansować kwestie spadających dochodów i wynagrodzeń dla pracowników był trudny. Ale udało się zapisać na podwyżki kilkanaście milionów zł w budżecie.

Radni zagłosowali też za podwyżką diet dla siebie.

Zaprezentowane zostały także założenia projektu budżetu miasta wynoszącego ponad 1,76 mld zł.

- Na pewno jest to projekt niezwykle ambitny, szczególnie w kontekście sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się jako samorząd - podkreślał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - Z punktu widzenia dynamiki dochodów, sytuacja nie jest łatwa. Do tej pory przyzwyczailiśmy się, że wysokość naszego budżetu z roku na rok rosła i żyliśmy w tym komforcie przez ostatnich naście, a może nawet kilkadziesiąt lat.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Sesja Rady Miasta Rzeszowa - pierwsza prezentacja projektu budżetu Rzeszowa na 2022.

Sesja Rady Miasta Rzeszowa - pierwsza prezentacja projektu b...

Rok 2022 będzie inny. Dochody, wydatki nie wzrosną. Prezydent wyliczał, że z wielu względów, m.in. przez zmianę polityki podatkowej państwa, koszty jakie samorząd musi ponosić w systemie edukacji, pandemię czy transfer dotychczasowych świadczeń 500 i 300 plus do ZUS. - Stąd trudniej jest realizować wszystkie zadania, które by się chciało. Mimo tej niełatwej sytuacji tak jednak skonstruowaliśmy budżet, że najważniejsze zadania, te kontynuowane, jak i oczekiwane udało się do niego włożyć. Teraz trzeba pilnować zbilansowania, szukać oszczędności i nowych dochodów.

Wśród najważniejszych zadań są m.in. wiadukt, który połączy Wyspiańskiego z Hoffmanowej i drugi w ciągu Langiewicza, przebudowa krytej pływalni przy Matuszczaka, budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki i Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, rozpoczęcie prac nad projektem budowy parkingu podziemnego między Urzędem Marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1 przy Towarnickiego. Są w nim też pierwsze pieniądze na aquapark. Ponadto na rozbudowę szkół na Staromieściu i Matysówce.

- Nie ma osiedla, gdzie nie zrealizowalibyśmy przynajmniej kilku rzeczy w przyszłym roku - zaznaczył prezydent. - Zgodnie z tym, co zapowiadałem wcześniej, przesuwamy ciężkość i aktywność działań z twardej, czystej infrastruktury w kierunku jakości życia.

Duży nacisk w budżecie położono na zieleń. To m.in. budowa tzw. parków kieszonkowych. Trzy kolejne takie miejsca zostaną wykonane w rejonie ulic Starzyńskiego i Brydaka oraz przy al. Sikorskiego i ul. Kurpiowskiej. Na Osiedlu Króla Stanisława Augusta, przy Szkole Podstawowej nr 2 zaplanowano strefę rekreacyjno-sportową, z kolei przy Szkole Podstawowej nr 23 ma powstać niski park linowy. Na Miłocinie zostanie wybudowana tężnia solankowa, a na bulwarach nad Wisłokiem za ok. 1,65 mln zł miasto rozbuduje tartanową ścieżkę biegową. Pieniądze zapisano także na nowy budynek klubowy na stadionie Grunwaldu Budziwój i na modernizację obiektów Korony Załęże.

Projekt budżetu będzie teraz szczegółowo omawiany przez komisje rady miasta. Radni będą głosować nad jego uchwaleniem podczas grudniowej sesji.

- Przedstawiony projekt budżetu jest efektem naszych negocjacji z prezydentem Konradem Fijołkiem i w dużej mierze odpowiada na oczekiwania, które formuujemy - ocenia Marcin Fijołek z PiS. - Zawarte są w nim przede wszystkim zadania, które mieszczą się w kategoriach szeroko rozumianej jakości życia, zieleni, usprawniania transportu. Jest chociażby budowa domu kultury na Nowym Mieście, wykup terenów na Kopcu Konfederatów Barskich - kluczowa inwestycja dla realizacji Rzeszowskiego Parku Centralnego. Będziemy na pewno prowadzić dalsze rozmowy z prezydentem, aby więcej tego typu zadań się znalazło. Spotykamy się z otwartością ze strony Ratusza

.

To oznacza, że po raz pierwszy od kilkunastu lat PiS poprze budżet?

- Jesteśmy jeszcze na etapie negocjowania. Staramy się, aby był optymalny z punktu widzenia naszych oczekiwań, ale jestem optymistycznie nastawiony - przyznaje Marcin Fijołek.

