MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przysięga wojskowa żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej [ZDJĘCIA]

Łukasz Solski
W sobotę przed Krzyżem Zawierzenia w Przemyślu odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 20. PBOT liczy około 1300 żołnierzy, a docelowo będzie ich 1800.

Dobiegające końca szkolenie

Szkolenie podstawowe nowo wcielonych żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot” dobiegło końca. Prawie 40 ochotników z powiatu przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego oraz miasta Przemyśla przez szesnaście dni zdobywało podstawowe umiejętności wojskowe. Kurs obejmował strzelectwo, taktykę, łączność, topografię oraz pierwszą pomoc przedmedyczną na polu walki.

Przed sprawdzianem

Przed nowymi żołnierzami stanął jeszcze jeden wyzwaniowy sprawdzian – tzw. pętla taktyczna, która miała zweryfikować zdobytą wiedzę i umiejętności. Był to kluczowy moment, który decydował o zakończeniu szkolenia i przystąpieniu do pełnienia służby w strukturach Brygady.

Przysięga wojskowa żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej [ZDJĘCIA]
Łukasz Solski

Spotkanie z żołnierzami WOT

Podczas uroczystości na specjalnym stoisku promocyjno-rekruterskim 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej można było porozmawiać z żołnierzami o służbie oraz warunkach wstąpienia w szeregi formacji. Była to okazja do poznania bliżej misji i celów Brygady oraz uzyskania informacji na temat możliwości kariery wojskowej.

20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej ma swoją odznakę pamiątkową

31 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej została zamieszczona DECYZJA Nr 52/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 29 maja 2024 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Odznaka pamiątkowa jest honorowym wyróżnieniem nadawanym za szczególne osiągnięcia w służbie, pracy wychowawczej i społecznej oraz działalności na rzecz jednostki wojskowej. Odznaka pamiątkowa będzie czynnikiem podnoszącym prestiż jednostki na zewnątrz i dumą pełnienia służby w 20. PBOT.

Odznaka ma kształt sześcioramiennej gwiazdy, mieszczącej się w kole o średnicy 45 mm, na którą nałożony jest wieniec laurowy, będący symbolem zwycięstwa. Na górnym ramieniu gwiazdy, pomiędzy labrami, umieszczono herb Przemyśla – miejsca stacjonowania 20. PBOT. Na dolnym ramieniu gwiazdy, pomiędzy wstęgami, znajduje się wizerunek słupa granicznego, symbolizujący tradycje Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza Podole, której dowódcą był gen. dyw. Stefan Rowecki ps. „Grot” – patron 20 PBOT. Środek wieńca wypełnia wizerunek panoramy Przemyśla, na który nałożono liczbę „20” – numer taktyczny 20. PBOT. Odznaka jest barwy srebrzystej.

Przysięga wojskowa żołnierzy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej [ZDJĘCIA]
Łukasz Solski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24