MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wcielenie i wręczenie broni ochotnikom dobrowolnej ZSW w 1 batalionie czołgów w Żurawicy [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wcielenie i wręczenie broni ochotnikom dobrowolnej ZSW w 1 batalionie czołgów w Żurawicy.
Wcielenie i wręczenie broni ochotnikom dobrowolnej ZSW w 1 batalionie czołgów w Żurawicy. 1 batalion czołgów
W 1 batalionie czołgów w Żurawicy odbyło się wcielenie do służby ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W trakcie 28-dniowego szkolenia podstawowego ochotnicy będą się uczyli regulaminów, musztry, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym.

Spis treści

Po szkoleniu czeka ich przysięga wojskowa, następnie żołnierze DZSW zostaną skierowani do jednostek wojskowych, gdzie będą kontynuować szkolenie specjalistyczne. Przeszkolenie nowych żołnierzy to nie tylko nauka i ciężki trening, ale także budowanie ducha zespołu i wzajemnego zaufania.

Warunki formalne dla osób, które chcą odbyć dobrowolną zasadniczą służbę wojskową

O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która:

  • skończyła 18 lat,
  • ma polskie obywatelstwo,
  • posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej,
  • ma nieposzlakowaną opinię,
  • nie była karana za przestępstwo umyślne.

Jak złożyć wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Pierwszym krokiem ochotnika do służby jest złożenie wniosku o powołanie w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można też kontaktować się z wojskowymi rekruterami za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na specjalną infolinię +48 800 180 110.

WCR to miejsce, gdzie ochotnik złoży odpowiednie dokumenty, które wymagane są w procesie rekrutacji. Następnie kandydat zostanie skierowany na badania, które mają stwierdzić, czy jest zdolny fizycznie i psychicznie do pełnienia służby wojskowej. Finałem postępowania będzie wydanie orzeczenia o zdolności do służby i karty powołania na szkolenie.

Jakie możliwości po odbyciu szkolenia?

Żołnierze, którzy nie zdecydują się na kontynuowanie szkolenia, zostaną przeniesieni do rezerwy. Pozostali trafią na trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym. W trakcie szkolenia specjalistycznego dowódca będzie mógł wyznaczyć żołnierza na inne stanowisko niż to, które mu wcześniej przydzielono. Na zakończenie tego okresu żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie mógł złożyć wniosek o służbę zawodową, terytorialną czy rezerwę aktywną.

Wynagrodzenie i inne przywileje

Ochotnik w ramach służby dobrowolnej będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to 6000 zł brutto.

Korzyści będzie jednak więcej – każdy, kto ukończy dobrowolną służbę, będzie miał pierwszeństwo w naborze w szeregi armii zawodowej, ale też – jeśli nie będzie chciał wstąpić do wojska – pierwszeństwo zatrudnienia na stanowiskach w administracji publicznej zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Zachętą dla ochotników jest także możliwość odbycia szkoleń na koszt armii. Już na etapie składania wniosku o powołanie do dobrowolnej służby, ochotnik będzie mógł wskazać, jakie nowe kwalifikacje i uprawnienia chciałby zdobyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24