Radni Krosna uchwalili budżet na 2020 rok. Samorządowcy z PiS nie poparli projektu. Rekordowy plan inwestcji, ale i wysoki deficyt

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
11 głosami "za" (Klub Samorządowy, Platforma Obywatelska), 6 "przeciw (Prawo i Sprawiedliwość) oraz 2 "wstrzymującymi się" (Prawo i Sprawiedliwość) przyjęty został na piątkowej sesji rady miasta budżet Krosna.

Dochody budżetu zaplanowane zostały w wysokości 436 mln zł, w tym: dochody własne – 157,7 mln zł, dotacje celowe i środki (krajowe) – 124,3 mln zł, subwencje – 114,3 mln zł, środki europejskie na projekty inwestycyjne i bieżące – 39,7 mln zł.

Wydatki zaplanowano w wysokości 503,5 mln zł. Zapowiada się rekordowy rok pod względem inwestycji. W budżecie jest na nie 162 mln zł ( prawie jedna trzecia budżetu). Jest w tej kwocie ponad 70 mln dotacji i środków pozyskanych z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Największe wydatki inwestycyjne zaplanowano w dziale transport i łączność.

Najkosztowniejsze inwestycje drogowe w mieście to:

  • 64 mln zł – przebudowa i rozbudowa obwodnicy miasta Krosna w ciągu drogi krajowej nr 28 wraz z dobudową drugiej jezdni – IV etap (na odcinku od ul. Pużaka do ul. Tysiąclecia). Na realizację tej ważnej dla poprawy bezpieczeństwa na krośnieńskich drogach inwestycji miasto pozyskało środki z budżetu państwa w wysokości 32 mln zł i zgodnie z harmonogramem roboty będą ukończone w 2020 roku,
  • 20,6 mln zł – modernizacja i rozbudowa dróg wewnętrznych, gminnych i powiatowych, w tym m.in.: - 6,2 mln zł na budowę ulicy na odcinku od ul. Podkarpackiej do ul. Popiełuszki (dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych) i 4,1 mln zł na rozbudowę ul. Dębowej.

Ważne inwestycje to także:

  • 3,2 mln zł – modernizacja infrastruktury służącej transportowi multimodalnemu w Krośnie i Medzilaborcach (dofinansowanie z EFRR), w ramach której wykonana będzie modernizacja dworca przy ul. Kolejowej.
  • 27 mln zł - utworzenie inkubatora przedsiębiorczości przy lotnisku (dofinansowanie z EFRR).

W sferze gospodarki komunalnej i ochrony środowiska zaplanowano inwestycje warte 19,5 mln zł. Główne to:

  • 8,4 mln zł - poprawa jakości powietrza - wymiana źródeł ciepła. Projekt jest realizowany ze środków EFRR, wpłat mieszkańców oraz spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. Przewiduje wymianę kotłów c.o. w domach jednorodzinnych oraz modernizację przyłączy ciepłowniczych, instalacji c.o. i c.c.w. w budynkach wielorodzinnych,
  • 8,3 mln zł – modernizacja oświetlenia ulicznego (miasto uzyskało na ten cel preferencyjną pożyczkę z NFOŚiGW).

Na inwestycje związane z gospodarką nieruchomościami zarezerwowano 7,3 mln zł, w tym są m.in. wydatki dotyczące zakupu nieruchomości pod budowę i rozbudowę dróg na terenie miasta, a także budowę lokali mieszkalnych na wynajem.

W projekcie budżetu znalazło się także 16 zadań inwestycyjnych i bieżących wybranych przez mieszkańców, w drodze głosowania, do realizacji w ramach Budżetu obywatelskiego na łączną kwotę 1,8 mln zł. W tym mieści się mln zł na zadanie ogólnomiejskie jakim jest modernizacja infrastruktury sportowej przy Miejskim Zespole Szkół Nr 2 w Krośnie.

Zakładany na ten rok deficyt wyniesie 67,6 mln zł, spłaty zaciągniętych kredytów i pożyczek – 18,3 mln zł, a planowane przychody z tytułu kredytów i pożyczek na finansowanie zadań inwestycyjnych i spłatę zaciągniętych zobowiązań – 85,9 mln zł.

Radni PiS nie poparli budżetu. Zwracali uwagę m.in. zwiększający się dług miasta. Nie podobało im się także zmniejszenie o połowę budżetu, którym dysponowały rady i zarządy dzielnic i osiedli.

Prezydent Piotr Przytocki przyznał, że jest to budżet "na trudny rok". problemem są m.in. niedoszacowana przez ministerstwo subwencja oświatowa oraz niższe wpływy z podatków od osób fizycznych.

- Przyjęte kwoty w tegorocznym budżecie pozwolą jednak na utrzymanie stabilnej kondycji finansowej miasta w kolejnych latach, spłatę zaciągniętego długu, a przede wszystkim kontynuowanie polityki rozwoju, w tym poprzez budowanie potencjału gospodarczego, modernizację i budowę obiektów użyteczności publicznej, a także poprawę jakości usług publicznych dla mieszkańców. Wymagać to będzie jednak podejmowania wielu działań redukujących

- oceniają władze Krosna.


Zobacz też: 20 najbiedniejszych gmin na Podkarpaciu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie