Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka najlepszą terapią

ANETA DYKA-URBAŃSKA
Codziennie do Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych Fundacji S.O.S "Życie" zgłasza się kilkadziesiąt kobiet.
Codziennie do Ośrodka Diagnostycznego Chorób Nowotworowych Fundacji S.O.S "Życie" zgłasza się kilkadziesiąt kobiet. AUTORKA
MIELEC. NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji S.O.S. Życie został jednym z realizatorów projektu zdrowotnego "Program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy" ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia.

Mielecki ośrodek uplasował się na czele rankingu 180 placówek dopuszczonych przez komisję do konkursu. Na 210 możliwych do zdobycia punktów zyskał aż 209,7, co jest jak dotąd niedoścignionym wynikiem. - Jesteśmy bardzo dumni, zwłaszcza, że Centrum Onkologii z Warszawy znalazło się bezpośrednio za nami - powiedziała założycielka Fundacji S.O.S "Życie" Łucja Bielec. Podkreśliła, że ośrodek założony przez fundację w 1996 roku jest wyposażony w najwyższej jakości sprzęt medyczny pozwalający na realizację wszelkich badań związanych z profilaktyką raka szyjki macicy i piersi. W centrum diagnostycznym pomocą służy wysoko wykwalifikowany personel. W tej chwili w siedzibie fundacji cytologię wykonuje dziennie pięćdziesiąt kobiet, mammografię trzydzieści. Prawie połowa pań dowiaduje się, że ma różnego typu nieprawidłowości, od stanów zapalnych po zmiany przedrakowe.
- W tym roku stanów przedrakowych i zachorowań na nowotwór jest dużo mniej, bo w zeszłym roku udało nam się podleczyć wiele kobiet i to świadczy o tym jak ważne są badania kontrolne - powiedziała Łucja Bielec. Przyznała, że jeśli dzięki profilaktyce już za 2-3 lata z terenu Mielca wyeliminuje się całkowicie raka szyjki macicy.
Jak podkreślają pracownicy ośrodka, nawet jeśli kobieta czuje, że ma jakiś problem zdrowotny, np. wyczuwalny guzek w piersi, nie idzie do lekarza, nie chce znać prawdy, odsuwa moment diagnozy. Wizyta w gabinecie następuje późno, leczenie jest już trudne i często niewiele pomaga. Tymczasem badanie profilaktyczne może uratować życie kobiety, bo w początkowym stadium choroby leczenie odbywa się szybko, jest bardzo skuteczne i w stosunkowo niedługim czasie chora zapomina o swoim problemie.
- Wręcz błagamy kobiety, żeby zgłaszały się do nas. Badania dla pań pomiędzy 30 a 60 rokiem życia odbywają bezpłatnie codziennie w godzinach od 9 do 16. Żałujemy, że nie możemy badać bezpłatnie dziewczyn 20-letnich, ale niestety taką mamy sytuację - powiedziała Łucja Bielec. - Pomiędzy 35 a 39 rokiem życia każda kobieta powinna mieć wykonaną przynajmniej jedną mammografię. Między 40 a 49 rokiem życia badanie należy powtarzać nie rzadziej niż co dwa lata, natomiast panie po 50 roku życia muszą się badać co roku. Czynimy starania, by mogli u nas się badać także panowie, tak by zminimalizować również zagrożenie rakiem prostaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24