MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport: Europejczycy przyznają się do ubóstwa - my nie

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Co czwarty mieszkaniec Podkarpackiego jest zagrożony biedą
Co czwarty mieszkaniec Podkarpackiego jest zagrożony biedą
Co szósty Europejczyk przyznaje się, że ma trudności z płaceniem rachunków, a 3/4 uważa, że w ostatnim roku problem ubóstwa w ich kraju zwiększył się. Nasi rodacy w tych badaniach się nie wyróżniają. Dlaczego? Bo nie chcemy się przyznać do biedy, choć co 4 mieszkaniec Podkarpacia jest zagrożony ubóstwem.

Właśnie Komisja Europejska przedstawiła wyniki nowego badania Eurobarometru, które dotyczy społecznych skutków kryzysu. Badanie przeprowadzono w maju 2010 r.

Rok Walki z Ubóstwem

Warto dodać, że publikacja wyników przypada w połowie Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i następuje po tym, jak 17 czerwca przywódcy UE zobowiązali się, że w ciągu najbliższej dekady pomogą 20 mln Europejczyków wyjść z ubóstwa i wykluczenia społecznego. To dobra wiadomość, gdyż można mieć nadzieję, że sfera ubóstwa zimniejszy się także u nas.

 

 

Zanim przejdziemy do omówienia najnowszych badań europejskich spójrzmy na naszą biedę.

Podkarpackie jest biedne i rozwija się wolniej

Otóż Podkarpackie jest biedne i rozwija się wolniej niż reszta Polski. A najwięcej osób zagrożonych biedą dochodową mieszkało w województwach: lubelskim, podkarpackim oraz świętokrzyskim – wynika z Europejskiego badania Dochodów i Warunków Życia (dane opublikowano na przełomie roku).

 

 

Co 4 zagrożony biedą dochodową

Wojewódzkie wskaźniki zagrożenia ubóstwem relatywnym wahały się od 12 proc. do 28 proc. Najniższymi wskaźnikami ubóstwa dochodowego odznaczały się województwa mazowieckie (12 proc.) oraz śląskie (13 proc.).

Natomiast najwięcej Polaków zagrożonych biedą mieszkało w woj.: lubelskim (28 proc.), podkarpackim (26 proc.) oraz świętokrzyskim (24 proc.).

Analitycy GUS zwracają uwagę na duże zróżnicowaniu sytuacji dochodowej wewnątrz poszczególnych województw.

Obniżono progi i … biedy jest mniej

Co ciekawe, w Polsce wskaźnik zagrożenia ubóstwem relatywnym był taki jak średnia dla 27 krajów Unii i wyniósł 17 proc. Jak to możliwe. Otóż Polska zaliczała się do grona krajów charakteryzujących się najniższym poziomem granic ubóstwa. Biedny Polak jest po prostu 4 razy od biednego mieszkańca Luksemburga i ponad 3 razy od Brytyjczyka

Komisarz L. Andor: ubóstwo należy do głównych problemów UE

Zwracając się 2 dni temu do dziennikarzy w Brukseli, unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor powiedział: - „Wyniki badania potwierdzają, że ubóstwo należy do głównych problemów UE, a obecne warunki gospodarcze i finansowe jeszcze pogarszają tę sytuację. Kryzys zbiera żniwo i znaczna część Europejczyków z trudem wiąże dziś koniec z końcem”.

 

 

Większość mieszkańców UE uważa, że w ub.r. problem ubóstwa zwiększył się na wszystkich poziomach: 60 proc. respondentów dostrzega więcej ubóstwa w swoim otoczeniu, 3/4 – w kraju, a 60 proc. – na terenie całej UE.

Więcej biedy

W Grecji problem ubóstwa zwiększył się według 85% ankietowanych. We Francji o 83%, podonie uważa 82% Bułgarów, 77% Rumunów i 75% Włochów.

Pogorszenia sytuacji finansowej w domu spodziewa się 23% Łotyszy (spadek z 65% w lipcu 2009 r.), 32% Litwinów (spadek z 58%) i 20% Węgrów (spadek z 48%). Mniej respondentów na Łotwie, w Polsce, Zjednoczonym Królestwie, Belgii i Finlandii obawia się trwałego bezrobocia w sytuacji, gdyby mieli stracić pracę.

W UE też mają kłopoty z rachunkami

Co 6 Europejczyk przyznał, że przynajmniej raz w ostatnim roku zabrakło mu pieniędzy na zapłacenie rachunków, zakup jedzenia lub innych podstawowych artykułów. W maju br. trudności ze spłatą rachunków i pożyczek miało 20% respondentów. 15% postrzega te wydatki jako nieustanną walkę o byt, 3% zalegało ze spłatą niektórych rachunków i kredytów, a 2% przyznało się do znacznych problemów finansowych i zaległości w wielu tego typu płatnościach.

Brakuje na leczenie

- Prawie 3 na 10 Europejczyków stwierdziło, że w ostatnim półroczu było im coraz trudniej ponosić koszty opieki zdrowotnej, opieki nad dziećmi lub opieki długoterminowej, własnej bądź rodziny. 11% wybrało odpowiedź „znacznie trudniej”, 18% – „nieco trudniej”- wyjaśnia Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Obawa utraty pracy

Podobnie jak w marcu br. 18% zatrudnionych respondentów nie ma całkowitej lub żadnej pewności, czy tę pracę utrzyma przez następny rok. 49% uważa, że gdyby straciło pracę, mało prawdopodobne lub wręcz niemożliwe byłoby znalezienie nowego stanowiska w ciągu 6 miesięcy.

Co z emeryturami?

Aż 73% mieszkańców UE albo jednoznacznie spodziewa się niższych świadczeń emerytalnych albo sądzi, że będzie musiało opóźnić przejście na emeryturę lub zaoszczędzić więcej pieniędzy na starość. Zarazem 20% jest bardzo zaniepokojonych tym, że ich dochody w późnym wieku nie wystarczą na prowadzenie godnego życia, a 34% wyraża umiarkowane zaniepokojenie taką perspektywą. W 17 państwach UE większość badanych martwi się, że przyszłe dochody nie zapewnią im godnego życia w podeszłym wieku.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24