Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjrzyj się swoim paznokciom

Anna Koniecka
Podczas masażu profilaktycznego można masować wszystkie lub tylko jeden paznokieć, ponieważ każdy z nich posiada ogromną ilość połączeń ze wszystkimi narządami i częściami ciała. Taki masaż działa wzmacniająco na cały organizm.
Podczas masażu profilaktycznego można masować wszystkie lub tylko jeden paznokieć, ponieważ każdy z nich posiada ogromną ilość połączeń ze wszystkimi narządami i częściami ciała. Taki masaż działa wzmacniająco na cały organizm.
Nie odgrywają głównej roli w procesach życiowych człowieka. Mimo to warto im poświęcić trochę uwagi. Dlaczego?

Jak twierdzą zwolennicy naturalnych terapii - paznokcie to zadziwiający instrument, który przyroda dała nam po to, aby służył do podtrzymywania i przywracania zdrowia.

Su Dżok pomaga w nagłych wypadkach

Wiedza o tym, jak poszczególne części naszego ciała współdziałają z całym organizmem, jest znana od wieków i wykorzystywana przez stosujących akupunkturę (nakłuwanie igłami), akupresurę (masaż stóp), a także wiele innych technik masażu punktowego.

Wśród nich ważne miejsce zajmuje terapia Su Dżok, stosunkowo mało jeszcze u nas znana. Chociaż w innych krajach, zwłaszcza Wschodu, popularna na tyle, że istnieją tam już specjalistyczne kliniki diagnozujące i leczące przy pomocy technik Su Dżok.

Dwa lata temu byłam świadkiem skuteczności zastosowania tej metody. Koleżanka wracająca ze mną autobusem z Ukrainy zatruła się posiłkiem zjedzonym w przydrożnej restauracji. Oprócz typowych dolegliwości gastrycznych wystąpiły u chorej bardzo silne bóle głowy, chwilowa utrata świadomości, a nawet zaburzenia oddychania. Na pomoc lekarską nie można było liczyć wcześniej jak za półtorej godziny.

Wówczas jadąca z nami znajoma Polka wyciągnęła z torebki długopis i jego ostrym zakończeniem zaczęła bardzo mocno uciskać różne punkty na dłoniach chorej, także na palcach i w okolicach paznokci. Ten swoisty masaż trwał kilkanaście minut. Dolegliwości całkowicie ustąpiły.

Inny przypadek opisuje prof. Park Jae Woo w książce "Su Dżok w nagłych sytuacjach". Jadąc na otwarcie do nowootwartej kliniki Su Dżok w Kijowie (w 1993 roku), profesor oraz dwaj lekarze byli świadkami wypadnięcia mężczyzny z czwartego piętra.

"Leżał na ziemi i nie oddychał. Przechyliłem mu głowę do tyłu, rozwarłem szczęki i wyciągnąłem język, żeby udrożnić drogi oddechowe. Poprosiłem kolegów lekarzy, aby stymulowali palcami obszary odpowiadające płucom na dłoniach oraz stopach. Zaraz po rozpoczęciu stymulacji nasz pacjent zaczął oddychać, choć jeszcze nie odzyskał przytomności. Następnie zaczęliśmy mu stymulować obszary odpowiadające sercu i mózgowi. Nagle nasz pacjent krzyknął: - Mnie to boli!(...). Wezwana do wypadku karetka odjechała bez pacjenta, gdyż odmówił odwiezienia do szpitala. Oględziny medyczne nazajutrz wykazały, że jest zdrowy.(...) Przypadek ten jest jednym z przykładów skuteczności terapii Su Dżok - kończy opowieść prof. Park Jae Woo.

[obrazek2] Podstawowe kierunki ruchów wykonywanych podczas masażu w okolicy płytki paznokcia.Co "mówią" pazkokcie

Chińskie przysłowie powiada, że połysk wątroby odbija się na paznokciach. Innymi słowy, wg chińskich medyków stan naszego zdrowia można odczytać z wyglądu paznokci. Jeśli wątroba jest zdrowa - paznokcie są elastyczne i twarde. Jeśli wątroba funkcjonuje źle - paznokcie są miękkie, zdeformowane i szybko się łamią.

O niezdrowej wątrobie świadczy też zielonkawy kolor paznokci. Jeśli mają one odcień ciemny (czerniejący) może to wskazywać na niedrożność woreczka żółciowego.

Szerokie paznokcie mają świadczyć o zdrowiu i sile fizycznej, optymizmie i chęci dominacji nad innymi. Grube - o gwałtownym charakterze; blade i okrągłe - o chwiejności emocjonalnej (takiej osobie nie należy ponoć ufać...).

Krótkie, płaskie płytki paznokciowe - sygnalizują, zdaniem chińskich medyków, choroby serca. Kruche, łamliwe, a na nich poziome rowki - informują o kłopotach z nerkami. Paliczek paznokciowy w kształcie buławy - wrodzone schorzenie psychiczne, agresywność. Wklęsły - skłonność do alkoholizmu. Równoległe białe słoje na paznokciu - choroby przewodu pokarmowego. Pionowe bruzdy na paznokciu - choroby jelit. Trójkątny kształt paznokcia - choroby kręgosłupa. Rurkowaty wysoki kształt paznokcia - skłonność do raka płuc. (Palacze, obejrzyjcie swoje paznokcie!)

Pomóż sobie sam

Na podstawie paznokci u rąk i nóg nie tylko diagnozowano stan zdrowia, ale także... leczono, odpowiednio je masując. Na tym opiera się również jedna z technik Su Dżok, wykorzystująca to, że przez obszary wokół paznokci biegną najbardziej aktywne punkty meridianów.

Masaż płytek paznokci wykonuje się w celach leczniczych lub profilaktycznych. Jedną z technik takiego masażu jest naciskanie na paznokieć w siedmiu podstawowych kierunkach (patrz rysunek).

Środek płytki naciskamy z góry opuszkiem palca. Następnie naciskamy pośrodku wolnego brzegu paznokcia (w kier. przeciwnym do kier. wzrostu paznokcia). Masujemy paznokcie także u ich podstawy, po obu bokach, dookoła paznokcia. Można też pocierać paznokciami obu rąk o siebie, a także postukiwać nimi na koniec w coś twardego. To wszystko służyć ma podtrzymaniu dobrego stanu naszego organizmu. W sam raz zajęcie na wakacje.

Źródła: "Samoleczenie metodą Su Dżok, systemy na palcach i paznokciach" , Su Dżok w nagłych sytuacjach". Autor: Park Jae Woo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24