UE- Zobacz, gdzie ceny poszły najbardziej w górę

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
LOL
Lemingi lubią być dojone, taki syndrom sztokholmski
G
Gość
24 listopada, 12:18, pchlebow:

To nie są niebotyczne kwoty, a jeśli pozwolą Prezydentowi na uwolnienie się od wpływów np. lokalnego lobby developerskiego to warto. Nie, nie, nie pisze tu o jakiś nielegalnych operacjach(nic o nich nie wiem), po prostu Prezydent będzie miał środki na gazetę, płatną telewizje, podróż do innych miast. Zobaczy jak wyglądają i funkcjonują i być może w niedalekiej przyszłości Rzeszowie będzie mieć parki, lodowiska, baseny, komunikacje miejską, strefę płatnego parkowania itd.

Możesz sobie tworzyć teorie o niewoli prezydenta, ale prawda jest taka, że gościu ma w d..., czego potrzebują mieszkańcy. Nie ma nawet za grosz poczucia przyzwoitości. Gratuluję tym, którzy na nie głosowali.

G
Gość
Strach pomyśleć co będzie za 3 lata?
F
Filemon
To nagroda za uratowanie kotka!
p
pchlebow
To nie są niebotyczne kwoty, a jeśli pozwolą Prezydentowi na uwolnienie się od wpływów np. lokalnego lobby developerskiego to warto. Nie, nie, nie pisze tu o jakiś nielegalnych operacjach(nic o nich nie wiem), po prostu Prezydent będzie miał środki na gazetę, płatną telewizje, podróż do innych miast. Zobaczy jak wyglądają i funkcjonują i być może w niedalekiej przyszłości Rzeszowie będzie mieć parki, lodowiska, baseny, komunikacje miejską, strefę płatnego parkowania itd.
w
wykluczony
A kiedy obiecane 850 mieszkań w ramach SIM, ważne, że kasa w portfelach decydentów się zgadza. Niedługo pewnie miejsce na cmentarzu trzeba będzie wykupić od developera.
G
Gość
OHO HOOO
G
Gość
No super 5 miesięcy i 100%
G
Gosc
24 listopada, 8:35, LOL:

Musimy się modlić do Boga za tych naszych braci, którzy błądzą

Im już nic.nie pomorze., jak oni mówią że dobrobyt z socju klutni zbudują, im juz nic nie pomoże , zaraza ich zmiecie , to podobno kara z góry

J
Jan
24 listopada, 10:55, Rzeszowianin:

Dba zwłaszcza o Dominikańską i Piastów !!! Wycieli niedawno 40 parę drzew przy bardzo ruchliwej Powstańców !!! Rękopęsatą za to ma być blok 6 !!!!! piętrowy w szeregu bloków 3 !!!! piętrowych !!!! Gratulacje dla Fijołka i jego przybocznych !!! Macie głos z Piastów i Dominikańskiej !!!

Mój też macie !!! Tnijcie a póżniej nasadzajcie w świetle kamer drzewa !!! Tylko bieżcie pod uwagę że drzewa które wycięliście mają 50 lat !!!! ile trzeba będzie czekać żeby niby nowo nasadzone urosły ??? Może dzieci Fijołka jeśli je posiada -zobaczą kiedyś cień lub zieleń z tych drzew !!!

R
Rzeszowianin
Dba zwłaszcza o Dominikańską i Piastów !!! Wycieli niedawno 40 parę drzew przy bardzo ruchliwej Powstańców !!! Rękopęsatą za to ma być blok 6 !!!!! piętrowy w szeregu bloków 3 !!!! piętrowych !!!! Gratulacje dla Fijołka i jego przybocznych !!! Macie głos z Piastów i Dominikańskiej !!!
g
gość
Do kiedy jest kadencja tego lewaka ?
L
LOL
Musimy się modlić do Boga za tych naszych braci, którzy błądzą
G
Gość
24 listopada, 6:39, Gość:

Hahaha, ale jaja, ale jaja. Brawo Rzeszowianie za dobry wybór prezydenta. Naprawdę brawo, super wybór!

24 listopada, 8:06, Won:

Won zdeajco

Kto to jest: "zdeajca?". Ty Polak?

W
Won
24 listopada, 6:39, Gość:

Hahaha, ale jaja, ale jaja. Brawo Rzeszowianie za dobry wybór prezydenta. Naprawdę brawo, super wybór!

Won zdeajco

Dodaj ogłoszenie